PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Maliye Bakanına Memura Yılda 4 Defa Enflasyon Farkı Verilmesi TBMM'de Soruldu!

Kamu'da görev yapan çalışanlara yılda iki defa verilen enflasyon farkının 4 defa verilebilmesi Hazine ve Maliye Bakanına TBMM'de soruldu.

Ekonomi 03.04.2022, 22:41 05.04.2022, 23:35 Cansu Polat
Maliye Bakanına Memura Yılda 4 Defa Enflasyon Farkı Verilmesi TBMM'de Soruldu!

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'nin yanıtlaması istemesiyle verilen soru önergesinde, yıllık enflasyonun son 19 yılın rekorunu kırarak yüzde 36'yı geçtiği belirtilerek Yılda iki kez verilen enflasyon farklarının, vatandaşın maaşı enflasyon altında ezilmeden, yılda 4 sefer olarak maaşlara yansıtılması mümkün müdür? diye soruldu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin NEBATİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasanın 98. Ve TBMM İç Tüzüğünün 96. Maddeleri gereğince talep ederim. 16.03.2022 Uzm. Dr. Hüseyin Avni AKSOY /Karabük Milletvekili 

Türkiye'de yıllık enflasyon son 19 yılın rekorunu kırarak yüzde 36'yı geçmiştir. Son bir yılda başta enerji ve gıda ürünleri olmak üzere mal ve hizmetlerin fiyatları yüksek oranda artış göstermiş, TÜFE yıllık yüzde 36,08, aylık ise yüzde 13,58 artmıştır. 

2022 yılının ilk gününden beri halkımız yapılan zamlarla güne başlamış ve bugüne kadar, Elektriğe % 127, Doğalgaza % 25, vergi ve harçlara % 36 zam yapılmıştır. Son 1 yılda Elektrik % 155, doğalgaz %43 zamlanmıştır. 

Ülkemizde 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 4.013 tl, yoksulluk sınırı ise 13.074 tl olmuştur. Barınmadan, gıdaya, elektrikten doğalgaza, yakıttan ulaşıma kadar tüm ürünlerde yüksek fiyat artışları yaşanırken, memurundan işçisine, işçisinden emeklisine, yani tüm çalışanlarımıza yapılan maaş zamları enflasyon karşısında değerini kaybetmiştir. 

Bu durumda; 
1- Yılda iki kez verilen enflasyon farklarının, vatandaşın maaşı enflasyon altında ezilmeden, yılda 4 sefer olarak maaşlara yansıtılması mümkün müdür? 

2- Vatandaşın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için, açıklanan bu enflasyon oranlarına karşı herhangi bir ekonomi paketi planı gündeminizde var mıdır? 

3- Gidaya, yakita, ulaşıma, elektriğe, doğalgaza gelen yüksek zamlarla halkımızın daha da yoksullaştığı ön görülerek, bu zamların geri çekilmesiyle ilgili çalışma başlatılmış mıdır? 

Yorumlar (7)
kamil 2 ay önce
eskiden aylık veriliyordu. herşey eskiye dönerken bunu neden eskiye çevirmiyorlar
hemşire 2 ay önce
NE DİYORLAR LA
SANKİ BİR ŞEY DEĞİŞECEK
mustafa 2 ay önce
aylık olarak verilirse aradaki eflasyon farkı maasa o ay yansımaya baslar...yılda iki kere olunca sadece ocak ve temmuzda oluyor..kısacası suan alacağimiz fark için temmuz u bekleceğiz
Abbas 2 ay önce
Her ayınki her ay verilmeli tuvik her ayın 3 açıklıyor mutemet her ayın 7 sinde maaş ı yapar 9 unda muhasabe ye bildirir memur 15 de alır maaşını hükumet de her ay çıkan farki her ay vermeli yoksa hak adaletli olunmaz
fgfggf 2 ay önce
umut fakirin ekmeğidir :D
44 2 ay önce
sizin maaşınız kaç lira o makama sizi kim getirdi liyakat var mı sizden daha iyileri var mı yoksa enflasyon %120 olur mu? Siz bu işi biliyorsanız ya da bildiğinizi idda ediyorsanız gözle görülür bir başarı söyleyin ben size mi inanayım yoksa yaşadığım gerçeklere mi?
aslan 2 ay önce
Gözlerindeki ışığı görüyorum.
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?