PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Maaş Zammının Yanlış Hesaplandığı İddiasıyla Maliye Bakanlığı’na Fark Ödemesi İçin Başvuru Yapıldı!

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre yüzde 5’lik memur zammı oranında hata olduğu ileri sürülerek Hazine ve Maliye Bakanlığından fark ödemesi yapması için Bakanlığa başvuru yapıldı.

Ekonomi 24.07.2022, 03:46 24.07.2022, 10:32 Cansu Polat
Maaş Zammının Yanlış Hesaplandığı İddiasıyla Maliye Bakanlığı’na Fark Ödemesi İçin Başvuru Yapıldı!

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu tarafından yapılan başvuruda eksik hesaplanan Memur maaş zam oranının düzeltilerek fark ödemesinin yapılması için Hazine ve Maliye Bakanlığı’na başvuru yapıldı.

'YÜZDE 5'LİK HATA VAR'

Çalışma ekonomisi uzmanı Prof. Aziz Çelik, Maliye'nin memur ve emekli maaşlarını eksik hesapladığını savunarak "Temmuz artışı yüzde 41.69 hesaplandı. Yüzde 46.69 olmalıydı. Bakanlık, memur maaşları ve emekli aylıkları artışında yüzde 2.60 ile yüzde 5.27 oranında eksik hesaplama yaptı. Bu hesapta enflasyon farkı yanlışı var" dedi. Çelik, şu açıklamayı yaptı: "Ocak 2022'de yapılan yüzde 5'lik zammın yanında hükümet ayrıca maaşlarda yüzde 2.5'luk bir iyileştirme yaptı. Şimdi bu yüzde 2.5'luk fark geri alınıyor. Bu işlem hukuksuzdur. Maliye 6 aylık enflasyondan yüzde 7.5 indirerek enflasyon farkını yüzde 34.85 olarak buluyor. Oysa Ocak 2022'de yapılan yüzde 2.5 ek zam bir iyileştirmedir, refah payıdır ve geri alınamaz."

KAMU-İŞ BAŞVURU YAPTI

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'ndan yapılan açıklamada, Bakanlık tarafından yapılan hesaplamada, 6 aylık enflasyon oranından önceki 6 ayın başında toplu sözleşme ile yapılan zam oranını puan olarak düşürmek yerine, yüzde olarak düşürüldüğünü belirtti. Konfederasyon yetkilileri, "Eksik hesaplanan memur maaş zam oranlarının düzeltilerek, mevzuat hükümleri doğrultusunda doğru hesaplaması ve gerekli düzenlemenin yapılması için Hazine ve Maliye Bakanlığı'na başvurduk" açıklaması yaptı.

Yorumlar (4)
Sağlık çalışanları cem. 3 hafta önce
YANLIŞ İSE MALİYE İÇİN UTANILACAK BİR DURUM OLUR.
sağlıkçı 3 hafta önce
BUNDA BİR YANLIŞLIK YOKKİ. BİLİNÇLİ VE PLANLI BİR HAK GASPI VAR.
Nimetullah bahadır 3 hafta önce
Benim yattı sadece 1266 lira
Cengaver42 3 hafta önce
Aman aman fazlası ile bizden geri çıkar boşverin organize olmayalım sonrası malum
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?