PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Maaş Promosyonundan Vergi Kesilir mi? Uzmanı Cevap Verdi

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin aldıkları maaş promosyonundan vergi kesintisi yapılır mı? Bankaların yaptığı maaş promosyonundan vergi alınacağı yönündeki tartışmalara Prof. Dr. Murat Batı cevap verdi.

Ekonomi 27.10.2022, 09:09 27.10.2022, 23:39 Cansu Polat
Maaş Promosyonundan Vergi Kesilir mi? Uzmanı Cevap Verdi

T 24 internet sitesindeki köşe yazısında maaş promosyonundan vergi kesilir mi sorusuna yanıt veren Prof. Dr. Murat Batı, gelir Vergisi Kanununun 61. Maddesine işaret etti. Batı, “bir ödemenin ücret olarak değerlendirilebilmesi için her şeyden önce işçi-işveren ilişkisi bulunması gerekmektedir” ifadesini kullandı.

T 24’te köşe yazısında Prof. Dr. Murat Batı promosyondan vergi kesilir mi konusunu şu şekilde yorumlardı:

Bu aralar “şu kamu kurumu çalışanları maaşlarını şu bankadan almalarına karşılık şu kadar TL promosyon adı altında ödeme alacak” gibi çeşitli haberlere rastlıyoruz. Hatta bu tutarlar 2-3 maaşa da denk geliyor neredeyse. O yüzden konuya Maliye el atmadan açıklama getireyim.

GELİR VERGİSİ VAR MI?

Gelir vergisinin 61’inci maddesi uyarınca bir ödemenin ücret olarak değerlendirilebilmesi için her şeyden önce işçi-işveren ilişkisi bulunması gerekmektedir. Bankalar ile kamu kurumu çalışanları arasında herhangi bir işçi-işveren ilişkisi olmaması münasebetiyle promosyon ödemeleri de banka tarafından doğrudan çalışanların hesabına yatırılması durumunda ücret sayılmayacağından ücrete ilişkin gelir vergisi alınmayacaktır.

Ayrıca bankalar tarafından, promosyon anlaşması yapılan kuruma ödeme yapılması ve bu ödemelerin gelir olarak kaydedilmeden çalışanlara aynen aktarılması halinde, ödeme yapan kurum aracı durumunda olacağından ücret sayılmayacak ve dolayısıyla da gelir vergisi hesaplanmayacaktır.

Ancak promosyon ödemelerinin banka tarafından doğrudan kurumlara yapılması ve yapılan ödemelerin kazanca dâhil edilmesi durumunda, ilgili kurum tarafından çalışanlara yapılan ödeme banka promosyonu olma niteliğini kaybetmiş olacağından ücret olarak vergilendirilmesi gerekmektedir

Yorumlar (7)
vatandaş 1 ay önce
Sayın editör bugün ihale yapılacak demiştiniz sağlık bakanlığı banka promosyonu size söyleyim haberlerinize ininmadıklarını söyleyen çok kişi var bugün dediğiniz çıkarsa sizde bizde seviniriz bilginize
fatih 1 ay önce
ihale suan yapılıyor
MEHMET 1 ay önce
SAYIN EDİTÖR :SAĞLIK BAKANLIĞI SÖZLEŞMESİ BİTENLER İÇİN Mİ YAPILIYOR?YOKSA GÜNCELLEME BEKLEYENLERDE DAHİLMİ?YOKSA HEPSİ SİL BAŞTAN MI?CEVAPLARSANIZ SEVİNİRM..
aslı 1 ay önce
bakanlıktan hayırlı promosyon haberi bekliyoruz bugün .inşAllah bakanlık bu kez çalışan lehine bizleri şaşırtacak sonuç açıklar
gariban memur 1 ay önce
Hala ses yok
gariban memur 1 ay önce
EEE hANİ BAKANLIKTA ŞU AN İHALE VARDI YAZANLAR SONUÇ ÇIKMADI MI HALEN İÇERDEN.
Karantinx 1 ay önce
Dillendirin dillendirin, vergi alinmayacaksada zaten sizin gibiler yüzundwn alınır kesin