PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Komisyon Başkanı Yılmaz: Ek Ödeme Tavanı Yükseltilmesinin Mali Yükü 10.6 Milyar TL

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz sağlık çalışanlarının mali ve özlük haklarına ilişkin yapılan kanun değişikliği ile ilgili milletvekillerinin sorularına yanıt verdi.

Ekonomi 16.06.2022, 22:02 16.06.2022, 22:18 Cansu Polat
Komisyon Başkanı Yılmaz: Ek Ödeme Tavanı Yükseltilmesinin Mali Yükü 10.6 Milyar TL

Komisyon başkanı Cevdet Yılmaz iyileştirmenin mali yükünün yıllık toplam 817 milyon TL olduğunu söyleyerek sağlık personelinin ek ödeme taban katsayısının sonucu oluşacak yıllık etkinin ise 10.6 milyar TL civarında olacağını söyledi.

Komisyon başkanı Yılmaz’a teklife ilişkin yetki analizinin yapılıp yapılmadığına dair soru gelmesi üzerine düzenlemeye ilişkin yapılan mali yük hesaplarını detaylarını plan ve bütçe Komisyonu yoluna sunulduğunu belirtti.

Sözleşmeli sağlık personeli çalıştırılmasına imkan veren 4924 sayılı kanun kapsamında çalıştırılacak personele yönelik kontenjan sınırının 5 bin kişi artırılmasına ilişkin mali yükün yıllık 1 milyar 89 milyon lira olacağını anlatan Yılmaz, "Sözleşmeli kadroların ücretini de dahil edecek olursak yaklaşık 13 milyar civarında bir mali yükten bahsedebiliriz." dedi.

Emekli uzman doktor ve uzman diş tabibi maaşında meydana gelecek artışın, düzenlemenin kabulüyle birlikte 2 bin 119 lira, emekli doktor ve diş tabibi maaşlarındaki artışın 1648 lira olacağını belirten Yılmaz, "Uzman doktor, uzman diş doktoru dul ve yetim aylığı alanlarının sayısı 452 bin 606'dır. Burada maaşlarda meydana gelecek artış 1483 lira olarak hesaplanmaktadır. Doktor, diş tabibi dul ve yetim sayısı 4 bin 884'tür. Burada da emekli aylığında meydana gelecek artış 1154 şeklinde hesaplanmaktadır." bilgisini paylaştı.

Düzenlemenin vergi dilimlerinden dolayı hekim maaşında artış yapmadığı yönündeki eleştirilere ilişkin Yılmaz, "Düzenlemeyle yalnızca ödemenin bütçe kaynağı değişmekte, bu durumun vergi matrahına ve vergi dilimlerine bir etkisi bulunmamaktadır. Mevcut sistem neyse aynı şekilde devam etmektedir. Diğer taraftan döner sermeye, tavan artış katsayıları belirlenirken üst vergi dilimlerinin getireceği negatif etki göz önünde bulundurularak tavan katsayıları da artırılmıştır." ifadelerini kullandı.

Diş tabibi ile eczacı kadro ve pozisyon sayısının başvuran aday sayısından daha az olmasından dolayı kuraya katılan diş tabibi ve eczacıların bir kısmının yerleşemediğine dikkati çeken Yılmaz, "Bu bir ihtimal hesabı. Kuraya ilişkin esas ve usullerin bu şekilde birçok kuraya iştirak etmesine rağmen yerleşememiş diş tabibi ve eczacıların ilk defa katılanlara göre yerleşmesine imkan sağlayıcı nitelikte, adil, genel ve objektif kurallarla belirlenmesini temin etmek üzere yeni usul, esaslar belirlenmektedir. Yani birden fazla kuraya girenlerin ihtimali, çıkma ihtimali yükselmektedir." diye konuştu.

Kaynak: Kaynak: Anadolu Ajansı
Yorumlar (21)
Ali 4 ay önce
3500 tl tavanım var üç yıldır sıfır tl alıyorum. Tavanımı artırmışlar. Olmayan şeyi artırdık diyorlar vatandaşta zam verildi sanıyor. Aklımızla bukadar dalga geçmeyin ya. Bizi bukadar mı gerizekalı sanıyorsunuz.
dr 4 ay önce
mali yük derken zaten sgk ödüyor sağlık çalışanlarının hastaneye kazandırdıı ücret ne ara mali yük oluşturmaya başladı
Sağlık 4 ay önce
Isciye ikramiye tediye hediye verirken kafalarına göre mesai ödeyip durmadan iyileştirme yaparken mali yük konuşulmaz ama kendi kazandığı sgk dan kendi emeklerini alan saglik çalışanlarına gelince kendi kazancımız mali yük oldu benim anlamadigim diğer kamuya mali yük yok saglikciya var demekki diğer kamu giderleride bizim dönerden karşılanıyor yoksa bu konu üzerinde bu kadar durmamaları lazım...
Fizyoterapist 4 ay önce
Döner hemen hemen hiç almadım ki yükseltsen ne olur. Bir şey yapmış gibi konuşuyorlar bir de..
Garabet 4 ay önce
Alavere dalavere laf kalabalığı hersey.. Kardesim tavan artsa ne olacak..neden doktorundan diger saglik calisanlarinin hepsine maas artisi yapmiyorsun neden dolambac hep.. Emekliye verdik dedigin parayi calisinca tümünü kesiyorsun ki cogu emekli hekim calisiyor zaten.. Bu kadar yalan dolan hokkabazlik pes pes..
smemuru 4 ay önce
tavanda tavan tavanda tavan zıplaya zıplaya zıp zıp olduk. hiç kimse tavanın yükseltilmesini istemedi ki. zaten alamıyoruz tavan hangi akla hizmet yükselttiler onuda anlamadım. benim tavan 2400tl 3500e çıkmış. ben zaten 0tl döner alıyorum tavan yükselse ne olur yükselmese ne.
Hadi ordan 4 ay önce
Reisin korumalarına, saraya , sağa sola gittiği uçaklara harcadığı maliyetlere nazaran devede kulak falan
smemuru 4 ay önce
bir taban belirlenmesi lazım, il il hastane hastane, servis servis, birde ortalama.
misal şehir hastanesi acilindeki taban 1000tl, burdur bucak ilçe hastanesindeki acil tabanı 500tl, hakkari devlet acilindeki taban 1500tl. gibi. bu iş böyle olur. her ile, her hastaneye, her servise sen bir taban belirlemelisin ki adil, anlayışlı olsun,
Realite 4 ay önce
Gelecek sağlık yönetmeliğini beklemeliyiz
Herşeyi o yönetmelik belirliyecek
Ya gerçekten ciddi artış olacak
Yada olmayacak
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?