PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Kamu Denetçiliği Kurumu Promosyonlara Enflasyon Güncellemesini İncelemeye Aldı

Bankalar tarafından kamu personeline verilen maaş promosyonlarının enflasyon artış oranında düzenlenmesi ile ilgili Kamu Denetçiliği Kurumu başvuru üzerine inceleme başlattı.

Ekonomi 03.09.2022, 16:07 06.09.2022, 20:43 Cansu Polat
Kamu Denetçiliği Kurumu Promosyonlara Enflasyon Güncellemesini İncelemeye Aldı

2021 yılında Sosyal Güvenlik Kurumunda görev yapan bir çalışan, Kurum ile Banka arasında 3 yıllık promosyon sözleşmesi imzalandığını, süresi devam eden promosyon sözleşmesinin enflasyon ve ekonomik gelişmeler sonrasında güncellenmesi gerektiği yönündeki talebini Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuru yaparak iletti.

Geçtiğimiz yıl banka ile yapılan promosyon sözleşmesinde 3 yıllık anlaşma karşılığı toplam 4000 TL’nin çalışanlara peşin olarak ödendiği belirtildi.

Promosyon Tutarı Enflasyon Oranında Güncellenmeli!

Ancak sözleşmenin imzalanmasından sonra dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler sonucu enflasyon oranında artış yaşandığı ifade edilen KDK başvurusunda, Banka maaş promosyon tutarının da enflasyondaki artışa göre güncellenmesi gerektiği belirtildi.

Protokolün Bitiş Tarihine Kadar Dönem İçin Yeni Ödeme Yapılsın

Enflasyon artışına göre yapılacak güncelleme sonrası çıkacak olan farkın protokolün bitiş tarihine kadar olan dönem için yapılacak hesaplama sonrasında tek seferde çalışanlara ödenmesi gerektiği belirtildi.

SÖZLEŞME FESHİNDE MALİ KÜLFET YOK

Ayrıca banka maaş promosyon tutarlarında sürekli artış sağlanması amacıyla yaptığı başvurunun daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygun bulunmadığı belirtilen başvuruda, promosyon sözleşmelerinin bankalarca revize edilmemesi halinde tek taraflı olarak sözleşmenin feshedilmesinin kurumlara herhangi bir mali külfet getirmeyeceği savunuldu.

KDK, başvuruya ilişkin gerekli incelemeleri yapacak ve ilgili kurumlarla görüşmeler gerçekleştirecek.

Yorumlar (3)
Prm 1 ay önce
İşte bu. Şöyle kararlar verin yaa. Tabi bizim sendika başkanları ve müdürlükler yine bize saplayacak.
Ysp 1 ay önce
Bu hemşireler de artık çok olmaya başladı. Pratisyen hekim kadar total maaşları vardı. Hekimlerin maaşları artınca hemen bizde isteriz demeye başladılar. Allah akıl fikir versin. İtici olmaya başladılar.
rumuzunu ysp yapan acize 1 ay önce
acizsin
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?