İşçinin Maaşı Hemşire Maaşını Geçti!

Sağlık Bakanlığında 2018 yılında taşerondan kadroya geçen ilkokul mezunu temizlik işçisi, güvenlik görevlisi ve bilgi işlem personelinin maaşlarının 4 bin 400 lira + ikramiye olduğunu yazan Sözcü Gazetesi, Hemşire maaşlarının ise 4 bin 500 lira seviyesinde olduğunu gündeme taşıdı.

Ekonomi 19.09.2021, 16:15 19.09.2021, 16:47 Zeynep Elmalı
İşçinin Maaşı Hemşire Maaşını Geçti!

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre; Kamuda taşeron elemanı olarak çalışırken kadroya geçen işçilerin aylıkları, hemşirelerin aylıklarını geçti, doktorların maaşına yaklaştı.

Ankara'da önemli bir devlet hastanesinde bu şekilde çalışan ve aralarında ilkokul mezunlarının da olduğu temizlik işçileri, güvenlik görevlileri ve kayıt elemanları 4 bin 400 lira maaş alıyorlar. Bu elemanlar, sendikal hakları olarak yılda 2 kez 4 bin lira ikramiye, 9 bin lira da tediye ücreti alıyorlar. Böylelikle bu çalışanların aylıkları 6 bin lirayı buluyor.

Covid'le mücadele eden hemşire maaşları ise 4 bin 500 lira. Doktorların ise sabit ek ödeme dahil ellerine 8 bin lira para geçiyor. YAMALI BOHÇA GİBİ Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik, SÖZCÜ'nün sorusu üzerine, hemşire özlük haklarının “yamalı bohçaya” döndüğünü belirtti. Çelik,  özlük haklarına yönelik sorunlarını ve çalışma koşullarını Sağlık Bakanlığı'ndan talep ettiklerini ifade etti.

“Hemşirelerin özlük hakları 3600'e göre düzenlenmeli” Prof. Çelik, hemşirelerin yoksulluk sınırının altında bir yaşama mahkum edildiğini belirterek şöyle dedi: “Yetkililerden, kamu ve özel sektörü ayırımı yapmaksızın, bir an önce hemşirelerin ücret ve özlük haklarını, insanca yaşayabilecekleri bir seviyeye getirmesini talep ediyoruz. Bunun için hemşire özlük haklarının 3600 ek göstergeye göre düzenlenmesini istiyoruz.”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (13)
Nurse 1 ay önce
Ayaklar baş olmuş, başlar ayak!!!Hakkımızı helal etmiyoruz...
Cahilsin.. 1 ay önce
Sen kimsin ki baş olacaksın, kendini nerde ne zaman baş gördün bir kan alma elde fincan çay içme ile mi baş oldun görev tanımını iyi oku neresinde baş yazıyor at bizde öğrenelim
Çiğdem 1 ay önce
Bayramda nöbetçiydim temizlik personelimde ona okkalı tarafından bayram nöbeti parası yattı...bana sıfır lira...adam diyor benim hakkım bu para...ben temizlik yapıyorum
Memur 1 ay önce
HEMSİRELER HALLERİNDEN COK MEMNUNLAR CUNKU COGUNLUGU HALA ETKİSİZ SENDİKADALAR COK BİLE ZAM ALİYORLAR MEMNUN OLMASALAR ETKİSİZ SENDİKADAN İSTİFA EDERLER ARKADASLAR BİRLİK OLMASA KUSURA BAKMAYİN BİR BOK OLMAZ KALİN SAGLİCAKLAAAAA BAYYYY BAYYY
CovidAcil 1 ay önce
İsyan eden Saglikcilar yine gidip mâlum partiye oy verip mâlum sendikaya uye olacaklar,zerre şaşmaz!
Hüseyin selami 1 ay önce
Dr dışı sağlıkçılar madden ve manen yıprandı. Neden sorunlarına çözüm getirilmiyor, neden seyyanen taban maaşlara 1500 tl iyleştirme yapılmıyor. Hani 3600 nerde her unvana, hani sabitlerin sigortya yansıması, hani sağlık ekip işi dediniz dönerlerdeki adalet, hani liyakat.....hani saglıga 30000 yeni taze kan. Sıfır elde var sıfır.
Dt 1 ay önce
Diş hekiminin emekliliğe yansıyan maaşı da 4500 TL :)
hemşire 1 ay önce
yoo öyle bir şey yok
maaş: 4200 civarı
sabit:1900 lerde(%20 zam öncesi)
nöbet:2500 yaklaşık (haftalık sadece 1 nöbet fazla)
ek ödeme acilde 1200 civarı
9-10 civarı alıyoruz, pratisyenlerden bile fazla alıyoruz
niye düşük göstermeye çalışıolar anlam vermedim
Çarşı 1 ay önce
Senin 2500 lira mesai alabilmen için acilde insan dışı performans ile aşağı yukarı 100 saat fazla mesai yapman gerek ayrıca ek ödeme dediğin şeyi çoğu arkadaş göremiyor!!!!
Taner Yıldız 1 ay önce
O kardeşlerimizin ücreti normale yaklaştı,sağlık personeli ucretlei geri kaldı ,sözde sağlıkçı yılı,alkış,dua ve minnet neyimize yetmiyor????
Hemşire 1 ay önce
Bu kadar sorun var ama hemşirelerde tepki adına hiçbir şey yok. İstifa dahi etmiyorlar. Hekimler ise aksine şartlar kötüleştiğinden akın akın gidiyorlar ki hekimlerin KPSS peşinde atama bekleyen yedekleri de yok. Randevu almak, uzmana ulaşmak hayal gibi çoğu şehirde. Bazısı giderse yerine gelecek çok ama bazısının yokluğu sistemi bitirir. Sonumuz hayrolsun.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
7
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?