PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

İlber Ortaylı: Doktorların Maaşı 25 Bin TL'ye Çıkıyormuş!

Hürriyet Gazetesi yazarı Prof. Dr. İlber Ortaylı, köşe yazısında hekimlere yapılması düşünülen maaş iyileştirmesine değinerek "Söylenene göre 25 bin TL’ye kadar çıkıyormuş." dedi.

Ekonomi 14.03.2022, 05:29 14.03.2022, 08:01 Zeynep Elmalı
İlber Ortaylı: Doktorların Maaşı 25 Bin TL'ye Çıkıyormuş!

Köşe yazısında 25 BİN TL ÇIKMAZI başlığıyla hekimlere yönelik yapılması planlanan maaş iyileştirme düzenlemesine değinen Prof. Dr. İlber Ortaylı, bir cerrahın 25 BİN TL'yi alabilmesi için 24 saat ameliyat yapması gerek yorumunda bulundu.

Ortaylı'nın köşe yazısının ilgili bölümü şu şekilde;

SAĞLIKTA 25 BİN TL ÇIKMAZI

Doktorların maaşı yeni yükseltildi. Söylenene göre 25 bin TL’ye kadar çıkıyormuş. Bir cerrahın 25 bin TL’yi doğrultması için ameliyat başına alacağı primden dolayı 24 saat ameliyat yapması gerek. Allah korusun!

Bu memlekette Tıbbiye, askeri savunma gerekçeleriyle başladı. 18. asrın başından beri Avrupa tekniklerinin kabulü ile gelişti. Cumhuriyet devriminde tıp ordusu birtakım kronik bulaşıcı hastalıklara karşı önemli savaş vermiştir. Zamanın raporları bu başarıyı işaret ediyor. Kolay yetişmiyorlar. Dışarı gidenin ardından saz çalmak meseleye çözüm getirmiyor. Hekim kapısına olur olmaz dayanan kitlelerin hekime ve hastaneye karşı saygısı yok.

HİYERARŞİYE SAYGI

Her toplum gibi muasır Türkiye’de ön planda mühendisleri, hekimleri, usta ziraat uzmanları ve veterinerler (ki onlar da büyük darbe yiyor) önemlidir. Bunun dışındakilerin hepsi bu hiyerarşiye saygı duymalıdır. Bazı dallarda Türkiye gereken uzmanları en âlâsından yetiştiriyor; yetiştiremediğimiz ise politikacılardır. Politikacı yetiştirme konusunda Batı ülkelerinin bazıları bizim gibi geridir. Zaten son olaylar ve savaşlar karşısındaki aciz durumları da bunu gösteriyor.

Yorumlar (9)
Hekim 4 ay önce
Kagıt üstünde 30 bin lira bile olabilir ama gerçek hayatta o performansı yapmak imkansız.. Hastane kar etmedi derler, hastane kar etse puanın yetmez, puanın yetse dağıtım oranını düşürürler.
Fzt 4 ay önce
"Yetistiremedigimiz ise politikacılardir"...
DOKTOR 4 ay önce
Bu site ve destek verenlerin son paragrafı okuyup iyice özümsemesi dileğiyle
Vatandaş 4 ay önce
Asıl saygı duyulması gereken el üstünde tutulması gerekenler üreten insanlar eskiden böyleymiş ama şimdi tüketen hele en tepede tüketen daha değerli işte bu yüzden her zman geride kalacaz bak tarım bir sekteye uğradı tüm ülke dar boğaza girdi şimdi burda neyden bahsediyorsunuz siz...üreten yok tüketen sizler gibi çok....yerim sizin hiyerarşinizi tam batılı inanmayan toplum mantığı insanlara kibirle tepeden bakmak....
Hekimsenlihekim 4 ay önce
Yoo ben cerrahi dal uzmanı olmadığım halde(dahiliye) istediğim btlerle,röntgenlerle,ultrasonlarla,diğer kan vs tetkikleri ile 25 binden çok kazanıyorum .Herkes uzman olduğu alanda konuşsun.Sen git Tarih konuş İlber bey .Sen ve ekürin Celal Şengör herbokolog olmaktan vazgeçin lütfen.İlim ve bilime biraz saygınız varsa uzman olmadığınız konularda konuşup bizi de durduk yere yalancı çıkarmayın.
27yıllıkHekim 4 ay önce
Hekim olmadığınız ve hatta sistem içinde olmadığınız döner sermayeden nasıl puan alınır hakkında en ufak bir bilginizin olmadığı öylesine açıkki.
Rezil herif 4 ay önce
Bırak bu bu işleri provokatör, sahtekar. Senin hekim yada hekim sendikalarından olma ihtimalin yok. Şu yazdığın yazı bile çelişkili yalan dolan. Utanmaz habire tetkik isteyip devleti zarara sokmayı da matah bir şeymiş gibi anlatmış. Bir de hekimsen yazmış, hem de hekimlere destek veren Ortaylı hocayı eleştirmiş münafık yalancı
Tufan can 4 ay önce
Ya Allah aşkına bu devirde 25 bin tl doktor için çok mu? Adam iki topa vuruyor milyon dolarlar götürüyor İnsan hayatı daha ne kadar ucuz olacak?
Adınızı Girin 4 ay önce
Tam tersine. Ülkemizde hekim kalitesi yerlerde sürünüyor. Zeka seviyeleri son derece düşük, çoğunun ise ahlaki yapısı ancak bir düşmanınki ile kıyaslanabilir. Hekimler adeta yasal bir hırsız ve gaspçı durumunda bulunuyorlar. Kararttıkları yaşamların hesabını soracaklarına onları daha da şımartmak çok yanlış. Hepsinin diplomaları iptal edilerek gerçekçi şartlar altında yeniden seçilmeleri gerek.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?