PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

İdari İzin Günlerinde Çalışan Sağlıkçıların Temmuz Mesaisi 125 Saat Olacak

Kurban Bayramı tatilinde verilen 2 günlük idari izinde görev yapan sağlık personellerine temmuz ayı toplam mesai saati tartışması devam ediyor.

Ekonomi 03.07.2022, 07:06 03.07.2022, 09:25 Cansu Polat
İdari İzin Günlerinde Çalışan Sağlıkçıların Temmuz Mesaisi 125 Saat Olacak

Sağlık personelleri Kurban Bayramı tatili nedeniyle temmuz ayındaki toplam mesai saatlerinin 141 mi yoksa 125 saat mı olacağı konusunda kafa karışıklığı yaşıyor.

Farklı açıklamalar ve yorumlar nedeniyle temmuz ayı toplam mesai saati konusundaki muallaklık hastanelerin farklı uygulamalar yapacağını söylemesi nedeniyle neredeyse içinden çıkılmaz bir hal aldı.

İdari İzin Günlerinde Çalışanın 125 Saat

İdari izin günlerinde fiilen çalışmayan ve idari izin kullanan kişilerin mesaileri 141 saat üzerinden hesaplanacak. Ancak idari izin günlerinde fiilen çalışanların aylık mesaisi ise 125 saat üzerinden hesaplanacak.

2022 Temmuz Hemşire Nöbet Ücreti Kaç Lira?

Fazla Mesai Üst Sınırı 130 Saat

Diğer taraftan bazı hastanelerde saymanlıklar adres gösterilerek fazla mesai yapan personele sadece 100 saat çalışılan kısmın ödeneceği, 100 saat üzerinin ödenmeyeceği şeklinde açıklamalar yapıldı öğrenildi. Bilindiği gibi fazla mesai üst sınırı 130 saattir. Tutulan nöbete karşılık ya izin kullandırılmalı ya da ücreti ödenmelidir. İzin mi verileceği yoksa ücretinin mi ödeneceği konusunda takdir hastane idaresinde bulunmaktadır.

Sağlık Bakanlığı KİK toplantısında alınan karar uyarınca personelin yaptığı fazla mesaiden kaynaklı iznin veya ücretinin bir sonraki ay içerisinde kullandırılması veya ödenmesi konusunda karar bulunmaktadır. Kısaca 100 saat sınırlama gibi bir uygulama yapılamaz.

Yorumlar (7)
Akıl yoksunluğu 2 ay önce
Masa başı iş yap 125 saat mesai yap.24 saat nobet tut 141 saat mesai yap.Yatacak yeriniz yok.
Sağlık 1 ay önce
Umarim bunda da bir cakallik yalmazlar Allah büyük önce mesai 125 saate düştü herkes gördü tabi sonra tekrar 141 e çıktı Rabbime şükürler olsun ki artık hata yapmaya başladıkları günyüzüne çıkmaya başladı.
semih 2 ay önce
çok saçma bir haber
toplu sözleşme gereği temmuz ayı için toplam çalışma saati her çalışan için 125 saattir
Okan 2 ay önce
Nöbet tutana 141 saat veriyorsun ceza gibi. Nöbet tutmayan 125 saat veriyorsun. 16 saat eksiği çıkmasın diye. Bu aptallıktır. Hirsizliktir. Sağlıkçı in cebinden elinizi çekin.
öğren admin.! 2 ay önce
21 X 8 = 168 saat Temmuz aktif çalışma gün saati
(5 x 8) + 3 = 43 saat Resmi ve İdari izinli gün saati
168 – 43 = 125 saat Temmuz ayı aktif çalışılacak gün saati
Mert 2 ay önce
Dediğin doğru ama sahadaki uygulama öyle değil. Örneğin mesai çalışan ve cumartesi günü tek nöbeti olan kişiye 24 saat nöbet parası ödenmesi gerekirken 16 saat idari izin kullandın 8 saat nöbet parası alacaksın diyen hastaneler bile var. Bakanlık bilerek bu konuyu muallakta bırakıyor örnek puantaj yayınlamıyor. Sahada öyle saçma uygulamalar varki. Ben cimere yazdım sonuç alamadım
Ganim 2 ay önce
Sağlık sen in bı girişimi varmı? Duyan giren biseyker paylaşsın lütfen. Yaparsa sagliksen yapar
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?