İçişlerindeki Sürekli İşçilere Yüzde 26 Zam! Süleyman Soylu Çalışma Bakanına Teşekkür Etti!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katıldığı AFAD, İl Özel İdare ve İl Özel İdare Şirketleri Toplu İş Sözleşmesiyle sürekli işçilere Brüt 4 bin 820 TL, ikramiyeleri ile beraber ayda 7 bin TL, net 5 bin TL’nin de üzerinde olan bir ücretle yüzde 26 artış ve sağlanan birçok sosyal haklar verildi.

Ekonomi 27.09.2021, 17:00 Zeynep Elmalı
İçişlerindeki Sürekli İşçilere Yüzde 26 Zam! Süleyman Soylu Çalışma Bakanına Teşekkür Etti!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD Başkanlığı’nda düzenlenen AFAD, İl Özel İdare ve İl Özel İdare Şirketleri Toplu İş Sözleşmesi İmza Töreni’ne katıldı.

Türkiye’nin ilk toplu sözleşmesinden bugüne kadarki en başarılı toplu sözleşmeyi gerçekleştirdiklerini vurgulayan Bilgin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bize verdiği yetki ve görevle bu sözleşmeyi gerçekleştirme imkanı bulduk. Bunun herkes tarafından bilinmesi lazım; Türk Devleti emeğiyle beraberdir. Kamu çalışanlarıyla da kapsamlı bir sözleşme yaptık, orada da çok büyük kazanımlar elde edildi. Biz işçilerle yaptığımız sözleşmeyi bir anlamda kamu çalışanlarıyla da tahkim ederek ileri doğru bir adım attık.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, Bu Yıl Sonunda Yüzde 10 Büyüyecek”

Türkiye'nin ekonomisiyle de hızla büyüdüğünü söyleyen Bilgin, "Türkiye, ilk çeyrekte yüzde 7,2, ikinci çeyrekte yüzde 21,7 büyüdü. Efendim 'baz etkisiymiş', birtakım adamlar birtakım hikayeler yazmaya çalışıyorlar. Bu olayı küçültmek için uğraşıyorlar. Sözüm ona bunlar içinde iktisatçılar da var. Evet baz etkisi vardır ama baz etkisini nasıl hesap edecekler. Ben onlara şimdiden buradan söylüyorum, bu yıl sonunda Türkiye yüzde 10 civarında büyüyecek. Türkiye'nin bu büyüme gücü nereden geliyor, üretiminden geliyor. Türkiye, çelik, cevher üretiyor, otomotiv sanayinde çok önemli üretimler gerçekleştiriyor. Her sektörde inanılmaz üretim öyküleri yazıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Bilgin, "Türkiye büyüyor da bizim cebimize yansıyor mu?" eleştirilerine ise "Yansıyor. Türkiye'nin işçilerinin cebine, sağlık sistemine, tüketim tarzına, eğitimine yansıyor. Türkiye, çok şükür birçok sorunla baş ederek, bu sorunları aşarak yoluna devam ediyor" yanıtını verdi.

“KAMUDA HİÇBİR İŞÇİ ARTIK ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞMIYOR"

Bakan Bilgin, Türkiye'nin üretim gücünün en önemli göstergesinin ihracat olduğunu ve 200 milyar doları aşan bir ihracatın gerçekleştirildiğini kaydetti. Türkiye'nin gücüne, işçisinin emeğine güvenip inandıklarını belirten Bilgin, sosyal devletin de ürettiği refahı çalışanlarıyla paylaşarak daha fazla güçleneceğini sözlerine ekledi.

Bilgin, "Biz bugün gururla, alnımız ak çıkıp sizlerle bu sözleşmeyle en düşük ücret alan işçilere 400 lira seyyanen zam yaptıysak bu gücümüzden alarak bunu yaptık. Kamuda çalışan hiçbir işçi artık asgari ücretle çalışmıyor. Bu bizim yaptığımız sözleşmenin neticesi, 4 bin 100 liranın üzerine çıkardık. Dolayısıyla diğer artırımları, yüzdeleri hesap ettiğimiz zaman yaklaşık yüzde 35'in üzerinde bir artış oranına ulaştık” ifadelerini kullandı.

BAKAN SOYLU'DA TÖRENDE KONUŞTU

Törende konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakan Bilgin’in çalışma hayatındaki tecrübesi, ilim hayatındaki yol göstericiliğiyle her zaman kendilerine örnek olduğunun altını çizerek çalışma hayatına dinamizm getirdiğini ve AFAD, il özel idareleri ve il özel idarelerine bağlı şirketlerin çalışanları ile imzalanan sözleşmeye olumlu katkılarından dolayı teşekkür etti.

“İKRAMİYELERİ İLE BERABER AYDA BRÜT 7.000 TL”

Sözleşmenin hem kurumlarına hem de çalışma hayatına hayırlı olmasını dileyen Bakan Soylu, “Sayın Bakanımız da biz de emekten yanayız. Emeğin ve işgücünün hakkını verirseniz rahmet ve bereketin çok daha fazla olacağına inanan bir anlayışın temsilcileriyiz.

MAAŞLAR NET 5.000 TL'NİN ÜZERİNE ÇIKTI

Brüt 4 bin 820 TL, ikramiyeleri ile beraber ayda 7 bin TL, net 5 bin TL’nin de üzerinde olan bir ücretle yüzde 26 artış ve sağlanan birçok sosyal haklardan da çok memnunuz. Çalışanlarımızın huzurlu olması bizim açımızdan fevkalade önemlidir.

YÜZDE 10 YIPRANMA PAYI MÜJDESİ!

Yüzde 10 yıpranma payı da var o da bizim açımızdan çok iyi bir netice. İnanıyorum ki bundan sonra çok daha iyi olacaktır. Ülkemiz büyüyor, devletimiz ve milletimiz zenginleşiyor daha da güçlü bir noktaya ulaşacağız. İnşallah 2023’ü de 2053’ü de 2071’i de gerek kendi coğrafyasında gerek dünyada parlayan yıldız Türkiye olarak hep birlikte yarınlara taşıyacağız ” diye konuştu.

Törene AFAD Başkanı Yunus Sezer, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Adnan Çiçek, Türkiye Yol İş Sendikası Başkanı Ramazan Ağar ve işçiler de katıldı.

Konuşmaların ardından taraflar sözleşmeyi imzaladı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
Sağlıkçı gariban 4 hafta önce
Çok büyük başarı o kadar asgari ücretli emekliler ne olacak o kadar genç üniversite okuyor iş bulamıyor ama ilkokul mezunu adamlar gelip 7 bin TL maaş alıyorlar birde hem eşleri hem çocukları bedavadan kadro aldılar çok büyük başarı birde yaptıkları haksızları övünür oldular elbet yolun sonu sizin içinde gelecek yakın zamanda inşAllah
kardeş 4 hafta önce
kıskan ma ..size daha fazla versin ler...okudun kıllat tın mı ortalıgı köyde ki çoban da okuyor artık..herkez lise üni versite mezunu
Sağlık 4 hafta önce
Okuyup hekim olmanın bir anlamı yok. İşçi şartlarına erişemiyorlar çünkü.
mustafa 4 hafta önce
doğru hiç bir işçi asgari ücretle çalışmıyor ama hizmetli memurlar çalışıyor bu nasıl bir dünya düzeni bu işçilere bu kadar önem neyin nesi memurlar nereden geldi acaba anlamış değilim gelir dağılımı çok dengesiz bari bizleride işçi yapın 25 senelik çalışanım
Sağlıkçı 4 hafta önce
Allah işçilerimize daha cok versin az bile alıyorlar ama yıllardır okuyup emek veren insanlarında maaşını yükseltin artık yazık günah tek kalem maaş verin en az 7 bin TL sağlıkçılara...
Sağlık 4 hafta önce
Süleymen soylu bey isterimki saglik bakanı olsun onun istekleri hemn yerine getiriliyorken bizim bakanın kafası kumdan çıkmıyor ipler kimin elindeyse onların maaşı da iyi yıllardır biz sorunlarımıza çözüm bulamadık bordro da en düşük maaşı alan çalışan olduk bu başarının cevabını seçimlerde verecez nasipse...
...... 4 hafta önce
SANIRIM SAĞLIK BAKANIMIZIN DA MEMUR ZAMLARI HAKKINDA BİR İKİ KELAMI OLUR
7
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?