PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Hemşirenin Maaşındaki Kayıp 5 Yılda 9 Bin 662 TL Oldu

2017 yılı itibari ile sağlık çalışanlarının aldığı ücretler de her geçen yıl yaşanan gerileme rakamlara yansırken 2017’de yoksulluk sınırının 1606 TL altında maaş alan bir hemşire bu yıl mayıs ayı itibari ile farkı 11.268 TL’ye yükselmiş durumda.

Ekonomi 21.06.2022, 19:46 23.06.2022, 17:06 Cansu Polat
Hemşirenin Maaşındaki Kayıp 5 Yılda 9 Bin 662 TL Oldu

Aynı durum uzman doktor ve doktorlar için de geçerli. Bir uzman hekim 2017 yılının mayıs ayında yoksulluk sınırının 276 TL üzerinde maaş alırken 2022 Mayıs ayı itibari ile uzman doktorun maaşı yoksulluk sınırının 6389 TL altına düşmüş durumda.

Sağlık personellerinin maaşlarının yıldan yıla eridiği ile ilgili örneklere devam edecek olursak;

ARABA ALMAK ARTIK HAYAL

Bir uzman hekim 2017 yılında 9 maaş tutarıyla bir markanın alt Segment aracını satın alabiliyorken bugün aynı markanın aracını alabilmek için 23 maaş ödemek durumunda. Ancak alınan ücretler yoksulluk sınırının çok çok altına gerilediği için tüm harcamalar, faturalar, kira, gıda gibi temel tüketim maddelerine harcanmak zorunda. Kısaca birikim yapamayan sağlık çalışanları için artık araç sahibi olmak neredeyse hayal.

3600 ek gösterge düzenlemesi ile lisans mezunu hemşirelere verilmesi planlanan ek artışın sağlık personellerinin gelirindeki azalmaya merhem olması beklenmiyor.

Meclisteki düzenleme uzman hekim emekli maaşlarına 2 bin 119 lira katkı sağlayacak. Aralık döneminde Meclis’e gelen ve geri çekilen düzenleme hayata geçirilseydi 5 bin 415 lira katkı sağlayacaktı.

2021 Mayıs döneminde yoksulluk sınırının yüzde 76 düzeyinde maaş alan tabip/diş tabibi emekli maaşları 2022 Mayıs döneminde yüzde 51’e geriledi. Meclis’teki düzenleme emekli maaşlarının yoksulluk sınırının yüzde 59’u düzeyine taşıyacak. Yeni düzenleme sonrası dahi emekli maaşlarımızdaki kayıp 3 bin 286 lira.

2021 Mayıs döneminde yoksulluk sınırının yüzde 83 düzeyinde maaş alan uzman hekimlerin emekli maaşları 2022 Mayıs döneminde yüzde 55’e geriledi. Meclis’teki düzenleme emekli maaşlarını yoksulluk sınırının yüzde 66’sı düzeyine taşıyacak. Yeni düzenleme sonrası dahi emekli maaşlarımızdaki kayıp 3 bin 282 lira olacak.

DÜZENLEMELER GÖSTERMELİK

Hükümet kanadı büyük bir propagandayla 3600 ek göstergede hazırlıkların tamamlandığını, 2023 Ocak ayında yürürlüğe gireceğini açıkladı. Ancak sağlık emekçileri düzenlemeye tepki gösterdi. Düzenlemedeki eksiklikler şu şekilde:

  • 107 bini Sağlık Bakanlığı’nda çalışmak üzere 180 bin hekimin emeklilik maaşında geçerli bir iyileştirme yapılmadı.
  • Özel sektörde görev yapan 289 bin sağlık emekçisinin emeklilik maaşlarında iyileştirme yapılmadı.
  • Taşerondan kadroya geçiş yapan 4/D sağlık işçilerin emekli maaşlarındaki açlık sınırnın altında kalan sefalet düzeyine ilişkin bir iyileştirme getirilmedi.
  • Düzenleme sözleşmeli statüde görev yapan sağlık ve sosyal hizmet emekçilerin emeklilik gelirlerine ilişkin iyileştirme getirmedi.
  • Düzenleme 2008 sonrası işe başlayan sağlık emekçilerinin maaşlarında iyileştirme getirmedi. Bugün sağlık iş kolunda görevli sağlık emekçilerinin yüzde 48’i 35 yaş ve altında. 35 yaş altı grubun işe başladığı tarih büyük bir çoğunlukla 2008 sonrası.
  • Düzenleme 2200 ek göstergeden emekli olan lise ve önlisans mezunu sağlık emekçilerinin maaşında geçerli bir iyileştirme getirmedi. Bugün sağlık iş kolunda çalışanların yüzde 34’ü lise ve önlisans mezunu.
Yorumlar (14)
Maaşlar eridi 1 hafta önce
Hemşirenin maaşı 8500 bu nasıl bir bozuk düzen . Çalışanın az kazandığı.
Gormuskisi 1 hafta önce
Vah vah vah hemşireye ;^D beter olsunlar
Hemsireeeeee 1 hafta önce
Görmüş kişi adlı şahıs sen daha da beter ol yazık okadar hizmet veriyoruz senin gibi yatmiyoruz
Seçim 1 hafta önce
Seçimler 1 yıl kaldı sağlıkçılar bekliyor.
HEMŞİRE 1 hafta önce
bizim bir hemşire bakanımız yok ki
Fethiyeli06 1 hafta önce
Neden hep hemşire doktor bu kurumda idari personelde var birazda onları koruyun hemşire aç arkadaş fazla mesai alıyorlar döner sermaye alıyorlar nöbet parası alıyorlar idari personel hiçbir halt almıyorlar sanki sağlık bakanlığı sadece doktor ve hemşirelere yürüyor doktorundan hademesine kadar hepsinin emeği var hakkım haram olsun yiyenlere
HEMŞİRE 1 hafta önce
beğenmiyorsan bırak hemşireler yerine geçip döner fazla mesai almadan çalışmaya razı. keşke fırsatım olsa da geçsem masa başına. 2 yıldır aldığım 0 tl döner ve acilde sabaha kadar ayakta çalışarak aldığım 750 tl fazla mesai de senin olsun ben razıyım
VHKİ GİH MEMUR 1 hafta önce
yerden göğe kadar haklısın
Realite 1 hafta önce
Mecliste kabul edilen yasa resmileştikten sonra sağlık bakanlığı yönetmelik çıkaracak
O yönetmeliği görmeden herkes afaki konuşuyor
O yönetmeliğe göre hangi meslekler
Hangi uzmanlık branşları ne kadar ek ödeme alacak belli olacak
Ysp ler öğretmen maaşı , özellikli birimde kilere ise uzman öğretmen maaşı verilmeli
Ysp ler ek ödeme siteminden çıkarılmalı
Yönetmelik görmeden yorum yapmamalı
real realite 1 hafta önce
o zaman akşama kadar oturan aile hekimleri de o dediğim ysprnp midir nedir onlar kadar maaş alsın. acildeki pratisyenler uzman öğretmen maaşı alsın. cerrahlara lafım yok ama sadece reçete yazmaktan başka doktorluğu olmayan da baş öğretmen maaşı alsın. özellerin doktorlara verebileceği maaş tavan limiti belirlensin ve doktorlar özele geçemesin. yurt dışına çıkışları yasaklansın
Dr. Barış 1 hafta önce
Neden hemşire ile uzman doktorun maaşı karşılaştırılıyor. Çünkü pratisyen doktor hemşire ile aynı maaşı alıyor.
dr. savaş 1 hafta önce
yoo aynı almıyoru. sabitle birlikte 2000 tl fark var. performans da cabası
Vhki gih memur 1 hafta önce
Viki yi nota yazmıyım site bizimki hepten gitti
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?