PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Hekimlerin Öfkesi Dinmiyor: Polisten, İşçiden Düşük Almaya Devam Edeceğiz!

Cumhurbaşkanının iyileştirme açıklamalarının ardından Hekimlerin yeni düzenlemeye öfkeleri dinmiyor. Aralıktaki geri çekilen zamda uzmanın emekliliğe yansıyan temel maaşı 21 bin TL, pratisyen 15 bin TL olacaktı. En azından bunu verselerdi. Şimdi bir doktor;  polisten,  düşük almaya devam edecek.

Ekonomi 17.03.2022, 09:12 Zeynep Elmalı
Hekimlerin Öfkesi Dinmiyor: Polisten, İşçiden Düşük Almaya Devam Edeceğiz!

Söz konusu düzenleme ile ilgili daha önceki ifadelerinde hem bireysel, hem de ekip olarak yoğun mesai harcadığını söyleyen Ak Partili Op. Dr. Mustafa Esgin’e de tepkiler giderek büyüyor…

AK Partili Esgin yasa tasarısı üzerinde çalışmalar sürerken, “Hekimleri mutlu edecek bir düzenlemenin hayata geçmesi için uğraşıyoruz” demişti. Görünen o ki yeni düzenlemeden mutlu olan hekim pek yok gibi…

İşte mutlu olmayan ve kırgınlığını dile getiren binlerce hekimden birinin mektubunu aktarayım size:

***

Mustafa Esgin'in, ‘Bazı doktorlara dünyanın en iyi düzenlemesi yapılsa da mutlu olmayacak kesim var!” demesi yani adeta bu düzenlemeyi de beğenmeyen ‘nankördür’ü ifade etmesi üzerine dayanamadım, size gerçeği anlatmak istedim.

Yapılan düzenleme ne?

"UZMAN DOKTOR 6 BİN LİRA DÖNER ALIYORDU!"

Bir pratisyenin emekliliğe yansıyan ücreti 6 bin, uzman 7 bin TL idi. Bunun yanında döner sermayeden her ay pratisyene 3 bin lira, uzmana 6 bin lira performans, sabit ek ödeme altında ödeniyordu. Bu sabit ek ödemeler ana maaşa eklenecek.

DOKTORU YARIŞ ATI GİBİ HASTA BAKMAYA ZORLUYOR?

Şimdi bu yasa ile sabit ek ödemeyle eline 9 bin tl gecen pratisyenin yine eline 9 bin TL geçecek. Üstüne sistem; miktarı her ay belirsiz, doktoru yarış atı gibi hasta bakmaya zorlayan, doktor hasta olsa kesilen, bir miktar performans dağıtacak ve performans ödemeleri enflasyon ile artmadığı için zaman içerisinde enflasyona yenilecek.

Şöyle örnek vereyim abim de doktor 3 sene önce 2 bin 500 TL performans alırken, ben yine 3 sene sonra aynı işi yaparak 2 bin 500 TL performans alıyorum. Yani enflasyona karşı giderek eriyor performans. 

POLİSTEN DAHA DÜŞÜK ALACAĞIZ

Aralıktaki geri çekilen zamda uzmanın emekliliğe yansıyan temel maaşı 21 bin TL, pratisyen 15 bin TL olacaktı. En azından bunu verselerdi. Şimdi bir doktor;  polisten,  belediye işçisinden düşük almaya devam edecek.

20 yıllık beyin cerrahının temel maaşı 13 bin TL iken yeni başlayan hakimin 15 bin TL, üstüne 20 yıllık hakimin 28 bin TL. Tüm dünyada hatta en sosyal demokrat ülkelerde bile doktor kamunun en yüksek maaşını alırken bizim devletimiz bizim yaptığımız işi neden bu kadar değersiz görmektedir. Kendisi de bir cerrah olan Mustafa beye sorar mısınız? Yaptığı işin değeri bu muymuş?

Biz devletin ekonomik sorunlarının farkındayız ama 20 yıllık bir beyin cerrahının da en az eş kıdemi hakim kadar alması gerekmez mi? Madem vermek istemiyor devletimiz, bizi kamuya bağlamasın, zorunlu hizmeti ve tam gün yasasını iptal etsin! Biz kendimiz belirleyelim yaptığımız işin değerini. Vatandaşa hizmet etmek istiyoruz ama hakkımızı da istiyoruz. 

Bizim tek isteğimiz Temel maaşlarımızın hak ettiğimiz yere gelmesiydi. Aralık ayı geri çekilen yasa en azından buna bir miktar katkı sağlayacaktı. Şimdi 3 ay bekledik, maaşlar 9 bin oldu, üstüne belirsiz performans... İnsanlar neden doktorluk yapsın ki?

Gelen maillerin bazılarını paylaşayım sizinle:

***

Şu an Afrika ülkelerinde bile doktor maaşı 1500- 2 bin dolar. Türkiye de Sayın Cumhurbaşkanım da açıkladı 8 -9 bin lira yani 700 dolar. Vicdanı olana sesleniyorum. Bu para normal mi? Nasıl mutlu olmamızı beklersiniz! Döner sermaye ben yıllardır almıyorum. Günü kurtaracak bir düzenleme yapılıyor.

***

14 Mart müjdesi açıklandı. Tam manayla yıkıldık. Yine döner sermaye sistemini başımıza musallat ettiler. Doktorlar zaten döner sermaye sistemi yüzünden bugün bu halde. Günü kurtaracak bir düzenleme gelecek anlaşılan daha ötesi yok. Sayın Mustafa Esgin’e sizin vasıtanızla seslenmek istiyorum ‘Çekilen zam niye iptal edildi?’ 3 aydır çalışıyoruz, çalışıyoruz dediniz sadece sabiti merkeze mi aktardınız? 3 ay bunu beklediysek bunun acaba meclise gelip yürürlüğe girmesi kaç ay alır. Doktorlar yine 9 bin liraya mahkum edildi. Döner çok belirsiz bir ödeme. Olup olmayacağı bile belli değil. Son olarak bir önerim var. Madem doktora zam verilmiyor en azından ömür boyu antidepresan versinler halimiz iyi değil!”

Yorumlar (29)
Laborant 3 ay önce
Ya şu doktorların mücadelesini örnek alacağınıza hala git polis ol, doktorluk para işi değil diyen bi sürü adam var. Herkes emeğinin karşılığını istiyor. Bu ücretler bu haklar bi doktora layık değil bunu diyecek kadar samimi olmak lazim. Hekim disi sağlık çalışanları çok mu refah yasiyor da hiç sesi çıkmıyor. Hepimiz kıt kanaat geçiriyoruz. Biraz toparlayalım kendimizi. Hekimler gibi biz de birlik olup savaslim.
sağlıkçılar 3 ay önce
Editör: Aynı yorumu kopyala yapıştır ile birden fazla haberin altına yaptığınız için yorumunuz silinmiştir.
Vatandaş 3 ay önce
Kamu işçisi tediye ikramiye derken kömür işletmesi çalışanları bunların üstüne birde kömür yardımı alıyor ki en az 9 bin tl 'ye o kömürü sattığını düşünürsek heryerde doğalgaz var malum.... toplamda 20 binin üzerinde bir maaş alıyor...saglik bakanlığı çalışanları da bundan daha az ama onlarda iyi bir gelir elde ettiler bu ay..sonuc olarak dr lar haklı vasıfsız bir işçiye verilen ile dr ve saglik personeline verilen arasında ters yönlü bir fark var herkesin öfkelenmesi normal cunki sağlıkta yöneticiler ballı maaş alanlar haricinde diğer çalışanların tamamı mutsuz burada adalet yok....
hemşire 3 ay önce
hekim bey o kadar ağlayacağına sen de işçi olsaydın seni tutan yok yAllah
hemşire 3 ay önce
hekimler mesleklerinizi başkalar ile kıyaslamayın siz de polis olsaydınız öğretmen olsaydınız bu kadar ağlayacağınıza
Dobra 2 ay önce
Şu olsaydın bu olsaydın diye düşük IQ lü cevaplar vermeyin.. Her meslek yaptığı işin hakkını almalı... Nasıl ki ağrı çekince zor bşr derde düşünce doktor kurtar beni demeyi hepiniz biliyorsunuz....
Hiç bir mesleği küçğmsemiyoruz ama hekimlerin hakkı verilmeli...
Ayrıca eskortlar hepiniz en az 3 4 katı alıyor... O zaman herkes kötü yola mı düşsün...
Saçma sapan yorumlar yapılıyor.. Beyni olan da olmayanda konuşuyor işte...
realite 3 ay önce
ağlayan , sızlayan yok ki. eninde sonunda su yolunu bulur. kimse nedişe etmesin doktor / ysp maaş oranı eninde sonunda özel sektöerdeki orana yaklaşacak. Yada kamu hastaneleri sadece ÜSYE / ASYE bakılabilen atıl kurumlar dönüşecek.
yorumcu 3 ay önce
Ne yapsınlar haklarını aramasınlar mı? ben hekim değilim bir sağlık personeliyim. Bırakın artık hekim şöyle hekim böyle demeyi destek olmayacaksan köstek olma. Bugun lise mezunu bir bekçi bile 4 ay eğitim görüp beline silahı takıp 7-8 bin Tl maaş alıyor alsınlar eyvAllah, işçi arkadaşlar aynı şekilde 8-10 bin Tl maaş alıyor alsınlar eyvAllah. Ama bunlara bu kadar verip hekime ve sağlıkçıya bu düşük ücretleri reva görmeye kimsenin hakkı yok acilen düzeltilmesi gereken sorunlar var. İlimi parayla alamazsın ama ilmin değerinide hem maddi hem manevi gözetmek bizi yönetenlerin asli görevidir.
hemşire 3 ay önce
Kimse tıpı seçmeseydi belki sen de doktor olabilirdin.. Tüh..
hemşire 3 ay önce
Bakın mesela ben hemşireyim ve geçinemediğim için gece ekstralara gidiyorum. Polisler tercihim, hoşuma gidince para almıyorum
Mesut 3 ay önce
Hekimlik para için yapılmaz. Kutsal bir görev.para için yapan hekim olamaz zaten.
uzay 3 ay önce
Editör: Küfürlü mesajlarınız silinmiştir.
Şu Mesut o.ç ye 3 ay önce
Değişik yorumlar yapıp durma, trolsün belli de yavşama s.git
Senin atacağın başlığı 3 ay önce
Bu haberi yazan isimsiz şahıs; Senin atacağın başlığı ben...
sağlıkçı 3 ay önce
yine kandırıldık.her şeyleri yalan
işçi 3 ay önce
Bu sağlıktakilere birşeymi yapıyor işçiler çok merak ediyorum
ANESTEK ... 2 ay önce
kesinlikle doktorlar herkesten çok maaş almayı hak ediyor .. tıbbı kazanmak zor okuması daha da zor meslekte çalışması dahada zor YARDIMCILARI OLSUN. TOPLUMDA GEREKEN SAYGIYI GÖRMEYİ BIRAK TEMİZLİK PERSONELİ İLE MAAŞ KIYASLAMASI YAPILIYOR ..MALESEF BU SİSTEM BİZE BUNU DA GÖSTERDİ Kİ OKUYAN LAR SEVİLMİYOR
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?