PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Hekim Gözüyle Yeni Yönetmelik Neler Getirdi?

Aylardır beklenen ek ödeme yönetmeliği dün gece yürürlüğe girdi. Hekim gözüyle yeni yönetmelikte ki yapılan değişiklikler neler?

Ekonomi 12.08.2022, 12:10 13.08.2022, 11:22 Cansu Polat
Hekim Gözüyle Yeni Yönetmelik Neler Getirdi?

Belli oranda iyileştirmelerin olduğu aşikar olmakla beraber yayınlanan yönetmeliğin kazanılmış bir hak olarak doğru olmadığını belirtti hekim, yönetmelikte verilen hakların Bakanın değişmesi durumunda ya da değişmese bile fikrinin değişmesi durumunda geri alınabileceğini işaret etti.

İşte yönetmeliğin yorumları;

-Yılda 7 günü geçmeyen hastalık rapor ve hakem hastane tarafından onaylanan heyet rapor süreleri ek ödemeden düşünülmeyecek; çalışılmış gibi sayılacak.

-Yıllık izinlerdeki 12 günden sonraki kesinti devam edecek. Söz verildiği halde değişiklik yapılmamış.

-Kadın doğum uzmanı ve asistan hekimlerine, normal doğumu teşvik etmek amacıyla ek puan verilecek.

-Mesai dışı çalışmada gönüllülük usulü kaldırılarak başhekimlik uhdesine bırakılmış.

-Ek ödeme için ülke, bölge, hastane grupları ve hastane tahakkukları, verimlilik, hasta memnuniyeti, hizmeti elde etme maliyeti gibi faktörler göz önüne alıp dağıtılabilecek tutar bakanlıkça belirlenecek. Hastane bazlı ödemeden bakanlık bazlı ödemeye geçiliyor.

-Taban ve sabit ödeme adı altında yapılacak "temel ek ödeme" hastane döner sermayesinden alınarak merkezi yönetim bütçesine aktarılıyor. Mahsuplaşma devam ediyor. Sabit dönerin yükü hastane döner sermayesinden alınacağı için SUT artışı olmasa bile dağıtılabilir döner sermayenin bir süre daha bu şartlarda devam edeceğini öngörüyoruz (Siz diyin 6 ay biz diyelim 1 yıl).

-Yandal ve özellikli branşlar ile diğer branşlar arasındaki katsayı farkları belirginleştirilmiş. Örneğin İç Hastalıkarı eski yönetmelikte 2,89, gastroenteroloji 3,06 iken, yeni yönetmelikte iç hastalıkları 3, gastroenteroloji 3,3 yapılmış.

Yönetmelik yayınlanınca bir şeyler netleşir diyorduk ama hiçbir şey netleşmedi.

Hiç ek ödeme almayan hekimler, alacakları taban ödeme ile bir miktar gelirlerini artıracaklar fakat zaten ek ödeme alan hekimlerin toplam gelirinin artıp artmayacağı yine belli değil.

Sabit ve taban ek ödemenin dışında alınacak olan ek ödemenin netleşmesi ile ak koyun kara koyun belli olacak.

Yönetmelik hakkındaki ayrıntılar netleştikçe haber güncellenecektir.

Yorumlar (25)
yıllık izin haktır 2 ay önce
yıllık izin haktır. niye kesiyorsunuz ödemeyi. yıllık izinde para kesilmemeli
gizem hemş 2 ay önce
bir hemşire olarak doktorlara yapılan zammı az buldum. (bize zaten bir şey yapılmadı diye düşünüyorum). sayın meslektaşlarım kendi hakkımızı ararken başkararının hakkını gasp etmeyelim. Doktorlar da alsın, biz de alalım. devletimizin nelere nelere gücü yetiyıor maşAllah buna mı yetmeyecek.
böyle böyle bizi birbirimize düşürüyorlar. 20 yıl önce gerçekten ekip gibi aile gibi çalışıyorduk. şimdi ise neredeyse kanlı bıçaklı olduk. kendimize gelelim lütfen, birlik olmazsak daha bizin haklarımızı çok yerler.
Hemşire 2 ay önce
Bir hemşire olarak duygularımı ifade etmişsiniz. Hekime yapılan zammı sağlık personeli iptal ettirdiler gibi gösterip düşürmediler mi bir birimize. Hemşirenin gücü olsa maaşlara zam yapardı. Siyasetçiler itiraf etti ama güç sağlık personeline yetiyor suçlu hazır. Uyanalım, bölündük güçsüzleştik.
kime göre 2 ay önce
hemşire gözüyle nedir onuda yayınlamanızı isteriz
Sağlık 2 ay önce
Ysp nin aldığı ücret düşük olursa oy vermezsiniz olur biter azınlık hani kıymetli oluyor ya oy zamani çoğunluk belirler sonucu bu işler böyle ya dengeli olacaksın ya kivirmayacaksin bakan bey bakalım önüne övüne bitiremediğim iyileştirme belli olacak az kaldı umarim halka algı oyunu değildir artık psiko gitti sayenizde
derin 2 ay önce
hemşire gözüyle tam bir tırt
Ahmet 2 ay önce
Hani biz YSP'ye bir şey yok yok. Seçim zamanı oy moy yok. Doktorlardan alırsınız oyu artık...
had bildiren 2 ay önce
Oya göre değil işe göre maaş verilir Allahın utanmazları sizi.
İstifa 2 ay önce
Bence önce üyesi olduğumuz yalaka sen den istifa etmekle başlamak lazım işe.. ne dersiniz
asil 2 ay önce
bi kere de doktoru karıştırmayın be cümleniz
Sağlıkçı 2 ay önce
Ya Ysp hekime de öyle aman aman birşey yok telaşlanmayın, hedefiniz hekim değil birlik içinde sağlıkçıların hakkı olmalı, hastane dışındaki il sağlık müdürlüğünün diğer birimlerinde çalışan hekimlere hiç birşey yok rahat olun, biz bu kafayla gidersek hiçbir yol kat edemeyiz
Rahat ol 2 ay önce
Sende rahat ol kasma çok hissetmeye çeksin ????
murtaza 2 ay önce
bu 12 gün izin muhabbeti yönetmeliğin geçerlilik tarihi 1 temmuzdan mı geçerli olacak yoksa 1 ocaktan mı
tecrübe 2 ay önce
mutlu azınlığa dokunan mali bir yaptırım yok.. sıfır risk soda çay devam....
bir kişi 2 ay önce
sözleşmeli mutlu azınlığa mali açıdan ulaşmak çok zor.. hekim çalışacak onlar koltuğu garanti edecek..başarısız mutlu azınlık için madde nerde...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?