PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Hazine Bakanı Nebati'den Enflasyon Açıklaması: Her Ay Düşecek, Göreceksiniz!

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati katıldığı iftar programında enflasyonla ilgili konuşarak 'Aralık ayından itibaren bu ülkede her ay enflasyonun nasıl düştüğünü hep beraber göreceğiz ve yürüyeceğiz. İşler daha iyi olacak' açıklamasında bulundu.

Ekonomi 10.04.2022, 20:16 10.04.2022, 21:52 Cansu Polat
Hazine Bakanı Nebati'den Enflasyon Açıklaması: Her Ay Düşecek, Göreceksiniz!

Bakan Nebati, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Geleneksel İftar Programı'nda yaptığı konuşmada, bir okul olarak nitelendirdiği MÜSİAD'ın, son dönemlerin en önemli tarihi merkezi olduğunu söyledi.

MÜSİAD'ın ortaya koyduğu performansın, Türkiye'nin son dönemlerde ortaya koyduğu performans ve mücadele alanlarıyla örtüştüğünü dile getiren Nebati, ülkenin 1990'lı yıllarda ve 2000'lerin başında karşı karşıya kaldığı zorlukları aşmasını bildiğini ve son 20 senede üstün başarıları ortaya koyduğunu anlattı.

Nebati, zorluklarla karşı karşıya kalındığında birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilmesi halinde çözülemeyecek hiçbir sorunun olmadığını belirterek Türkiye'nin Kovid-19 salgını sürecinde ortaya koyduğu başarılı performansa dikkati çekti.

Salgın sürecinde bütün olumsuz yorumlara rağmen Türkiye'nin başarılı bir şekilde büyüdüğünü ifade eden Nebati, 2020 ve 2021 büyüme performansından bahsetti.

Nebati, tüm olumsuz söylemlere ve iddialara, küresel tedarik zincirlerindeki bozulmaya ve sıkıntılara rağmen Türkiye'nin büyümeye devam ettiğini belirterek "yandık, bittik, öldük" şeklindeki söylemlerin aksine Türkiye'nin geçen yıl yüzde 11 büyüdüğünü, kapasite kullanım oranlarının yüzde 80'e geldiğini, ihracatın 225 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

-"Ticaret dönecek, fabrikalar işleyecek, işler devam edecek"

Bakan Nebati, hala belirli zorlukların olduğunu ancak Türkiye'nin başarılı bir şekilde yoluna devam edeceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Savaş geldi, patladı, dengeler bozuldu. Dünya buğday bulmakta, çelik bulmakta, mal taşımakta adeta bir dejavu yaşamaya başladı. Böylesine sıkıntılı bir ortamda yine aynı söylemler başladı, 'yandık, öldük, bittik.' Bu ülke ne yanar ne biter ne ölür. Bu ülke yoluna devam eder. Biz gözlerimizi kapatıp zorlukları görmezlikten gelmiyoruz. Zorluklar var, sıkıntılar var, enflasyonu görüyoruz. Mücadelemiz belli ne yapacağımızı biliyoruz. Tek istediğimiz, kol kola girmek, moral vermek, her türlü zorluğun üstesinden geleceğimizi hissetmek ve hissettirmek. Ticaret dönecek, fabrikalar işleyecek, işler devam edecek. Çalışanlarımız işlerine gidecek. Her zorlukta merak etmeyin kesinlikle bir kolaylık vardır. İnanan bunu bilir. Yeter ki biz işimizi sağlam yapalım. Birbirimize inanalım. Bir olalım, beraber olalım. Zorlukların üstesinden gelinceye kadar ortaya koyacağımız azmi enerjiye dönüştürelim ve bu enerjiyle yolumuza yürüyelim."

- "Gençlerin, kadınların, çocukların ne istediğini biliyoruz"

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, 21. yüzyılın Türkiye'nin yüzyılı olduğunu belirterek küresel krizin ortasında olduklarını, salgının etkileri azalsa da tedarikte, petrol fiyatlarında, mal temininde ciddi sorunlar yaşamaya devam ettiğini, fiyatlar her yerde yükseldiğini söyledi.

Pazardaki fiyatları bildiklerini dile getiren Nebati, "Bu ülkede yaşıyoruz. Sokağında, pazarında, sofrasında, yolundayız. Otobüse de minibüse de biniyoruz hiç merak etmeyin. Bu dünyadan kopuk yaşamıyoruz. Bu dünyanın, ülkenin içerisindeyiz. Bu milletin gençlerin, kadınların, çocukların, iş dünyasının, çalışanların ne istediğini biliyoruz ve sıkıntıları paylaşıyoruz. Bu sıkıntıların üstesinden gelecek azmi de ortaya koyuyoruz. Koymaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Bakan Nebati, enflasyona ilişkin, "Aralık ayından itibaren bu ülkede her ay enflasyonun nasıl düştüğünü hep beraber göreceğiz ve yürüyeceğiz. İşler daha iyi olacak." değerlendirmesinde bulundu.

İftar programına AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç de katıldı. 

Yorumlar (12)
Medcezir 1 ay önce
Tuik ayarlarsa neden olmasın..
Vatandaş 1 ay önce
Secim yaklaşıyor o zman tabi düşmesi lazım bunu bilmeyen zaten aklından şüphe etsin senin kafa iyi sayın nebati ama bu gidişle sen orda olurmusun bilmem valla insanlara iyi algı oyunlari yapıyorsunuz....
Fatih Aydın 1 ay önce
Siyaset isterse Tüik seve seve düşürür,hatta zam aylarında çok ciddi düşüşler yapabilir,geçmişte olduğu gibi! Yeter ki emek hırsızları istesin herşey olur.Sonra da çıkar utanmadan,sıkılmadan çalışanlarımızı,emeklimizi enflasyona ezdirmedik yalanını söylersiniz,yakışır size.
Mat Öğrt 45 1 ay önce
Demek ki temmuzda%50 ve ocakta %50 zam gelecek. Süper
sağlıkçı 1 ay önce
gidişat hiç o yönde değil. tam tersi olmasın
Sağlık çalışanları 1 ay önce
URFA VİRANŞEHİR FIKRASI . VALLAHİ BU NEBATİ. YILDIRIM AKBULUTU ÇOK SOLLAMA YAPAR
sağlıkçı 1 ay önce
hangi aralık. hangi ayda olduğumuzu da bilmiyor bunlar
herkese yol var 1 ay önce
marketlere ve esnafa korkusuzca etiket basmayı öğretenler. hayatımda hiç bu kadar cesur etiket basan esnaf grubu görmemiştim. insan korkar bir çorabın üstündeki etiket bile yeter bunları cehennemlik etmeye
aslanbey 1 ay önce
tabi 2 ay sonra memura verilecek enflasyon farkı var düşürmeniz lazım yoksa suriyelisini afganını mültecileri çift maasşlı yöneticilere nasıl para yetiştireceksiniz ülkede eğitimli kesim istemiyorsunuz tabi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
8
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?