Hastane İşçilerine 4. İlave Tediye Ödeme Tarihleri! Sürekli İşçi 4D Tediyeler Ne Zaman Ödenecek?

Kamuda çalışan sürekli işçilere yönelik 4. ilave tediye ödeme tarihleri taşeron sürekli işçilerin merak ettiği başlıca konu oldu. 27 Temmuz'da 3. tediye ödemesinin yapılmasından sonra 4. ilave tediye tarihi en çok merak edilen konu oldu. Kadroya geçen taşeron yani sürekli işçilere her sene 52 günlük ücretleri tutarında ilave tediye ödemeleri dört eşit taksit halinde yapılıyor. İlk üç ödemeyi alan sürekli işçiler, dördüncü tediye taksit ödemelerin ne zaman yapılacağını merak ediyor.

Ekonomi 06.10.2020, 18:37 06.10.2020, 18:43 Güler Sağlam
Hastane İşçilerine 4. İlave Tediye Ödeme Tarihleri! Sürekli İşçi 4D Tediyeler Ne Zaman Ödenecek?

Taşeron ve Kamu işçilerine 4. ilave tediye ödeme tarihleri, işçiler için merak ediliyor. 27 Temmuz tarihinde 3. tediye ödemesinin yapılmasıyla birlikte son tarihleri araştırılmaya başlandı. Bilindiği üzere kadroya geçen taşeron ve kamu işçilerine her sene 52 günlük ücretleri tutarında ilave tediye ödemeleri dört eşit taksitle yapılıyor. İlk üç ödemeyi alan işçiler, dördüncü tediye taksit ödemelerin ne zaman yapılacağını merak ediyor.

TEDİYE ÖDEMELERİ NE ZAMAN VERİLECEK?

6772 sayılı kanun kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere 2020 yılında yapılacak ilave tediye sürelerinin belirlenmesi hakkındaki karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete'nin 11 Temmuz 2020 tarihli kararına göre kadroya geçen taşeron ve kamu işçilerine yapılacak tediye ödemelerinin tarihleri belli oldu. Buna göre; 2020 yılında verilecek ilave tediyenin birinci yarısı 27 Temmuz'da, diğer yarısı ise 14 Aralık 2020 tarihinde ödenecek.

HER SENE DÖRT EŞİT TAKSİTLE ÖDENİYOR

Tediye ödemeleri her yıl dört taksitle ödeniyor. 2020 yılına ait ilave tediyelerinin ilk taksiti 31 Ocak'ta, ikinci taksiti 22 Mayıs'ta ve üçüncü taksiti ise 27 Temmuz'da ödendi.

Buna göre; 2020 yılında verilecek ilave tediyenin birinci yarısı 27 Temmuz'da, diğer yarısı ise 14 Aralık 2020 tarihinde ödenecek. Bilindiği gibi taşeron işçi statüsünden kadroya geçen 900 bini aşkın işçi bulunuyor.

TEDİYE MİKTARI NE KADAR?

Yıllık 52 günlük ikramiye ödemeleri 4 taksit halinde gerçekleştiriliyor. 13 günlük ödemenin hesaplanması için işçilerin almış olduğu brüt ücret üzerinden hesaplama gerçekleştiriliyor. Bu ücretlerden damga vergisi, SGK prim ve gelir vergisi kesintileri yapılacak. Asgari ücretle çalışan bir işçi için 52 günlük ikramiye net tutarı 3646 TL olarak hesaplanmaktadır.

TIKLAYIN

HANGİ KURUMLARDA ÇALIŞANLARA TEDİYE ÖDEMESİ YAPILIR?

6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanunun içinde olan aşağıdaki kapsama giren kurumlardaki kadrolu kamu işçilerine ilave tediye ödemesi yapılır:

Genel ve katma bütçeli kurumlar,

Özel bütçeli idareler,

Sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar,

Kamu iktisadi teşekkülleri,

Belediye ve özel idareler "hizmet akdi" ile çalışan işçiler.

İLAVE TEDİYE NEDİR?

6772 sayılı kanun kapsamında kamu işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye ödeneceği hüküm altına alınmıştır. İlave tediye kanunla güvence altına alınmış bir haktır ve bütün kamu işçileri bu haktan yararlanmaktadır.

Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde kadroya geçen işçilere, ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın devlet tüzel kişiliği içerisinde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ait olan bir kurumlarda kadroya geçen işçilere yılda 52 günlük tediye ödenmesi gerekmektedir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Vatandaş 4 ay önce
Hizmetli memurada verilecekmi aynı ışı yapanlar var
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?