Gerçekten siz nasıl hakemsiniz?

28 Ağustos itibariyle Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, Hükumetin son teklifi olan memur zam oranını aynen kabul edilerek milyonlarca memura hayal kırıklığı yaratmış, ve bu soruyu sordurmuştur: Gerçekten siz nasıl hakemsiniz?

Ekonomi 29.08.2019, 05:50 01.09.2019, 04:08 Güler Sağlam
Gerçekten siz nasıl hakemsiniz?

2020-2021 yıllarını kapsayan 5. dönem toplu sözleşme görüşmeleri Ağustos ayının ilk 3 haftasını kapsayan periyotta görüşülmüş, hükumet ve yetki sendika yetkililerin görüşmelerin uzlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine, kamu hakem heyetinin nihai kararı vermesi için süreç işlemiştir. 

2020 yılı ilk altı ayı için %4 ikinci altı ayı için %4, 2021 yılı 1. altı ayı için %3 ve 2.altı ayı için de %3 zam oranını Memur-Sen’in kabul etmemesi üzerine, Kamu İşveren Kurulu Başkanı Zehra Zümrüt Selçuk, 11 hizmet kolunda 20 gün boyunca görüşülen ve uzlaşılan maddelere de imza atmayarak Kamu Görevlileri Hakem Kurulu 24 Ağustos'ta devreye girmişti. Kurul'dan tüm memurların tek beklentisi ise; adil bir karar vermesiydi. 

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Ancak Hakem Kurulu, dün aldığı kararla "Siz nasıl hakemsiniz?" sorusunu tüm kesimlere adeta aynı anda sordurmuştur. 

Adı üzerinde Hakem Kurulundan olağan şartlarda beklenen, hükümet ile memurlar arasında bir denge bularak, adil bir zam oranını karara bağlamasıydı. Ancak dün öyle birşey oldu ki, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, zam teklifini yarım puan dahi arttırmayarak, hükümetin (Kamu İşveren Kurulu) kararını olduğu gibi kabul etmiştir. Hakem Kurulu bu kararıyla hakem değil taraf olduğunu milyonlara göstermiştir.

HAKEM İBARESİ ACİLEN KALDIRILSIN

Tüm memurların beklentisi ise; hiç vakit kaybedilmeden 4688 sayılı Kanunda değişiklik yapılarak, Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun adının acilen değiştirilmesi ve -hakem- ibaresinin kaldırılarak, kurulun işleyişinin daha izah edilebilir hale getirilmesidir. 2019 yılı toplu sözleşme görüşmelerini karara bağlayan Hakem Kurulu üyeleri, kendi kurullarının olmayan imajını tamiri mümkün olmayacak şekilde yok etmişlerdir.

Kaynak: Kaynak: Memurlar.Net

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Hemşire olmayan lar 2 yıl önce
Var odasına gitsinler bir daha incelesinler
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?