PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Geçen Yıl 250 TL Ödenen Döner Sermaye Ücreti 1 TL’ye Düştü

Geçtiğimiz yıl aylık 250-300 TL olarak döner sermaye performans ücreti aldığını belirten bir sağlık çalışanı bu yılın mayıs ayı için kendisine 1,15 TL performans ek ödeme ücreti yatırıldığını söyledi.

Ekonomi 29.05.2022, 18:57 31.05.2022, 05:49 Cansu Polat
Geçen Yıl 250 TL Ödenen Döner Sermaye Ücreti 1 TL’ye Düştü

Ses Sendikasının Şişli Eş Başkanı Abuzer Aslan, İstanbul Okmeydanı ağız ve diş sağlığı hastanesinde idari memur olarak görev yaptığını belirterek geçen yıl aylık bazla 250 - 300 TL olarak ödenen döner sermaye ücretinin bu yılın mayıs ayı için 1,15 TL olarak yatırıldığını belirtti.

SES Şişli Eşbaşkanı olan ve idari memur olarak çalışan Aslan, “performans sistemi” adı altında verilen ek ücretin düşürüldüğünü belirtti. İstanbul Okmeydanı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde idari memur olarak çalışan ve Ses Şişli Eşbaşkanı olan Abuzer Aslan’a geçen yıl aylık 250-300 lira olarak ödenen performans ücreti bu yılın mayıs ayı için 1 lira 15 kuruş olarak yatırıldı.

Aslan, Memur-Sen’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) tarafından imzalanan toplu iş sözleşmesiyle kendilerine verilen sabit ek ödemenin yüzde 20 oranında artırıldığı için “performans sistemi” adı altında verilen ek ücretin düşürüldüğünü belirtti. Mayıs ayı için yatırılan performans ücretinin 1 lira 15 kuruş olmasına tepki gösteren Aslan, “Verilen maaşlar kuşa döndü” açıklamasında bulundu.

‘Maaş yükselmeli’

Aslan, hastanelerin performans sistemiyle ticarethanelere dönüştürüldüğünü vurgulayarak “Çalışanlar olarak derdimiz ücret değil. Hastalar müşteri, sağlık emekçileri de köle olarak çalışmaya başladı. Biz buna karşıyız. Hastane ticari işletme veya anonim şirketi değil. Kamu hizmeti veren bir hastane olarak faaliyet göstermeli. Hasta, hastaneye geldiğinde almış olduğu hizmetin karşılığı, idari memur çalışanlarına performans ücreti olarak dağıtılıyor. Performans sisteminin burada olmaması gerekiyor. ‘Performans sağlığa zararlıdır’ derken biz bunu kastediyorduk. Liyakatsiz yöneticiler yaşadığımız sıkıntılara kulaklarını tıkıyor. Temel maaşımız yükseltilip, verilen performans ücreti tamamen kaldırılmalı” diye konuştu. Aslan, bugün Ankara’da sağlık örgütleri tarafından “Sağlık bizim, söz bizim, sağlık hepimizin” sloganıyla yapılacak mitinge de katılım çağrısı yaptı. 

Yorumlar (5)
sarı sendika 1 ay önce
herkes halinden memnun sağlık sen yine yetkili sendika demek ki zama ihtiyaç yok %20 de aldılar yeter
Aynen 1 ay önce
Aynen kardesim
Sağlık personeli ve dr adına iyiye 1 ay önce
Giden hiçbirşey yok
Oy da yok
hemsire olmayan saglikcilar 1 ay önce
alisirsiniz biz alistik 0 paraya
SAAAAAHİ 1 ay önce
DAHA ÖNCEKİ YILDA 900 LİRA ÖDENİYORDU. NE OLDU DÖNERLERE SAĞLIKÇILARA BİR ŞEY DÖNMEZ OLDU
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?