PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Fahrettin Koca: Ertelenen Zam Düzenlemesi Bize Olan Güvenoyunuzda Fireye Yol Açtı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hekimlerin sorunlarını beş başlıkta özetlerken gösterdiği çabanın bir kısmının karartmaya uğradığını söyledi. Ertelenen zamlar hakkında da samimi cevaplar veren Bakan Koca, "sanırım bana 1 Aralık 2021 tarihini de hatırlatacaksınız. Size hak veriyorum, ertelenen zam bize olan güven oyunuz da fireye yol açtı" ifadelerini kullandı.

Ekonomi 18.04.2022, 19:13 19.04.2022, 01:56 Cansu Polat
Fahrettin Koca: Ertelenen Zam Düzenlemesi Bize Olan Güvenoyunuzda Fireye Yol Açtı!

Bursa’ya yaptığı ziyaret sırasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ile sohbet eden Sağlık Bakanı Koca, "bugün daha çok sizlerin açacağı konuları konuşmaktan yanayım" dedi.

Tıp fakültesi öğrencilerine hitaben, "sorunun ve cevabın birbirini dürüstçe tamamlaması için elinden geleni yapacağını" belirten Koca,"sağlık çalışanlarımızın yaşadığı devasa sorunların monologlarla çözüldüğünü hiç duymadım, monolog değil diyalog ihtiyacındayız" dedi.

ÇABALARIMIZ KARARTMAYA UĞRADI

Kimi çabalarının karartmaya uğradığını söyleyen Bakan Koca, "çok önemli bazı gelişmeleri görememiş olduğunuzu kabul edeceğinizi umuyorum ancak bir taraftan da sizlere hak veriyorum" dedi. 

KOCA:5 TEMEL SORUNUMUZ VAR

Mesleğin saygınlık kaybı yaşadığını belirten bakan koca, sağlıkta şiddet, malpraktis ve ücret başta olmak üzere Özlük hakları ve çalışma ortamı kaynaklı olumsuzlukların temel beş sorunu teşkil ettiğini söyledi.

KOCA: BU 3 MESLEK SAYGINLIK KAYBINA UĞRADI

Mimarlık, avukatlık ve hekimlik gibi üç mesleğin yakın dönem içerisinde saygınlık kaybına uğradığı söyleniyor diyen Koca, "hekimlerdeki saygınlık kaybı son birkaç yılın meselesi değil diyor araştırmalar. Çalışmanın doğrusu düşündürücü bulduğum bir ana tezi var" diyen Koca: "bugünün genç hekimleri diyor bu araştırmacı, Tıbbiye’ye eski kuşaklardan hekimlerin sahip olduğu saygınlık beklentisi, maddi imkan öngörüleri ile girdiler. Fakat geçmişin bugüne bu projeksiyonu hayal kırıklığına yol açıyor. Görüşte bir gerçeklik payı varsa da ben sizin adınıza tüm taleplerle idealistim" dedi.

ÜCRETLER PROBLEM OLMAYA DEVAM EDERSE, TOPLUM YARIN HEKİM BULAMAZ

Konumuz şiddetse, şunu biliyoruz: Hekimin güvende olmadığı yerde hasta da güvende değildir. Konumuz Malpraktis ise biliyoruz ki, hekim gerekli tedaviyi bıçak sırtındayken yapamaz. Gerçek anlamıyla hekim-hasta ilişkisi kurulamaz. Ücretler eğer problem olmaya devam ederse, toplum yarın kapısını çalacağı hekim bulamaz. Sağlık sisteminin öznesi hekimdir, sağlık sisteminin öznesi sağlık çalışanıdır. Suçun Katalog Suçları kapsamına alınması, tutukluluk için yeterli sebep olacak. Zihninizde canlansın diye örnek vereyim: Bir sağlık çalışanını yaralama; kasten öldürme, işkence, intihara yönlendirme gibi ağır suçlarla aynı başlık altında toplanıyor.

Hazırlanan Malpraktis yasasının özü nedir? 

Hekim, sağlık çalışanı kasıtlı davranmadığı sürece, uyguladığı tedaviden doğacak problemler sebebiyle tazminat ödemeyecek. Olayı hasta açısından düşünmek de gerekiyor elbette. Hekime rücu edilmeyecek olan tazminatı devlet ödeyecek. Zaten meraklı olmadığımız Hukuk bilgisine pek ihtiyacınız olmayacak. Tabi ben, hukuk bilgimi geliştirmek zorundaydım. Dersime iyi çalıştım, ama bu yan dal ihtisasına devam. Malpraktis sorunu kökten çözülüyor. Bu konuda söylenecek ne varsa hepsinin özeti budur. Düzenlemeyle birlikte, bir Mesleki Sorumluluk Kurulu kurulacak. Kurul, nedense bir kafa karışıklığına yol açtı. Oysa düğümlerin çözüleceği yer orasıdır. Sorularınızı yönelteceğiniz zaman, lütfen her ayrıntıyı sorun. Her sorunun bir cevabı var!

Üzerinde durmak istediğim diğer konu, başta ücret olmak üzere özlük hakları.

Geçtiğimiz hafta Sakarya Tıp Fakültesindeydim. Bir asistan arkadaşımız, birçok sorunu akıcı ve akılcı şekilde sıraladı. Sonunda buruk ve sitemkâr bir ses tonuyla dedi ki “Sayın Bakanım, 10 bin 200 Lira maaş alıyorum. Bu parayla nasıl evleneceğim?” Böylesine candan somutlaştırma beni etkiledi.
 
Bu ülke asistana 10 Bin 200 liracığı mı layık görecek? Her halde bu konudaki hazırlıklarımızı soracaksınız. Ve sanırım bana, 1 Aralık 2021 tarihini de hatırlatacaksınız. Size hak veriyorum, ertelenen zam bize olan güvenoyunuzda fireye yol açtı.
 
 
Biz, kâğıt ve kalemden fazlasına ihtiyaç duymadan eser verebilen sanatkârlardan değiliz.
Hekimlik mesleği, özellikle tıbbi teknolojiden bunca yararlandığımız günümüzde, belirli ihtiyaç ve şartlara göre düzenlenmiş ortamda yapılır. Bu şartlar, gerekli yardımcı personeli de içerir. Bu konularda ciddi eksiklerimiz var. Hekimlerimizin büyük kısmı işlerini tek başına yürütüyor. Tıbbi sekreter sayımız yetersiz. Karşıma upuzun bir problem listesi çıkaracağınızı biliyorum. İhtiyaçları daha da iyi kavramak için can kulağıyla dinleyeceğim.

NÖBETLER KONUSU..

Nöbetler konusunu, çalışma ortamı şartları kapsamında ele almalıyız. 36 saat nöbeti insani olmaktan uzak bulduğum biliniyor. Çözüm teşebbüslerimize tanıksınız. Çalışma süresini maksimum 24 saatle sınırlandırmak istediğimi, nöbetlerle ilgili olarak da hakkaniyetli bir ücret düzenlemesine gidilmesini amaçladığımızı vurgulamak isterim. Çabamızdan emin olun. Şartlarınız iyileşene kadar, ben de en az sizin çalıştığınız kadar çalışmaya varım.

Ben bugün Sağlık Bakanıyım. Ama yaşadığım sürece meslektaşınızım. Size karşı ödevlerimi biliyorum. Yerine getirdiğim, getirmekte olduğum kısmını sorularınızla açmaya çalışacağım. Buradan Ankara’ya, Bakanlık binasına yeni ödevlerle döneceğim.
 
Emin olduğum bir şeyi sizin de bilmeniz, daha doğrusu zaten sahip olduğumuz bilginin adını koymamız gerekir. Sağlıktaki tüm sorunların çözümünde çatı kavram acaba nedir?
 
Sağlıktaki tüm sorunların çözümünde çatı kavram bence adalettir. Düşük ücret bir adalet sorunudur. 36 saat nöbet bir adalet sorunudur. Mecburi hizmet sürelerinde kadro farkına bağlı uygulama bir adalet sorunuydu.
 
Örnekleri çoğaltmamıza gerek yok. Beni anladınız. Adaletin tesisi iradelerin doğru yerde toplanmasına bağlıdır. Yolu da yol arkadaşlığı açar.
 
Buraya kadarki kısım için teşekkür ediyorum.

Yorumlar (22)
Medcezir 1 ay önce
Fire değil güven 0 (sıfır) oldu..
ephe 1 ay önce
peki bu süre zarfında alınamayan ücretleri toplu yatıracak mısınız? kaç aydır hekimleri ve diğer sağlık personelini oyalayıp duruyorsunuz. üzgünüm demekle bizlerin kaç aydır alamadığımız ücrtetler geri gelmiyor. en son 13 martta ki müjdeler noldu. tabi ver sözü sonra seçim zamanına yakın yapmaya başla. 3600 ne zaman sözü verildi önceki seçimde ne zaman olur diğer seçim de. bu geçen süredeki zararımız ne olacak. Bence bu ülkede ödemeler kanun çıkınca değil söz verildiğinden itibaren olsun.
dr 1 ay önce
kısacası diyor ki eski hekimlerin kazancınızı ve saygınlığını rüyanızda görürsünüz ve giderseniz gidin bolca kadro açtık onlar normal memuriyet gibi çalışırlar size mi kaldik diyor
Vatandaş 1 ay önce
Bunlar yeni taktikler asıl hedef seçime kadar idare etmek isteseler hemen yaparlar ama günü kurtarmaya çalışıyorlar muhtarlara anında verilen gereksiz ücret artırımı akp nin tamamen oy odaklı yönetimi olduğunu ve bunun da ülkeyi bir çıkmaza götürdüğü görülmekte.. sonuç olarak daha kötü günlere hazır olun bu milletin özelliklede saglik çalışanlarının bedduası kabul olmaya başladı...
Sağlıkçı 1 ay önce
Tamam da sonuç bunu demek ne sizi ne bizi kurtarmıyo
Nihat 1 ay önce
Sorunlarımızı anlamış bu da bir gelişme ama sonuç çıkmayacağını kendide biliyor
Hekim 1 ay önce
Şu saatten sonra yüzde 300 de zam verseler hiç bişey eskisi gibi olmayacak geri dçnüşsüz şekilde hem çalışma barışı bozuldu hem de çalışma inancı kalmadı, üstelik inisiyatifi bile muhalefete kaptıran siyasiler sadece hakkını isteyen hekimleri muhalif gibi görmeue başladı, sabah mesaiye, ya da nöbete giderken ayağı geri geri gitmeyen, inş bugün kavga çıkmaz diye düşünmeyen hekim kaldı mı aralık 2021 sonrası hiç birşey eskisi gibi olmayacak malesef zihnen ,fikren çok şeyler değişti.üstelik bu sadece hekimler için görülen konuşulan bir de diğer sağlık personelleri ne durumda varın siz hesap edin sağlıkta malesf kıyamet kopmuştur
Tıbbi sek 1 ay önce
Sağlıkçıkarın özlük hakları konusunda bir arpa boy yol katedilmedi. Aceba ne zaman verilen sözler hayat bulacak.
Memur 1 ay önce
Önümüzdeki Şubat ayının otuzuna
Aslan 1 ay önce
Sayın bakanim.Bu sözleriniz bizi ağlattı. Ama şunu yada bunu yapıyoruz diye tek bir kelime ağzınızdan çıkmıyor. Hiçbirşey vermeyeceğinizi sizde iyi biliyorsunuz.Ama açıklayamıyosunuz. Belirsizlik çok kötü bir durum. Size olan güvenimiz fire vermedi. Tamamen bitti.
Salim 1 ay önce
Doğru söze ne denir?
ALKIŞ 1 ay önce
GÜNNNNN AYDINNN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?