PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Enflasyonu Hesaplayan Daire Başkanı Görevden Alındı!

Enflasyon oranını resmi olarak duyurmakla görevli TÜİK’de sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. TÜİK’de enflasyon oranını hesaplamadan sorumlu daire başkanının sağlık gerekçesi öne sürülerek görevden alındığı belirtildi.

Ekonomi 20.05.2022, 13:45 Cansu Polat
Enflasyonu Hesaplayan Daire Başkanı Görevden Alındı!

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre; TÜİK yönetiminin piyasadan fiyat toplayarak enflasyonun hesaplanmasından sorumlu olan daire başkanı Dr. Cem Baş’ın sağlık gerekçesi öne sürülerek görevden alındığı haberleştirildi.

GÖREVDEN AFFINI İSTEMİŞ

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; TÜİK Başkanlığı tarafından yapılan iç bilgilendirme yazısında Fiyat İstatistikleri Daire Başkanı Cem Baş'ın sağlık sorunları sebebiyle görevden affını talep ettiği, makam tarafından bu talebin uygun görüldüğü ifade edildi. Yazıda, Baş'ın yöneticilik yaptığı aynı dairede ‘uzman' olarak çalışmaya devam edeceği de belirtildi. Cem Baş'tan boşalan daire başkanlığına, TÜİK Dijital Dönüşüm Dairesi Başkanı Dr. Furkan Metin getirildi. TÜİK yönetimi, enflasyon hesaplamasında barkoda geçiş sürecinin hızlanması ve superlative endeksin oluşumu için gerekli altyapının hızlı bir şekilde sağlanması amacıyla Furkan Metin'in tercih edildiğini, Metin'in barkoda geçiş sürecinde görev yapmış olmasının bu tercihte etkili olduğunu belirtti.

BASKILARDAN RAHATSIZ

Görevden alınan Baş'ın sağlıkla ilgili hiçbir sorunu olmadığı, ancak son dönemde artan baskılardan ciddi rahatsızlık duyduğu öğrenildi. TÜİK'in enflasyon hesabında kullandığı fiyat verilerinin yarıya yakınını internet üzerinden ve barkod okuma yoluyla elde etmeyi planladığını bildiren kaynaklar, yeni daire başkanıyla bu çalışmaların hızlandırılacağını ifade etti.

Uzman olarak devam edecek
TÜİK Başkanlığı tarafından yapılan iç bilgilendirme yazısında, Cem Baş'ın Fiyat İstatistikleri Dairesi'nde ‘uzman' olarak çalışmaya devam edeceği belirtildi.

Fiyatların yüzde 45'i internetten alınacak

TÜİK'te başkanı değiştirilen Fiyat İstatistikleri Dairesi, ülke genelindeki marketlerin etiketlerindeki fiyatları toplayıp değişen fiyatlar üzerinden enflasyonu hesaplıyor. Ancak TÜİK, son dönemde internet üzerinden yapılan alışverişlerin artması üzerine internetten daha fazla fiyat toplamaya karar verdi. Ayrıca barkoddan fiyat okumaya da ağırlık veren TÜİK, enflasyonu oluşturan fiyatların en az yüzde 45'ini bu yollarla elde etmeyi planlıyor.

2016 ‘dan bu yana TÜİK'te 5 başkan değişti
1 – Mehmet Aktaş (Vekil) Şubat 2016-Nisan 2019

2 – Yinal Yağan (Vekil) Nisan 2019-Mayıs 2020

3 – M. Cahit Şirin (Vekil) Mayıs 2020-Şubat 2021

4 – S. Erdal Dinçer Mart 2021-Ocak 2022

5 – Erhan Çetinkaya Ocak 2022-Görevde

ERDOĞAN SÜZER

Yorumlar (3)
vatandaş 2 ay önce
onurlu adam baskılara dayanamadı, pinpon topu ile enflasyon hesabı istediler, umarım diğer yalakalara örnek olur ama nirdeeeee, hele o ihale şartname yolsuzluğu yapanlar, hesabını verecek, uyku yok size...
Halo dayı 2 ay önce
Biz ne dersek o olacak TÜİK daire başkanı alırlar adamı böyle görevden
Sultan 1 ay önce
Yalamazsan yalarlar gülüm. Oda işe başlarken kendini daire başkanı sanmıştır. Piyon, maşa. Tüik kaldırılmalı bence ağanın paşa gönlü başkanlığı kurulmalı.
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?