PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Enflasyon Zammı Ne Kadar Olacak? Ekonomistler Kasım Ayı Enflasyon Beklentisini Açıkladı

Enflasyon zammı ne kadar olacak sorusu ocak ayının yaklaşmasıyla beraber memurlar tarafından araştırma sürmeye devam ediyor. 6 aylık dönem için memurların alacağı zam oranında belirleyici olacak olan enflasyon farkı zammı bugünlerde kamu çalışanlarının merak ettiği konuların başında geliyor.

Ekonomi 03.12.2022, 03:03 14.01.2023, 01:26 Cansu Polat
Enflasyon Zammı Ne Kadar Olacak? Ekonomistler Kasım Ayı Enflasyon Beklentisini Açıkladı

2022 yılının son ayına girdiğimiz bu günlerde Kasım ayına ait enflasyon beklentisini ekonomistler değerlendirdi.

Enflasyon Zammı Ne Olur?

Enflasyon zammı Anadolu Ajansı finans bölümü tarafından ekonomistlere yaptırılan değerlendirmeyle hesaplandı. AA Finans Kasım ayına ait enflasyon beklentisi sonuçları açıklandı. Ekonomistler, enflasyon zammı hesabında etkili olan TÜFE oranının Kasım ayı için %3,10 oranında artmasını bekliyor.

TÜİK tarafından 5 Aralık Pazartesi günü kamuoyuna açıklanacak olan Kasım ayına ait enflasyon verileri öncesinde AA Finans, 17 ekonomistin katılımıyla hazırladığı anket sonuçlarını duyurdu.

Memur Enflasyon Zammı Ne Kadar?

Memur Enflasyon zammı belirleyicisi olacak kasım Kasım ayına ait enflasyon verisi için değerlendirmelerini yapan ekonomistler, enflasyon beklentisi oranı için 3,10’u işaret ettiler. Yaklaşık 17 ekonomistin görüşünün ağırlığına bakılarak hazırlanan anket sonucunda beklentiler en düşük %1,90 olurken en yüksek %3.82 oranı oldu.

enflasyon zammı 2022

Enflasyon Zammı Memur Maaş Artışı!

Enflasyon zammı memur maaş zammı araştırmaları sürerken, ekonomistlerin Kasım ayına ait enflasyon beklentilerinin ortalaması ise %3,10 olarak çıktı. Bu oranlara göre bir önceki ay %85,51 olan yıllık enflasyon %84,78’e gerilemesi gerekiyor.

Tüketici fiyat endeksi, Ekim’de bir önceki aya göre %3,54 oranında artış yakalamıştı. Diğer taraftan ekonomistlerin yıl sonuna ait enflasyon beklenti tahminleri ise %73,12’den %70,18’e gerilemiş oldu.

Enflasyon Zammı Maaş Hesaplama

Enflasyon zammı maaş hesaplaması ise şekilde olacak; Anadolu Ajansı Finans Bölümünün yaptırdığı beklenti anketinde yer aldığı gibi 2022 Kasım ayında enflasyon %3,10 civarında açıklanması durumunda; yaptığımız hesaplamalara göre kümülatif enflasyon yılın 2. yarısı için %14,27’ye ulaşmış olacak. Aylık enflasyon oranları toplanarak bu oranlar yılın iki döneminde de hesaplanmaktadır. Aylık enflasyon zammında memur zamları hariçtir.

2023 memur enflasyon zammı

2023 memur zammı enflasyon zammı için, %14,27 hesabına göre; Kasım ayı itibariyle memur ve kamu işçisi toplu sözleşme zammına ilaveten enflasyon zammı %6,79 oranında zam alacak.

Artan fiyatlar sonrasında açıklanacak verilere göre memur maaşı ne kadar olacak? sorusunun önemi daha da artmaktadır. Memur ve memur emeklisi Ocak ayında bir nebzede olsa artacak maaşları ile geçim standartlarını iyileşeceğini ümit etmektedir.

Enflasyon farkı memur zammı

Enflasyon farkı memur zammı konusunda kamuda görev yapan çalışanlar, 1 Ocak 2023 itibariyle toplu sözleşme zammı olan %8 zam oranına ilaveten enflasyon zammının da %6,79 olması durumunda kümülatif zam oranları %15,33 olacaktır. Tabii ki bu orana aralık ayının enflasyon verisi dahil değildir.

Açıklanan Enflasyon Oranları

  • Temmuz Ayı: 2,37
  • Ağustos Ayı: 1,46
  • Eylül Ayı: 3,10
  • Ekim Ayı: 3,54
  • Kasım Ayı: 3,10 (tahmini)
  • Aralık Ayı: (Ocak ilk haftasında açıklanacak)

Enflasyon farkı nedir?

Enflasyon farkı, Genellikle yılın Ocak ve Haziran dönemi ile Temmuz ve Aralık dönemini kapsayan iki zaman aralığı için enflasyon oranlarının karşılaştırılması ile hesaplanmaktadır. TÜİK tarafından enflasyonda yaşanılan artış veya düşüş oranları bu hesaplamanın ana konusudur. Kasım ve Aralık ayı haricindeki yılın son yarısının diğer aylarına ait enflasyon verileri açıklandı.

Enflasyon zammı 2022

Enflasyon zammı, Ocak döneminde Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında devreden yılın Haziran ayı ile aralık ayları toplamında yani 6 ayda yaşanan enflasyon artışına göre enflasyon zammı fark zammı olarak yapılır.

enflasyon zammı ne kadar olacak

Türkiye İstatistik Kurumu Ocak ayının ilk pazartesinde Aralık ayına ait enflasyon verilerini açıkladığında memur ve memur emeklisinin toplu sözleşme zammı haricindeki enflasyon zammı da netleşmiş olacak.

Maaş Artışları Tahmini!

Unvan Mevcut Maaş Tahmini Maaş
Memur 9.109 TL 10.820 TL
Emekli Memur 6.080 TL 7.267 TL
65 Aylığı Maaşı 1.537 TL 1.827 TL

TÜİK’e Göre Memur Enflasyon Farkı Ne Kadar Olacak? içeriğimizden 2023 memur zammı enflasyon zammı konusunda hazırladığımız haberimize ulaşabilirsiniz. Ayrıca 50 bin kamu personelinin ziyaret ettiği Kasım ve Aralık Ayında Enflasyon Yüzde 3 Çıkarsa Memur ve İşçinin Ocak 2023 Enflasyon Farkı Ne Kadar Olur? başlıklı haberimizden de enflasyon ve enflasyon zammı konusunda başka bir haberimize ulaşabilirsiniz.

Zamlı Diğer Ödemeler!

Yapılacak olan yeni yıl düzenlemesi sonrasında 3 bin 336 lira olan Evde Bakım Desteği ödemesi Merkez Bankası tamin rakamlarına göre; 3 bin 955 TL, AA Finans’a göre 4 bin 80 lira civarında tahmin edildi. 4 aylık kesinleşen enflasyon rakamına göre ise 3 bin 721 TL.

Kronik hastalığı olan vatandaşların “hasta bakım” ödemeleri hali hazırda 3 bin 336 TL. Yeni yılla beraber bu tutar, MB’ye göre 3 bin 955, AA Finans’a göre ise 4 bin 80 TL’ye yükselmesi öngörülüyor. 4 aylık kesinleşmiş enflasyon verilerine göre şuan 3 bin 721 TL.

Yüzde 40-69 arası engelli raporu olan vatandaşların mevcut aldığı net ödeme tutarı 1,227 lira. Bu rakamın MB’ye göre 1,458 ve AA Finans’a göre ise 1,504 TL olması bekleniyor. 4 aylık netleşen ödeme miktarı ise 1,362 TL.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER
Yorumlar (10)
Enflasyon 2 ay önce
Aralık enflasyon açıklıyorum 3.50 memur zamı refah payı da dahil %20 veya 25 olur diye düşünüyorum herkes kamuda hesap uzmanı ekonomis olduk çok görmeyin
Sağlık emektarı 2 ay önce
Sağlıkçılar olarak enflasyona ek seyyanen zam istiyoruz. Herkese bol keseden verdiniz. 15-20 yıllık sağlıkçıyım boşuna okudum yıllarca çalıştım dedirmeyin
Saglikci 2 ay önce
Kendileri 56-100bin 4-5yerden artı maaş millete geldimmi yoksulluk sınırı altında bunlar aileleri zevk sefa sürsün millet geçim derdi ile uğraş sin bunlara oy veren aklını kaçırmış tir
Dr 2 ay önce
Ocak zammını %25 ile geçiştirecekler. Geçen sene olduğu gibi hazirana kadar yine maaşlar pul olacak yüksek enflasyonla. Zamlar sadece geçmiş 6 aylık enflasyona göre değil gelecek senenin enflasyonu da hesap edilerek verilmeli
ENFLASYON 2 ay önce
Enflasyon farkı zam olmadığını yeni Toplu iş görüşmesinde belirtilmesi ve her ayın 3 de açıklanıyor 7 sinde multemetler maaşı yapıyor 9 da muhasebeye bildiriyor 15 den 2 gün evvel bankada yani her ay çıkan Enflasyon farkı maaşa uygulansın ve düşük ücretlilere iyileştirme verilmeli % zam çok alana çok oluyor az alana az zam veriliyor
Yan sanayi sağlikcı 2 ay önce
Bosverin zamı
ekmeğe yağa %80 yapilsin
Mazota benzine %70
Değerli vekillerimize %150
Asgari ücrete %0.001
Memura%0.0001
Zam yapılsın sizde kurtulun bizde bu nasıl hesap gecen seneki bu ay satılan ürünle bu seneki ürün fiyatlarını karşılaştirın %100 ün altinda zamlanmis bisey varmi....
Levent 2 ay önce
Önemli olan ne kadar artması değil, belirli oranda artış ve fiyatların sabit kalması ancak o zaman enflasyon düşme eğilimine girer.
YUSUF 2 ay önce
TÜRKİYENİN GERÇEKLERİNİ SAKLAMANIN ZAMAN KAZANMANIN BİR ANLAMI YOK ÜLKE EKONOMİSİ YOLSUZLUKLARLA ÇÖKMÜŞ DURUMDA 1 EV FİYATI 2 NİLYON DAN 3 MİLYONDAN BAŞLIYOR BİR ÇALIŞAN MEVCÜT MAAŞI İLE 100 YIL ÇALIŞSA DA EV ARABA ALAMAZ TÜİK ADAM GİBİ ENFLASYONU AÇIKLASA EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI ŞİMDİ 35 BİN TL OLMALI İDİ YOLSUZLUKLARI YAPANLAR CEZASINI İŞÇİYE MEMURA ÇİFÇİYE GARIBAN HALKA ÖDETİRİYOR
Atilla 2 ay önce
Bir sürü laf kalabalığı ama net bir sey Yok.
Asgari 2 ay önce
Asgari ücret e zam gelsin sen markette ve piyasada fiyatların artışını gör hükümet zamdan önce buna önlem almalı günlük değişen etikete dur demeli Rus putin gibi şu fiattan yukari satamazsın dese ne var
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.