PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Enflasyon gıda ile gelecek: Sürprize hazır olun

Yaz gelecek, tarım ürünleri bollaşacak, fiyatlar düşecek. Çok da yanlış değildir tabii ki bu. Doğaldır da hem.Ama bu yıl pek de umulan ölçüde bir fiyat düşüşü yaşanmayacak gibi...

Ekonomi 18.05.2022, 08:45 19.05.2022, 23:39 Cansu Polat
Enflasyon gıda ile gelecek: Sürprize hazır olun

Dünya'dan Alaattin Aktaş'ın haberine göre; Yaz gelecek, tarım ürünleri bollaşacak, fiyatlar düşecek. Çok da yanlış değildir tabii ki bu. Doğaldır da hem. Örneğin serada yetişen domatesle tarlada yetişenin fiyatı aynı olacak değil ya.

Bunu biz söylemiyoruz. Hem zaten tutup Antalya’daki, Adana’daki fiyatların nasıl seyrettiğini tespit etme şansımız yok ki.

Bunu söyleyen TÜİK, evet TÜİK. Elbette TÜİK “Bu yıl yaz aylarında tarım ürünü fiyatları pek gerilemeyecek” demiyor, öyle bir görevi de yok zaten ama ortaya koyduğu oranlarla bunu dolaylı olarak dile getirmiş oluyor.

Tarım kesimi üretici fiyat endeksi nisan ayında tam yüzde 17.76 oranında artış gösterdi. Bir ayda yüzde 17.76 artış!

Bu, söz konusu endeksin hesaplandığı 2010 yılı başından beri görülmemiş bir oran. Yani rekor!

Tarım ürünlerinin üretici fiyatı ya da diğer bir ifadeyle ilk el fiyatı veya toptan fiyatı bu düzeyde artacak ama yaz aylarında fiyatlar düşüş gösterecek, hem de kayda değer bir oranda! Üstelik aylık fiyat artışı yalnızca nisana özgü bir durum değil ki, fiyatlar beş aydır rekor üstüne rekor kırarak yükseliyor.

BEŞ AYLIK ARTIŞ YÜZDE 94

TÜİK’i zaman zaman değişik nedenlerle biz de eleştirdik ama bu sefer hakkını teslim etmek gerek. Tarım-ÜFE’deki artışa bakın! Bu oranı açıklamak; dolaylı olarak gıda maddelerindeki fiyat artışının pek de hız kesmeyeceğini, hatta belki de tam tersine artışın giderek hızlanacağını ilan etmek demek.

Yeri gelmişken şunu da vurgulayalım. TÜİK’e yönelik olumsuz algının temelinde o kurumda çalışanların kararları yatmıyor. Hem çalışanlar ne karar alabilir ki zaten. Bu olumsuz algı, siyasilerin TÜİK’in yönetim kadrosunu sık sık değiştirmesinden kaynaklanıyor.

Dönelim yeniden tarım ürünlerindeki üretici fiyat artışına...

Nisan ayındaki oranla birlikte tarım-ÜFE’de beş aydır üst üste çift haneli artış yaşanmış oldu.

Tarım-ÜFE aralıkta yüzde 12.51, ocakta yüzde 14.83, şubatta yüze 13.74, martta yüzde 12.02 ve son olarak nisanda yüzde 17.76 arttı. Böylece son beş aydaki artış tam yüzde 94’e ulaştı.

Bir kıyaslama olarak geçen yılın aynı dönemindeki, yani 2020’nin aralık ayı ile 2021’in ilk dört ayının toplamındaki artış oranını verelim; yüzde 10, yalnızca yüzde 10!

YILLIK ARTIŞ YÜZDE 119’A ULAŞTI

Tarım-ÜFE’de nisan itibarıyla yıllık yüzde 119’luk bir artış var.

Geçen yılın nisanındaki yıllık artış ise yüzde 22 düzeyindeydi.

Zaten yıllık orandaki tırmanma geçen yılın aralık ayında başladı. Yıllık artış geçen yıl aralık ayına kadar yüzde 21-25 bandında seyretti ve kasımda yüzde 24 düzeyinde bulunuyordu. Ne olduysa aralıkla birlikte oldu ve yıllık oran her ay hızlı bir artışla nisanda üç haneli düzeye ulaştı.

DETAY DAHA DA CAN SIKICI

Tarım ürünlerinde üretici fiyatları nisanda yüzde 18’e yakın arttı, yıllık artış yüzde 119’u buldu ama detaylara bakınca durumun göründüğünden de kötü olduğu anlaşılıyor. Çünkü oranların bu düzeyde kalmasını sağlayan büyük ölçüde mevsim itibarıyla da önemini yitiren balık ve balıkçılık ürünleri.

Tek yıllık bitkisel ürünlerdeki aylık artış yüzde 28, yıllık artış yüzde 191.

Yani her yıl ekilmesi gereken bitkiler; onlarcasını sayabilirsiniz... Bu ürünlerdeki yıllık fiyat artışı yüzde 191’i bulmuş. Çünkü bu ürünler her yıl emek istiyor, her yıl yeniden dikilmek istiyor, her yıl mazot istiyor, gübre istiyor.

Bir aylık fiyat artışı yüzde 28’e, yıllık artış yüzde 191’e ulaşmış, biz de şikayet ediyoruz; örneğin domates niye bu kadar pahalı diye!

TÜFE’DE GIDA GRUBU ARTIŞI HAZİRANDA YÜZDE 100’Ü AŞABİLİR

TÜFE’de nisan sonu itibarıyla oluşan yıllık artış yaklaşık yüzde 70. Ancak gıda ve alkolsüz içecekler grubundaki artış 19 puan daha fazla ve yüzde 89 düzeyinde.

Tarım ürünlerindeki bu maliyet baskısı yüzünden TÜFE kapsamındaki gıda maddelerinin fiyatındaki artış çok muhtemeldir ki hızlanarak devam edecek. Gıda grubunun yıllık artışı öyle görünüyor ki mayıs ya da en geç haziran ayında yüzde 100’ün üstüne çıkacak.

Bir ayrıntı daha verelim; nisan ayında gıda grubu enflasyonunu en yüksek açıklayan yüzde 13.38’lik oranla TÜİK olmuştu. Yani nisanda yalnızca gıda maddelerinin enflasyonu üstünden bir açıklama yapılmış olsaydı TÜİK'in oranı ilk sırada yer alacaktı.

Yorumlar (11)
saglık çalışanları 2 ay önce
Borç bataginda olan bu belediyelerin bu kadar yüksek maaş vermesi doğru değildir kimin parasını kime dağıtıyorsunuz be zabıta sabahtan akşama kadar gezer ne iş yapar ne üretir bir pazar yerlerini denetler o kadar ne riski var ne emegi var ki bu kadar maaş alırlar bir işçi ne yapar bir çöp toplar bir şakak temizlwr o kadar bir itfaiye ekipleri ne iş yapar ayda yılda bir yangın çıkacaktı millet işte görsün hesabı gün boyu otururlar yada birkaç çiçek sularlar o kadar biz sağlık çalışanları da canı pahasına çalışır kazanır can ile uğraşır ama kamuda en düşük maaşı alıyoruz
sana zam yokkkkk 2 ay önce
Sağlık çalışanının maaşı elbet azdır ve kesinlikle zam yapılmalıdır ama sen kalkar başka bir mesleği aşağılayarak iş yapmıyor diyerek bana para verin dersen benimde sana cevabım ac kal daha beter ol olur ohhhh içimin yağları eridi
öncelik sağlıkçınındı 2 ay önce
hekimleri ve sağlıkçıların emekleri ne zaman verilecek önceliğiniz bu olmalı
gidin yeter bıktık sizin boş vaadlerinizden 2 ay önce
ARTIK YETER hiç bir şey istemiyoruz gidin yeter çenenizi tutun yeter
İşçi 2 ay önce
gittim geldi mi
durduran yokmu 2 ay önce
müjdelere ve süprizlere doyduk. zam haberi vermeyin yeter
Mert 2 ay önce
Aralıkta çocuğa 350 tlye aldığım buhar makinası bugün 1250 tl ye satılıyor aynı yerde. Beş aydaki artışa bakarmısınız. Herşey aynen böyle uçup gitti. Sorsan asgari ücrete yüzde elli zam oldu. Biz maaşımıza zam istemiyoruz. Bir verip beş geri alıyorsunuz
Aslan 2 ay önce
Ben ışığı görüyorum. Ama gündüzün ışığı mı, kamyon yada tren ışığı mı onu bilemem
fırsatçılar at koşturuyor 2 ay önce
5 kat daha koyup satmazlarsa fırsatçılar. iyiki bir ülke bu kadar müslüman. fırsatçı sayısıda hak getire. herkesmi fırsatçı hepiniz mi .
Ali 2 ay önce
Ne fırsatçısı be üretim enflasyonu 150 yi geçmiş gübre 200tl den 800tl ye gelmiş mazot 8 tlden 24 tlye gelmiş hala fırsatçı diyor bazı utanmazlar...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?