En Düşük Devlet Memuru Maaşı 3 Bin 900 Lira Hemşire Maaşı: 3 Bin 200 Lira!

2021 yılının ilk yarısındaki aylar için en düşük memur maaşı 3.929 TL’ye çıkarken, en düşük emekli maaşı da 3.020 TL oldu. Lise mezunu hemşire maaşı ise 3.229 TL oldu. Emekliliğe dahi yansımayan, hiç kurumda parça parça ödenmeyen ama sağlık personeline dayatılan sabit ek ödemeyi maaş gibi değerlendirmemekteyiz. Onun için en düşük hemşire maaşı 3 bin 229 TL. Yani mesleğe yeni başlayan lise mezunu bir hemşire en düşük devlet memuru maaşından daha az almaktadır.

Ekonomi 19.01.2021, 12:00 19.01.2021, 12:16 Güler Sağlam
En Düşük Devlet Memuru Maaşı 3 Bin 900 Lira Hemşire Maaşı: 3 Bin 200 Lira!

Hangi memur en düşük maaşı alıyor?

Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki bir kadroda 14/2’den göreve yeni başlayan ilköğretim(ortaokul) mezunu, bekar (ya da evli olup eşi çalışan) ve aile yardımına müstahak çocuğu bulunmayan memur, aylık ödemeler bakımından en düşük memur sayılıyor. Bu memura ödenen maaş da en düşük memur maaşı oluyor.

En düşük emekli maaşı nasıl hesaplanıyor?

5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi memur emeklilerine bağlanacak emekli aylığı veya adi malullük aylığı ya da vazife malullüğü aylığının alt sınırı, 14/2’nin gösterge rakamı ile 30 fiili hizmet yılı esas alınarak hesaplanıyor. Bu şekilde bulunan tutar ise en düşük emekli maaşı sayılıyor.

Memur ve emekli maaşının en düşük miktarları

Maaş

Temmuz 2020

Ocak 2021

Artış Miktarı

En Düşük Memur Maaşı*

3.632 TL

TIKLAYIN

3.929 TL

297 TL

En Düşük Emekli Maaşı**

2.814 TL

3.020 TL

206 TL

Hemşirelerde ise ;

En son yapılan KPSS–2020/14 işlemi sonucu yerleştimesi yapılan sağlık personelleri 5 Ocak itibariyle görevlerine başlamaya başladılar. 

Hesaplamalara memurlara verilen % 7,33 zam ve % 15 gelir vergisi eklendi. Eş ve çocuk yardımı eklenmedi. 

İşe yeni başlayacak lise mezunu sağlık personeli maaş: 3.229 TL. detaylı bordro için tıklayınız.

İşe yeni başlayacak önlisans mezunu sağlık personeli maaş : 3.496 TL detaylı bordro için tıklayınız.

İşe yeni başlayacak lisans mezunu sağlık personeli maaş : 3.536 TL detaylı bordro için tıklayınız.

* (±) 75-90 lira değişebilir

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (15)
Ayşen Ayşen 4 ay önce
Devletin bir çok kurumunda ek ödeme adı altında ödemeler yapılıyor, nedense sadece bizlerin ek ödemesi maasimizla birlikte hesaplanıyor.Arkadaslar nacizane fikrim hastanelerin tüm geliri Maliye Bakanlığına aktarilsin ve bizim ödemeler öğretmenlerin ek dersi gibi Maliye Bakanlığından odensin, hastanelerde hekim dışı sağlık personeli eşşek gibi çalışsın ek ödemeyi sağlık mudurlugundeki sözleşmeli mudur ve başkanları, uzmanlara maaş olarak odensin, devletin hangi kurumunda yöneticiler 25 bin TL maaş alıyor,bir ilin Valisi ne kadar maaş alıyor arkadaşlar. ben neden müdürlük ekibi için çalışıyorum?neden hastanelerin gelirleri Maliye Bakanlığına aktarilmiyor sebep nedir?20 yıl öncesi herseyimizi Maliye Bakanlığından alirdik ve şuanki durumumuzdan daha adaletli ve iyiydi.
Sağlık 4 ay önce
Gerçekten çok güzel bi yorum olmuş...Ek ödeme alan onca kurum var ama sadece bizimkisi göze batıyor ve ayrıca başımıza bela cunki adalet yok ve başkalarının cebi dolmakta...Ek ödeme maaş olarak değerlendirilmemeli taban maaş emsal devlet memuru kadar olmalı üstüne bu ek ödeme verilmeli emekliliğe yansımayan bi ödeme maaş gibi gösterilmez...hem sendika hem hükümet bizim tepkimizi görmedikçe de bu sorunları çözmeyecek gibi...elimizdeki tek koz sendikalardan istifa ve seçim zamanındaki oyumuz...
Adil 4 ay önce
O kadar doğru yazmışsınız ki. Hastaneye cihaz alınır, "Borç var" diye performans ödemeleri yapılmaz. Ben daha "Okula spor salonu yaptırıyoruz, o yüzden öğretmenlere ek ders ücreti vermeyeceğiz" diyen bir yönetim duymadım ama ne hikmetse, bize geldiğinde, "Yağınızda kavrulun" deniyor. Birçok kurum ek ödeme alıyor ama bir tek bizde sorun oluyor. Ne bakan, ne sendikalar, ne sağlık çalışanları sesini çıkarıyor.
Tercih 4 ay önce
Bizi bu duruma düşürenler utansın
Laborant 4 ay önce
Bizi bu duruma düşüren biz sağlıkcıların ta kendisi
dr 4 ay önce
doktor maaşı 3700
boşuna okumuşuz onca yıl
dr 4 ay önce
bana kimse böyle olacağını söylemedi
valahi billahi bilsem bu işe kalkışmazdım
gençliğim heba oldu
vicdan 4 ay önce
hani bizim köyde bir espiri yaparlar adam kaymakam olur eve gelir annesi derki biraz daha okusaydın da ormancı olsaydın
bunca yıl okumuşsunuz gerçekten az alıyorsunuz bir polis bir uzman çavuş kadar maaş alıyorsunuz boşuna okumuşsunuz biraz daha okusaydınız bekçi ve ya polis olsaydınız,
Adil 4 ay önce
Allah sizden razı olsun. İşe yaramaz Sağlık-Sen'den daha fazla kamuoyu oluşturuyorsunuz. Bir mesajım da sağlık çalışanlarına: Siz AKP'ye oy vermeye, Sağlık-Sen'i yetkili sendika yapmaya devam ettikçe, "Halimizden memnunuz" mesajı veriyorsunuz. Yapmayın. Halinizden memnun değilseniz, mesajınızı doğru olarak verin. Şu halden memnunsanız, zaten diyecek bir şey yok. "Bir fil yetmez, iki fil verin" diyen Nasreddin hoca gibi olalım.
kör sağır ve dilsiz 4 ay önce
sayın bakanlar, sayın başkan, sayın vekiller bu tabloya bakıp sağlık çalışanın gerçeğini göremeyecek kadar kör mü oldunuz. oturduğunuz makamlarda son 18 yılda açlığa mahkum ettiğiniz sağlık çalışanları haklarını helal etmezler size.
CovidAcil 4 ay önce
Secim gunu, bizi bu duruma dusurenleri elbette unutmayacagiz!
Hemşire 4 ay önce
Bize hakaret eden gazetecilere gönderin
HEMŞİRELER 4 ay önce
HEMŞİREler KENDİ MÜCADELERİNİ VERMEK İÇİN HAREKETE GEÇİYOR biz hemşireler sağlık memurları artık kendi gücümüzün farkına varalım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
11
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?