PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Ekonomi Yazarı Aktaş: Memura Yüzde 40 Zam Artışı Bekliyorum

Memur ve emeklilerinin Ocak 2023 döneminde alacağı zam oranıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ekonomi Yazarı Alaattin Aktaş, Ak Parti’nin adeta kader seçimi olan 2023 Genel Seçimlerinden önce memura % 40 civarında zam yapacağını söyledi.

Ekonomi 21.12.2022, 11:18 24.12.2022, 03:58 Cansu Polat
Ekonomi Yazarı Aktaş: Memura Yüzde 40 Zam Artışı Bekliyorum

Memur ve emeklilerinin artan enflasyon sonrasında yaşadığı kayıpları ele alan Alaattin Akbaş, Ocak döneminde yapılacak zamla ilgili tartışmaya başka bir boyut getirdi.

Ocak ayında kabaca % 20 civarında gözüken toplam zam oranının yeterli olmayacağını savunan Alaattin Aktaş, ilk 6 aydaki enflasyonun yükselmesi nedeniyle kayıpların telafi edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Aylık fiyat artışları ihmal edilebilir bir düzeyde olsa memura yapılacak zam da bilindik formüllerle hareket edilebileceğini ancak Türkiye’de son altı ayda aylık artışların yüksek oranlara ulaştığını, örneğin ocak ayındaki enflasyonun memura altı ay için verilen zammı bir anda yok ettiğini dile getirdi.

Geçtiğimiz yıl aralık ayını 100 alıp, bunun ideal maaş düzeyi kabul edildiğinde, maaşların Ocak’ta 107,50 TL’ye çıktığını ancak daha o ay fiyatların % 11.10 arttığını, dolayısıyla yapılan 6 aylık zammın 3 hafta sonunda eridiğini vurguladı.

Ne Kadar Eksik Ödeme Yapıldı?

Memur ve memur emeklileri bu yılın ilk altı ayı toplamında TÜFE artışına kıyasla tam 11.506 lira eksik maaş aldı. Hesaplama gıda enflasyonuna göre yapıldığında eksik maaş tutarı 14 bin lirayı da aşıyor.

Kaldı ki bu hesaplamada bir üst vergi dilimine girmekten ötürü net maaşta ortaya çıkan gerileme dikkate alınmadı. Yoksa ocakta 10.750 lira olan maaş birkaç ay içinde üst vergi dilimine girildiği için nominal olarak da azaldı.

Yılın ikinci yarısı için ilk yarıdaki enflasyon farkının yansıtılması ve yüzde 7 zam yapılmasıyla enflasyon yakalandı. Ama ilk altı ayda oluşan kayıp giderilmedi ki...

Memur TÜFE’ye göre yalnızca temmuz ve ağustosta artıya geçti, enflasyondan daha yüksek gelir elde etti.

Gıda enflasyonuna göre ise temmuz ve ağustosta da artıya geçmek mümkün olmadı.

Bu yıl aralıktaki TÜFE artışının yüzde 3, gıda maddelerindeki fiyat artışının yüzde 5 olacağı varsayımına göre ikinci yarıda uğranılacak kayıp TÜFE’ye göre yaklaşık 2 bin lira, gıda enflasyonuna göre 7 bin lira.

Yani şu durumda geçen yılın aralık ayında 10 bin lira maaşı olan bir memur 2022’nin tümünde TÜFE’ye göre 13 bin, gıda enflasyonuna karşı 22 bin lira kayba uğrayacak.

İşte öncelikle giderilmesi gereken kayıp bu.

Ama bu farkın bir defada verilmesi de yeterli değil.

Bu enflasyonist ortamda aylarca reel olarak eksik maaş ödenmesi gibi bir durum var. Oluşan farkı bir seferde gidermek işte bu yüzden yeterli sayılmamalı.

Yüzde 40 Zam Yapılabilir!

Girişte yazdığım gibi bu yılbaşında yapılacak iyileştirmenin oranı kabaca yüzde 20 gibi görünüyor. Ancak hiç unutmayalım altı ay sonra sandığa gidilecek ve bu seçim muhalefet için olduğu kadar, hatta ondan daha fazla iktidar için kader seçimi olacak. O yüzden de AKP seçimi kazanmak adına yapabileceği her şeyi yapacak.

Dolayısıyla muhtemelen asgari ücret de yüksek tutulacak, belki bu yıl olduğu gibi yılın ikinci yarısında uygulanmak üzere seçimden önce yeni bir artış söz konusu olacak; hatta bakmışsınız ilk çeyrek sonunda yeni bir düzenleme yapılacak.

Elde avuçta ne varsa verilecek. Memur ve memur emeklileri de bundan nasibini alacak ve yılbaşı zammı kesinlikle yüzde 20’lerde kalmayacak.

Ben tahminimi çok önce 'Yüzde 40 dolayında bir artış bekliyorum' diye yazmıştım. Zaman zaman soran okurlar oluyor. Aynı görüşümü koruyor ve yılbaşındaki enflasyon farkı ve zam toplamının yüzde 40’tan pek aşağıda olacağını sanmıyorum.

Zaten bu dolayda bir artış yapıldığında 2022’de oluşan kayıplar ancak telafi edilmiş olacak. Yani fazladan çok büyük bir artış söz konusu değil."

Yorumlar (19)
asabi 2 ay önce
akparti memur düşmanı verir 3 cün birini
nmm 2 ay önce
fazla ümitli davranmayın, geçmiş geleceğin aynasıdır. memura hiç reel anlamda zam yapılmadı, yapılmayacak!
ibrahim 2 ay önce
niye enflasyon yüzde 40 mı ki yüzde yüz verse yine doğrultamaz borç batağındayız
mağdur olan GİH 2 ay önce
ASGARİ ÜCRETE YAPACAĞI ZAM SEBEBİYLE MEVZUAT GEREĞİ ZORUNLU YAPACAĞI ZAMDAN BAHSEDİYOR. GÖNÜLDEN KOPAN BİRSEY YOK. BUNA ANCAK KİM İNANIR DERSEN TABİKİDE KADİR İNANIR....
BANKER BİLO 2 ay önce
MEMURA VERİLEN ZAM DEĞİL ZAMCIK O DA %7 DİĞER ENFLASYON FARKI REFAH PAYI PİYASA ENFLASYONUNDAN YAPILSA MEMURA VERİLECEK ÜCRET ARTIŞI %100'Ü GEÇER %40 MEMURUN ALIM GÜCÜ AZALMASINA MERHEM BİLE DEĞİL. GEÇEN YIL ALDIĞIM ÜRÜNLER BU YIL %300-400 ZAMLANMIŞ KİMSE BANA HİKAYE ANLATMASIN.
Pelin 2 ay önce
%50 verse oy vermeyiz
Ece 2 ay önce
Paragöz pelin
Sadee memur 2 ay önce
% 20 yaparlarsa dua edin.gerçi Onuda yapmazlarya
İn 2 ay önce
En az yüzde 30 bekleyin..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.