PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Ek Ödeme Düzenlemesinde Merak Edilen Soruların Cevapları

Emekli aylıkları ile ek ödemenin yapılıp yapılmayacağı, ek ödeme oranının neye göre belirleneceği, merkezi yönetim bütçesinde ek ödemenin alınıp alınamayacağını dair bir çok başlıkta merak edilen sorulara uzman cevapları.

Ekonomi 01.08.2022, 20:32 02.08.2022, 23:04 Cansu Polat
Ek Ödeme Düzenlemesinde Merak Edilen Soruların Cevapları

Avukat Türkan Demir, 375 sayılı KHK ile sağlıkla ilgili bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören düzenlemenin sağlık çalışanlarına neler getirdiğini değerlendirdi.

Aşağıda yer alan sorular ve yanıtlar ile siz değerli okuyucularımızın merakını gidermek isterim.

S: Emekli Aylıkları İle Birlikte Ek Ödeme Yapılacak Mı?

Y: Tabip veya diş tabibi kadro ve pozisyonları esas alınarak emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı bağlanmış olup, aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olan tabip ve diş tabiplerinden ilgili mevzuatına göre uzman olanlara, 26 bin gösterge rakamının, uzman olmayanlara 20 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda her ay emekli aylıklarıyla birlikte ilave ödeme yapılacak. Her bir sağlık tesisinde ek ödemeye esas işlemleri denetlemek üzere inceleme heyetleri oluşturulacak.

S: Söz Konusu Ek Ödemenin Oranı Neye Göre Belirlenecek?

Y: Sağlık kurum ve kuruluşlarında bakanlıkça belirlenen hizmet sunum şartları ve kriterleri, personelin unvanı, görevi, disiplin durumu, çalışma şartları ve süresi, hizmete katkısı, performansı, tetkik, eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri ile muayene, ameliyat, anestezi, girişimsel işlemler ve özellik arz eden riskli bölümlerde çalışma gibi unsurlar dikkate alınmak suretiyle ek ödemenin oranı Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

Ayrıca bu kanunla, personele dağıtılabilecek ek ödeme tutarları da belirleniyor. Sağlık Bakanlığı bağış, faiz ve kira gelirleri dışındaki döner sermaye gelirleri, Sosyal Güvenlik Kurumundan elde edilen tüm kaynaklar ile diğer nakit kaynaklarını personele ek ödeme dağıtımında kullanabilecek.

S: Herhangi Bir Katkıya Bağlı Olmaksızın, Ek Ödeme Yapılacak Mı?

Y: Evet, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına atanan ve döner sermaye gelirlerinden ek ödeme alan eğitim görevlilerine, en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 410'u, uzman tabip, tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman diş tabiplerine yüzde 335'i ve pratisyen tabip ve diş tabiplerine ise yüzde 265'i oranında, her ay herhangi bir katkıya bağlı olmaksızın, merkezi yönetim bütçesinden ek ödeme yapılacak.

Ayrıca, İl sağlık müdürlüğünün ve hastanelerin sözleşmeli pozisyonlarında istihdam edilen tabipler ile bakanlık veya bağlı kuruluşlarının kadrosunda tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık mevzuatına göre diğer kamu kurum ve kuruluşlarında uzmanlık eğitimi veya yan dal uzmanlık eğitimi yaptırılanlar için de bu hüküm uygulanacak.

S: Borçlar Terkin Edilecek Mi?

Y: Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerince, sağlık sigortasından yararlanamayanlara sunulan sağlık hizmet bedellerinden 31 Aralık 2021 tarihine kadar tahsil edilememiş alacak tutarları 10 bin lira ve altındaysa tamamı resen, alacak tutarının yarısının 10 bin liranın altında olması halinde 10 bin lira terkin edilerek, bakiye kısım tahsil edilecek.

S: Merkezi Yönetim Bütçesinden Ek Ödeme Alınacak Mı?

Y: Evet, Sağlık Bakanlığı personelinin merkezi yönetim bütçesinden ek ödeme alması sağlanacak. Personele dağıtılabilecek ek ödeme tutarı belirlenirken, sağlık kurum ve kuruluşlarının tek tek tahakkukları ya da gelirleri yerine Sağlık Bakanlığının toplam gelirleri ve nakit imkanları esas alınarak personele ek ödeme yapılabilecek.

S: Öğretim Üyelerinin Mesai Saatleri Dışında Üniversitede Sundukları Sağlık Hizmetlerinden Dolayı Aldıkları İlave Ücretler İçin Belirlenen Tavan Yükseltilecek Mi?

Y: Evet.

S: Adli Tıp Kurumu Personeli İçin Ek Ödemeler Nasıl Olacak?

Y: Adli Tıp Kurumu personelinin sabit ek ödemeleri de merkezi yönetim bütçesinden karşılanacak. Döner sermaye geliri, Adli Tıp Kurumunda ve birimlerinde görevli memur ve sözleşmeli personele unvanı, görevi, sınıfı, çalışma şartları, hizmet nitelikleri, hizmete katkısı, performansı ve benzeri hususlar dikkate alınarak ödenebilecek. Yapılacak ödemenin tavanı, ilgili personelin bir ayda alacağı aylık, yan ödeme ve her türlü tazminat toplamının, hizmetin niteliği itibarıyla görevin zorluk ve risk derecesi yüksek olduğu belirlenen personel ile otopsi görevlileri için yüzde 215'e, diğer personel için ise yüzde 200'e çıkarılacak.

Av. Türkan Demir

Yorumlar (14)
dr 3 hafta önce
Isıtın soğumasın...karagöz sorsun hacivat cevaplasın. Aynı repliklerle devam
NEDEN 3 hafta önce
SAĞLIKÇIYA NEDEN HALA EK ÖDEME DAĞITILMIYOR
Şaşkın 3 hafta önce
Bu nasıl cevaplamak....dr. lar dışında kalan personel faydanacak mı...bi cümle yok...!
Hemşire 3 hafta önce
Riskli birimdeki personel için %265 verilecek önceden %200 du
vhki 3 hafta önce
genel idari hizmet faydalanacak mı ek ödemeden ?
gih 2 hafta önce
her zaman olduğuğu gibi bizlere, kırıntı verecekler. onuda verirlerse daha...
Zeynep 3 hafta önce
Bir yıldır aynı masal daha yönetmelik yok sözde 15 agostosa yetişecekti
Kamil 3 hafta önce
G.i.H personeli üvey evlat.
Hemşire 3 hafta önce
sedat beyin mutemetteki hakim maaşını gördüm şoklar içine girdim 30bin tl yok daha neler biz özelde 5500 tlye çalışalım hemşire olarak 6 aylık maaşımı 1 ayda kazananlar var
bjk 3 hafta önce
Hani taban bir ücret olacaktı üstüne performans olacaktı
Hasim 3 hafta önce
Şu yönetmelik ve idari izin görüş yazısı çıksa da herkes rahatlasa. Bıktık bu geç kalmalardan.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?