Ek Ödeme de Saçmalıklar, Şaşırmalar ve Hayretler Bitecek Gibi Değil

Sağlık Personelinin aldığı söylenen döner sermaye sistemi, ek ödeme sistemi, performans sistemi... Hem adaletsiz, hem karmaşık, hem de düşük.. Sistem artık yürümüyor, çekmiyor.

Ekonomi 11.11.2021, 00:12 Zeynep Elmalı
Ek Ödeme de Saçmalıklar, Şaşırmalar ve Hayretler Bitecek Gibi Değil

Sağlıkta döner sermayeden kimin ne kadar ücret alacağına dair zamanında yasal düzenlemeleri yapanların çoğu şuan görevde değil. Konunun muhattabı üst yöneticiler son 10 yılda  en az 20-30 kere değişmiştir ( kamu hastanleri kurum başkanları, genel müdürleri, strateji başkanları, yönetim hizmetleri genel müdürleri vs) 

Ortada bir cenaze var ancak bunu kaldırcak bir irade yok

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Acilinden servisine , müdürlüğünden sağlık evine kadar geniş bir yelpazede ek ödemelerde anlam verilmeyen hesaplamalar ve gariplikler mevcut. A ilinde aynı işi yapan , aynı hastaya bakan bir hemşire B ilinde farklı bir ek ödeme alıyor. Aynı sayıda hastaya bakan doktorun aynı hastanede ek ödemesi farklı hesaplanıyor. Düz memurlar, şoförler , hasta bakıcılar ise ek ödeme alamıyor. 

Sağlık personeline kadro derecesine göre ek ödeme verilmekte. Kadro derecesi ne kadar kıdemli ise  o kadar az ek  ödeme alıyor. Örneğin 112 de çalışan 1.derecedeki sağlık personeline sabit 1949 lira ek ödeme aldı. ( 2021 temmuz-aralık dönemi sabit ek ödeme listesi için tıklayın )   Bu para maaş karşılığı ve herhangibir performası içermez.  Aynı ambulansta görev yapan 8.dereceki bir sağlık personeline ise 1525 lira sabit ek ödeme aldı. Ancak 1. dereceki ile 8.derecedekinin ücretleri eşitlenmesi amacıyla 1.dereceki personel 100 tl performans, 8. derecedeki personele 600 lira performans ödeniyor. Aynı işi aynı vakayı yapan personele farklı performans ödenmesi ise ayrı bir ironi.Bunun adınada performans ek ödemesi denilmesi ise büyük bir hata.

Saçmalıklar, şaşırmalar ve hayretler bitecek gibi değil.

personel sağlık

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (16)
YAZIKLAR OLSUN 3 ay önce
BU DÜZENİ KURAN VE DEVAM ETTİRENLERE YAZIKLAR OLSUN
sağlık personeli 3 ay önce
sayın bakanımız uyuyor kafayı takmış vaka açıklamasına eline tutuşturuyorlar listeyi oda alıp açıklıyor sağlıkta neler oluyor neler bitiyor haberi yok veya haberi varda bana değmeyen yılan bin yaşasın diyor
S.O.S 3 ay önce
Kimin umurunda tüm yöneticilerin sabit ve ballı kaymaklı maaşları var...yönetici olamayanlarda uzman denen bir kadroya geçir...onuda hallet....geriye kalanada paramı var de dur
Durmaz Ali Bakiye 3 ay önce
Ek ödeme,yan ödeme, üstten ödeme sağlık çalışanlarını bitirirken sağlık-sen başkanı şu an netflix'de squid game izleyip, ejder meyvesi yiyor.
hakan 3 ay önce
Kalitesiz idarecilerden,kalitesiz uygulamalar.Memleketin çivisini cıkardılar.
SAĞLIK ÇALIŞANI 3 ay önce
Tüm idareciler ve başhekimler sağlık müdürleri,ilçe sağlık müdürleri ve bunların yardimcıları yüksek ücretlerle ihya olurken diğerleri hastanelerde gece gündüz kan ter içinde çalışıp düşük ücretlere mahküm ediliyor.Bu adaletmi şimdi???
o.n. 2 ay önce
sağlıkta idarecilerde diğer sağlık personeli kadar ücret alsınlar.idarecilik gönül işi olsun.idarecilerle diğer personel arasında bu kadar ücret farkı olurmu ya?vicdansızlık bu.
selçuk hüseyin 3 ay önce
bitisin artık, sabitler sigortaya yansısın, dönerler eşit dağıtılsın, maaşlara seyyanen zam gelsin, yıpranma her unvana verilsin. taşraya sağlık memuru verilsin.
SAĞLIKÇILAR 3 ay önce
BU ÜLKEDE BÖYLE YILLARDIR ÇALIŞAN DEĞİL ÇALIŞMAYANA PARA VE DEĞER VAR.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-11
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?