Dönerler Yatmadı, Doktorlar Kaçış Planları Yapıyor!

Sağlık Camiasının son günlerde tek gündemi olan döner sermayeden alınan ek ödemelerin yetersizliği ve yokluğu oldu. Ayın 28'i olmasına rağmen yatmayan yada 0 lira yatan ek ödemeler kamu hastanelerinde çalışan sağlıkçıların dert yandığı ilk konu oldu.

Dönerler Yatmadı, Doktorlar Kaçış Planları Yapıyor!

Hekim dışı çalışan sağlık emekçilerinin bu ay hesaplarına yatırılan döner sermaye ek ödemelerinde yaşanan hayal kırıklığını ve pandemi sürecinde tavandan ödenen ek ödemelerin normalleşme sürecine girilmesiyle yok olduğunu paylaşmıştık sizinle!

Meğerse aynı sıkıntı hekimlerde de mevcutmuş!..

Özellikle de dal hastanelerinde görev yapan doktorlar bu ay hiç döner alamamışlar...

Örneğin, Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi!

Edindiğimiz bilgiye göre, başka hastanelerde çalışan hekimlerin de cebine bu ay döner parası girmemiş...

Tabiri caizse hop oturup, hop kalkıyorlarmış...

Söylediklerine göre hekimlerin A, B... planları da hazırmış!

Hadi hayırlısı!..

***

Bu arada yaptığımız araştırmalarda, döner paralarının yatırılmayışındaki nedenin Maliye Bakanlığı'ndan kaynaklı olduğu bildirildi.

Yani, Maliye Bakanlığı'ndan para bekleniyor.

TIKLAYIN

Daha önce yazmıştık, "Hastane ne kadar çok çalışır ve SGK'ya ne kadar çok fatura keserse, dağıtılan dönerin miktarı da o kadar çok oluyor..." diye.

Kısacası, hastane gelirine ve hekimlerin doldurdukları puana göre para dağıtılıyor...

"Performans sağlıkta kötülüklerin anasıdır!" boşuna denmemiş!..

Neyse...

***

Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi ve merkezdeki diğer hastanelerde çalışan hekimler, "Önümüzü göremiyoruz..." derken, kamu hastanelerinde çalışan birçok hekimin "kaçış planları!" yaptığı öne sürüldü. Farklı branşlarda ve farklı hastanelerde hizmet veren bazı hekimler yaşadıkları sıkıntıları şöyle dile getirdiler:

"Pandemi döneminden çıkıp normal sürece geçtiğimizde Bakanlığımız pandemi nedeniyle MHRS(Merkezi Hastane Randevu Sistemi) randevularına sınırlama getirdi. Bu yüzden yeteri kadar hasta muayene ve ameliyat edemiyoruz. Hastane ortalamasının neredeyse üç katı fazla çalışıyoruz. Acillerden ve başka illerden gelen hastalara da bakıyoruz ama para alamıyoruz! Çünkü MHRS dışında hasta bakamıyoruz. Döner paralarımızı alamadık... Önümüzdeki aylarda da alacağımıza dair pek umudumuz yok!.. Bu da bizi ekonomik olarak sıkıntıya sokuyor. Hepimizin çocuğu var ve ona göre hazırlanmış bütçemiz bulunuyor. Bazı arkadaşlarımız emekliliği dolunca hemen ayrıldı, bazıları da 'özel'e geçti. Şimdi farklı illere gitmek için atama ve tayin bekleyen hekimler var. Böyle giderse bazı kamu hastanelerinde çalıştırılacak hekim bulunamayacak gibi!.."

***

Bu arada döner paraları her ayın 15 ile 17'sinde yatırılıyordu...

Bugün ayın 28'i!..

Gecikmenin neden yaşandığını, yatırılıp, yatırılmayacağını bilemiyoruz ama aldığımız duyumlara göre bayramdan önce hesaplara geçecekmiş para...

Lale AKASOY

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 13:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adı doktor bakanlığı idi ya
Adı doktor bakanlığı idi ya - 3 ay Önce

Sistemin en büyük kazığı bizi bize kırdırmak oldu.asistan doktorlar yıllardır yoksulluk sınırı altında para alıyor(5000-5500 TL arası),bir hastanede yapılan işin aynısı başka hastanede binlerce TL fark ettirebiliyor.cogu hastane kuş kadar döner alamazken,bir kaç iyi örnek sanki genelin durumu buymuş gibi konuşuluyordu.ayni gemideyiz,tek yumruk olmalıyız.bu işin doktoru hemşiresi yok.doktorlarda yıllardır şikayet ediyor bu sistemden .sorun yine döner ile çözülmeye çalışılıyor sorun özlük haklarında.bir doktor sarf maaş olarak en az hakim ve savcı kadar almalı.dengi o dur.hemsiresi ise en az 7000 tl

dis hekimi
dis hekimi - 3 ay Önce

hekimler calisirsa kurum geliri olur para dagitilir...hekimler calismazsa para dagitilmaz

Bakilacin
Bakilacin @dis hekimi - 3 ay Önce

Sizin mantığınıza göre herşey doktora bağlı yani sağlık ekip işi değil. Amenna doktor hasta bakarsa döner olur. Bizim doktorun dönerinde gözümüz yok ayırsınlar sağlık personelleri doktorlardan bize ayrı bir havuz oluşturulsun ve sabit ek ödemelerinize seyyanen zam yapılsın,kurtulalım sİzden, sizde bizden kurtulmuş olursunuz.

Cjvkbln
Cjvkbln - 3 ay Önce

Hangi hemşire 7000 tl aliorum..bozdunuz kafayı hemşirelerle..hemşire maaşı bu ay 2/1 3700 tl kusur.. bu şekilde asılsılsız beyanlarla hak aranmaz benden size söylemesi....

?
? @Cjvkbln - 3 ay Önce

Hemşire 7 bin TL almalı diyorum.aliyor demiyorum.

Ali k
Ali k - 3 ay Önce

Doktor odaklı sistem olursa bu son kaçınılmaz
...hekim çalışırsa imiş ..zaten alsdigi maaş çalışsın diye veriliyor ...doyuramadigimizdan da performans sistemi çıktı...bu da para odaklı olduğundan sistem çöktü..

Dt. Dbç
Dt. Dbç - 3 ay Önce

Yazarın üslubundan bir ben mi rahatsız oldum acaba???

Bayram Ali Özcan
Bayram Ali Özcan - 3 ay Önce

Üç ay alırken iyi oluyordu biz ambulansta çalışırken biz Söfor Olarak 284 TL alırken Kadın doğumcu fizik Dr acile hiç uğramıyorlardı 16 milyarı duyunca koşarak numune almaya geliyorlardı kimse sormuyordu bunun ne işi yar diye doğum hastasını evden tlf yol gitsin demeyi iyi biliyorlardı Temizlik elamanı 0 çekerken vicdanınız rahatmıyfı Allah bunu yedirmez bir gün Çıkar ahesli ahasli Şimdi 16 milyarı alanlar acile gelmiyorlar niye para yok ambulans ekini acil ekini çalışmaya devam

Aslında
Aslında - 3 ay Önce

Bence böyle olması çok iyi yıllardır hekim dışı saglık personeli kan aglıyordu asistanlarda bizim mıntıkadaydı...şimdi ateş uzman hekimlerin mıntıkasına sıçradı...bilmemezlikten duymamazlıktan geliyorlardı...biraz daha devam etmesini dilerim...

Korona
Korona - 3 ay Önce

Biz pandemi hastanesiyiz tüm hastane Covid 19 bakıyoruz bizde döner alamadık


SIRADAKİ HABER