Dönerin Algısı Var, Adı Var Ama Kendi Yok!

2020 yılı martıydı pandemi yani başlarken Sağlık Bakanımız dönerle ilgili 3 aylık tavandan bir ödeme yapılacağını 2020 Ocak ayından geçerli olmak üzere de ekstra bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

Ekonomi 19.03.2021, 21:36 19.03.2021, 22:02 Güler Sağlam
Dönerin Algısı Var, Adı Var Ama Kendi Yok!

Bu süreçte 1 yıl boyunca biz pandemiyle canla başla mücadele ettik 2 kere daha ek yönetmelik çıkarıldı fakat ikisinde de sağlık emekçilerinin çoğu tek kuruş ek ödeme alamadı.

Geldik 2021 Martına bakanımız bir sendikanın haykıracağız diyerek il başkanlarını topladığı fakat haykıran tek bir kişiyi bile göremediğimiz bir toplantıya uzaktan bağlanarak ,"Döner sermaye ile ilgili hakkaniyetli bir çalışma gündemimizde"" dedi.

Burdan benim cıkarımım her iki mart ayında da benzer söylemlerin olduğu ve arada geçen bir yıla rağmen tek bir somut gelişmenin olmadığıdır.

Burda amaç topluma sağlıkçılar çalışıyor ama biz de haklarını veriyoruz algısı oluşturmak mıdır?

Pandemi başladığından bu yana sürekli çift maaş alıyoruz gibi bir algıyı oluşturmanın her tarafı ecek acakla biten cümleler kurmanın kime ne faydası var?

Pandemi ile biz savaştık ve biz hala da savaşmaya devam ediyoruz fakat üzücü olan bu dönemde evde oturanlar,esneyenler ,5 saat mesai yapanlar haklarını sonuna kadar alırlarken biz tam mesai çalıştık fakat eksik gelir aldık...

Bu dönemde de dönerimiz 3 ay dışında dönmemeye devam etti.

Biz pandemi yokken de döner konusunda hakkımızı sonuna kadar arıyorduk fakat sözüm ona bir gazeteci tarafından rüşvetçi olmakla suçlandık oysa kendisi bizim gerceklerimizden o kadar uzaktı ki 5 yıldır hakkımız olan döneri bile alamadığımızı bilmeyecek kadar.

Döner konusunda Sağlıkçı Hakları Platformu olarak tavrımız hep net oldu öyle çok uzun uzun yazmaya da gerek yok yönetmelige tek bir madde.(Sağlık çalışanlarına ödenen ek ödeme miktarı hiçbir şekilde 1500 liranın altında olamaz,bu rakamı karşılayamayan hastanelere genel bütçeden ödeme yapılır ve bu rakam her yıl enflasyon oranına göre yeniden düzenlenir.)eklenerek bu yıllardır gangrene dönüşmüş döner sermaye konumuz kalıcı olarak kapanır.

Ve sağlık emekçileri de her ayın 15'inde ne alacaklarını bilir.

Sağlıkçı Mehmet

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
hemsire olmayan saglikcilar 5 ay önce
o degilde yine ilk aylarda 150 tl veye 200 tl aliyorduk 2021 yilinda onlarda 0 oldu
veremli 5 ay önce
Para çok da önemli değil,önemli olan alkışı hak etmek.
iyi niyeti olanlara 5 ay önce
2021 ocak demek istediniz herhalde.
Mat Öğrt 5 ay önce
Ek ödeme tavanı vardır. 1500₺ komik bir ek ödemedir Mehmet bey. Ek ödeme en az 2000₺ olmalıdır. Benim hanım normal şartlarda bile 2800 ek ödeme alması lazım. Tavanı 4778₺
hakan 5 ay önce
GÜNÜ GEÇİŞTİREN LAF SALATASI YAPAN BURALARDA DURMASIN.
mağdular 5 ay önce
2 AYDIR DÖNER ALAMADIK MAHDURUZ BU MAĞDURİYETİMİZE KİM EL ATACAK ÖYLE BİR BABAĞİT VARMI ACABA
kimsesizler 5 ay önce
ZATEN BASINA BÖYLE YANSITILDIĞI İÇİN HERKES SAĞLIKÇININ ÇOK ALDIĞINI DÜŞÜNÜYOR. BİZ MAAŞLARIMIZI SÖYLEDİKMİ KİMSE İNANMIYOR .BİLENLER GERÇEKTEN ÇOK YAZIK DİYORLAR .ANLAYIN ARTIK. VERİLEN SÖZLERİN ONDA BİRİ GERÇEK OLSAYDI GENE YETER DERDİK AMA NERDEEEEEEEEEE
27
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?