Döner Sermayeye Kökten Çözüm Geliyor!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin koca, 8. Sağlık Zirvesi'nde yaptığı konuşmada “SUT fiyatlarının belli bir katsayıya bağlanarak güncel tutulması gerektiği kanaatindeyim. Bu konuda Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak bir gayret içindeyiz." ” dedi. Bakan Koca’nın açıklamasında da görüleceği üzere, SUT fiyatlarının artırılması ile hastane gelirleri artacağından uzun yıllardır sağlık çalışanlarının döner sermaye sorunu da çözüme kavuşarak, eski döner sermaye tutarlarında ücret alınacağı öngörülmektedir.

Ekonomi 09.12.2019, 12:06 09.12.2019, 20:13 Güler Sağlam
Döner Sermayeye Kökten Çözüm Geliyor!

Şehir hastaneleri ile özel sektörün sağladığı yüksek nitelikli otelcilik hizmetlerini kamuda da sağlayarak rekabete girdiklerini söyleyen Sağlık Bakanı Koca, “Özellikle sağlık turizmine özel sağlık kuruluşlarının vermiş olduğu katkı ile geldiğimiz seviyeyi baz alırsak, hep birlikte büyük hedefler belirlemiş olarak harekete geçtik" diye konuştu

Mükemmeliyet merkezleri üzerinde de çalıştıklarını ifade eden Sağlık Bakanı Koca, sağlık sektörüne ek kaynak sağlayacak olan sağlık turizmini teşvik edecek çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

TIKLAYIN


Bakan Koca, sağlık hizmet sunucularının uzun süredir beklediği SUT fiyatlarının güncellenmesi üzerinde de çalıştıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

"Özel, kamu bütün sağlık hizmet sunucularının SUT fiyatlarının güncellenmesi beklentisinde olduğunu biliyoruz. Hep birlikte hareket ederek SUT fiyatlarının belli bir katsayıya bağlanarak güncel tutulması gerektiği kanaatindeyim. Bu konuda Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak bir gayret içindeyiz." 

Sağlık Bakanının açıklamalarından da anlaşılacağı üzere SUT fiyatlarının artırılması ile hastane gelirleri artacak ve döner sermayeler de eskiden olduğu gibi verilmeye başlanacaktır.Burada Sayın Bakanın konuşmasında en dikkat çekici olanı ise aslında artık uzun yıllar döner sermaye sorunu olmayacağı tüm sağlık çalışanlarının sorunsuz bir şekilde dönerden pay alması yönünde yapılan çalışmalardan biriside Sayın Bakan Koca'nın ''SUT fiyatlarının belirli bir katsayıya bağlanıp güncel tutulması'' yönündeki açıklamasıdır.Belirli bir katsayı memur maaş katsayıları yada yıllık çıkan enflasyon oranında bağlanabilir.Yıllardır kangren olmuş döner sermaye sorununu Sağlık Bakanı Koca'nın çözmesine kesin gözüyle bakılmaktadır.Sayın Bakan bu sorunu çözdüğü taktirde Sağlık Çalışanları tarafından kahraman ilan edilmesine kesin gözüyle bakılmaktadır.

Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?