Doktorların Sabit Ek Ödemesinin 2 Katına Çıkarılması Bordrolara Nasıl Yansıyacak?

Geçtiğimiz hafta doktorların sabit ek ödeme ücretlerine artış getiren önerge, kanun teklifi olarak kabul edilmişti. TTB'nin açıklamasına göre önerge hekimlerin vali maaşlarından fazla maaş alacakları endişesiyle Hazine Bakanlığı tarafından geri çekildi. Zammın sadece hekimlere verilmesi üzerine hekim dışı personelin büyük tepki göstermesi üzerine düzenlemenin genişleteceği belirtilerek kanun teklifi bütçe görüşmelerinden sonraya bırakıldı. Peki, Sağlık Bakanlığında Çalışan Hekimlerin Sabit Döner Sermayelerinin 2 Katına Çıkarılması bordrolara nasıl yansıyacak

Ekonomi 06.12.2021, 13:52 13.01.2022, 17:30 Zeynep Elmalı
Doktorların Sabit Ek Ödemesinin 2 Katına Çıkarılması Bordrolara Nasıl Yansıyacak?

Kanun teklifinin akibeti beklenirken sözkonusu verilen önerge hekimlerle ilgili hangi değişikliği getiriyor.

Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde çalışan hekimlerin sabit döner sermayelerinin yaklaşık %100 artırılması pratikte ne anlama geliyor? İşte örnekleriyle anlatım:

1-Kamu hastaneleri aylık döner sermaye cirolarının en fazla %47,5’unu sağlık personeline belirlenen hesaplamalara göre dağıtabiliyor. Birçok hastanede ise bu oran genel de %40’ın üzerinde.

2-Bir Uzman Hekimin geliri Maaş, Sabit Döner Sermaye ve Ek Ödeme olmak üzere 3 ayrı kalemden oluşur. Maaş ve sabit döner sermayeyi her halükarda alır. Burada ek ödemenin nasıl alındığı ortaya konursa konu daha doğru anlaşılmış olacak. Her hekim her ay muayene ve işlemlerden elde etmiş olduğu puanlar üzerinden belirlenen hesaplamalara göre ek ödeme alır. Hesaplama sonucu ek ödeme miktarı sabit döner sermayeden yüksek ise aradaki fark hekime ödenir. Şayet ek ödeme miktarı sabit döner sermayeden düşük ise verilen sabit döner sermayeden bir kesinti yapılmaz.

Ocak 2022 zamlarıyla güncellenen son rakamlar için tıklayın

Uzman Hekim Geliri:

Maaş + Sabit Döner sermaye + (Ek ödeme-Sabit Döner Sermaye)*

*Ek ödeme sabit döner sermayeden düşük ise formülasyonda sıfır baz alınır.

3-Ankara ilindeki 3 uzman hekim bilgisi esas alınarak yapılan analizde düzenlemenin nasıl bir sonuç doğurduğu aşağıdaki tablo da net bir şekilde görülüyor.

Mevcut Uygulamaya Göre Uzman Hekim Geliri

Kademe/

Derece

Maaş Net

Sabit Döner

Sermaye Net

Ek Ödeme

Net

Toplam Gelir

(Net)

Uzman Hekim-1

1/4

5.433

4.133

10.950

16.383

Uzman Hekim-2

1/4

5.433

4.133

5.840

11.273

Uzman Hekim-3

1/4

5.433

4.133

2.920

9.566

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Yeni Düzenlemeye Göre Uzman Hekim Geliri

Kademe/

Derece

Maaş Net*

Sabit Döner

Sermaye Net*

Ek Ödeme

Net*

Toplam Gelir

(Net)

Uzman Hekim-1

1/4

5.433

8.427

10.950

16.383

Uzman Hekim-2

1/4

5.433

8.427

5.840

13.860

Uzman Hekim-3

1/4

5.433

8.427

2.920

13.860

*Vergi Dilimi %27 üzerinden hesaplanmıştır.

Herhangi bir sebepten dolayı performansı düşük olan veya hastane kaynaklı düşük ek ödeme alan uzmanların toplam sabit geliri artarken performansı yüksek olan uzman hekime herhangi bir olumlu yansıması olmuyor. Ayrıca 1. madde de hastanelerin genelde aylık cirolarının %40’ından fazlasını sağlık personeline ek ödeme olarak dağıttığını ifade etmiştik.Yeni kanuni düzenlemede dağıtılabilecek olan üst sınır %47,5’tan %40’a indirilmesi ve mevcut yönetmeliğinde aynen devam etmesi durumunda, hastaneler eskiye göre daha düşük oranlarda ek ödeme dağıtacaktır. Bu da yüksek performans gösteren uzman hekimlerin ek ödeme miktarlarının düşmesine yol açacaktır. Ayrıca yüksek performans sergileyen hekimin performansında da eskiye nazaran düşüş olması da muhtemeldir.

4-Uzman hekimlerin rapor alma hususunda biraz daha rahat davranmalarına yol açabileceği düşünülse de diğer uzman hekimlerin iş yükünü artırması söz konusu olacağından bunun su istimali düşük bir risk olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece yasal izinlerini daha rahat kullanmalarına vesile olacaktır. 

5-Bu yeni düzenleme de sabit döner sermayeden daha fazla ek ödeme hak edişi gerçekleşen ameliyathane, yoğun bakım gibi özellikle birimlerde çalışan personelin de dağıtılabilir ek ödeme oranının en fazla %40 ile sınırlandırılarak düşürülmesi sonucunda ek ödemelerinin düşmesi ve dolayısıyla toplam gelirlerinin azalması söz konusudur.

6-Genel olarak bu yeni düzenleme de performansa dayalı ek ödeme sistematiğinin anlamlı düzeyde hekimleri teşvik edici özelliği ortadan kalkmıştır. Hekimlerin teşvik edilememesi durumunda kamunun özel sektör ile rekabeti olumsuz etkilenecektir. Ve kamunun sağlık hizmetlerindeki etkisi ve rolünün zayıflaması sonucu önümüzdeki süreçte sağlık sistemi için ciddi riskler ortaya çıkacak ve hastaların hekime ulaşımını zorlaştıracak bir durumla karşı karşıya gelinecektir.     

7-Önümüzdeki süreçte Bakanlık muhtemelen ek ödeme yönetmeliğini değiştirmek suretiyle hekim kadro-ünvan katsayılarında artış yaparak ek ödemenin dağılımını değiştirecektir.  Ve 6. madde de belirtilen riskleri minimalize ederek hekimler için teşvik aparatını canlı tutmaya çalışacaktır.

Kaynak: Medimagazin

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (21)
Doktor 2 ay önce
Zam mam yok dağılın embesiller, algınızı sikeyim sizin
dr 2 ay önce
kimse cerrah olmak istemez aynı ücreti temel bilimciler de alacak
Dr. Ebuzer 2 ay önce
Rica ediyorum pratisyen hekim içinde aynı hesaplamayı yapar mısınız. Pratisyen hekim için ele geçen net gelir çok az fayda görecek bu düzenleme ile. Çoğu hekim için aylık eline geçen miktar hiç değişmeyecek
saglıklı ol 2 ay önce
Medimagazinde tablo var kardeş...sanırım ordan kes kopyala yapmışlar...ama eksik yapmışlar..
Çil 2 ay önce
Noldu hemşire zenci tarağı mı buldun da mutlusun:)) zafer ne ki kanun geçti Hekimlerin sabitleri arttı
hemşire 2 ay önce
YAŞASASIN YAŞASASIN sonunda zafer
Doktor 2 ay önce
Arkadaslar anladigim kadar sabit ek odeme yaptigi donerden cikiyor ama sabit ek odemeler merkezi butceden odendiginden dagitilan doner sermaye 46 dan 40a dusse bile dagitilan doner artiyor.buda hem yardimci saglik personelin hemde cok puan yapan hekimlerin donerden kazancini arttiriyor.yani cozum kadro unvan katsayisini arttirmakla bitmez.yanina anamaasta hakim savci sinirina gelmekle olur..
dt mehmet 2 ay önce
yanlış hocam. Mahsup edilecek diye ince bir detay var orada. Mahsubu kaldırırlarsa tadından yenmez.
dishekimi 2 ay önce
MAHSUPLASMA OLDUGU SURECE PERFORMANS YAPAN HEKIMLERDE GELIR KAYBI OLACAKTIR.
Diş hekimi 2 ay önce
Hala yalan habere devam ediyorsunuz utanma da yok
YALANCILAR!! 2 ay önce
ÇOĞU UZMAN HEKİM EK ÖDEME ALMIYOR!! 3 YILLIK UZMAN HEKİMİM DAHA HİÇ EK ÖDEME ALMADIM!! ÇOĞU HASTANE EK ÖDEME DÖNER SERMAYE DAĞITMIYOR
30 yıllık hemşire 2 ay önce
pratisyene gelecek olanda 7500 tl. alım gücünüz kalmadı ki hakkınız bu sizin 3500 tl lik ayakkabıyı nasıl alacaksınız.değilmi. bizim 30 yıllk bir sağlık memuru yada hemşirenin maaşının tamamını bir kerede zam olarak alabileceksiniz. buna rağmen oy da vermeyeceksiniz. şu an itibariyle biz de öyle...
Hass 2 ay önce
Sen dr ile denk değilsin yeni mezunla da öyle. Meslekleriniz farklı. Sen 50 sene çalışsan da en basitinden ilaç yazacak hakkın olmayacak. Gerçekten ne özgüven ne aymazlık arsızlık varmış sizde. Şimdiye kadar olan sistem yanlıştı zaten. Tıpkı halkın sağlıkta günde hekim başı 100 hasta bakılmasına, onca ameliyata, onca zulme alıştığı gibi siz diğer personel de hekimle yakın almaya başlayınca hakkınız bu sandınız. Ama bundan sonra öyle olmayacak.
gerçek hemşire 2 ay önce
herkes eğitimine göre maaş alırken dr a gelince mi suç.
dt mehmet 2 ay önce
ADSMlerde de durum ayni. Verecekleri sabit ek ödeme zammı 4-5 bin civarı olursa, zaten bu rakam ortalama performans yapan bir dişhekiminin alacağı para.Kimseyi çalıştıramazlar.
. Ortalamanın üstünde performans yapan arkadaşlar, hastanede para olmayacağı için (Hem dağıtılan miktar azaltılıyor hem de çoğu hekim yavaşlayacak) onlar da para alamayacak. Mesai dışı çalışan arkadaşlar da
hastanede para olmayacağı için , mesai dışına kalmayacaklar.
Bence üstünde fazla düşünülmeden yapılmış bir düzenleme. Argo da 'Kendi ayağına sıkmak' diyorlar buna:)
gerçek hemşire 2 ay önce
doktor maaşlarının böyle ulu orta paylaşılması suçtur.bi doktorda bunu resmi yollardan şikayet etsin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-4
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?