Danıştay'dan Artırımlı Nöbet Ücretlerinde 2 Yılda 2 Farklı Karar!

2019 yılı Danıştay: Laboratuvar ve röntgen birimlerine yüzde 50 artırımlı nöbet ücreti ÖDENEBİLİR. 2020 yılı Danıştay: Laboratuvar ve röntgen birimlerine yüzde 50 artırımlı nöbet ücreti ÖDENEMEZ.

Ekonomi 17.04.2021, 23:54 17.04.2021, 23:58 Güler Sağlam
Danıştay'dan Artırımlı Nöbet Ücretlerinde 2 Yılda 2 Farklı Karar!

Lab. ve röntgende çalisan sağlık emekcilerimize bir sendikanın başvurusu üzerine sadece acile hizmet verdikleri dönemde yüzde 50 artırımlı nobet ücreti ödemesi 2019 yılında Danıştay tarafından karara bağlanmış bu önemli gelişme hepimizi sevindirmişti.Fakat gördük ki bu duruma sevinmeyenler de varmış kim mi? Burası çok çok acı ama bizim Sağlık Bakanlığı....

Sayın Bakanlığımız bizler şiddete uğrarken, döner alamazken, herkes esneyip bizler tam çalışırken,sağlık emekçileri hem idarecinin hem de siyasilerin baskı ve mobbingine maruz kalırken, kamuda en düşük maaşı sağlık emekçileri alırken susan ve bizlerle dalga gecer gibi bir de "Hakkınız Ödenmez" diyen bakanlığımız Danıştayın endirek olarak verdiği bu hakkı yememiş içmemiş temyiz etmiş. Yani düşünün olayın asıl vahim tarafı bu bir bakanlık kendi personeline mahkemenin verdiği bir hakkı iptal etmek için temyize gitmiş.

2019 yılında lab. ve röntgen emekçilerine yüzde 50 artırımlı nobet ücreti haktır diyen Danıştayımız ise 2020'de "Hak Degildir" demiş.2019'da hak olan 2020'de ne degişti ki hak olmuyor?

Acil servisin icinde lab. ve röntgenin olup olmaması orada çalışan emekçilerin sorunu değildir.Bu emekçi kardeslerimiz acile hizmet veriyorlar mı evet acile gelen hasta röntgen ve laboratuvara gidiyor mu gidiyor.

Yani hizmetin acilin içinde mi yoksa acilin dışında mı verildiğinin ne önemi var?

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Bu kardeşlerimiz de acile hizmet veriyorlar olana ve gerçeğe bakmak lazım bir iki yönetmeligin arkasına saklanarak bu emekçi kardeşlerimizi bu haktan mahrum bırakmak olsa olsa bir şark kurnazlığıdır.

Şimdi tüm ülkemde mutemetler başlamış hesap yapmaya 5000 ile 15 bin Lirayı bulan miktarları geri alacaklarmış.Siz sağlık emekçisine hakki olan döneri bile vermezken gene lab. ve röntgen emekçilerinin analarının ak sütü gibi helal olan bir parayı da geri alacaksınız .Hem pandemiyle hem ekonomik krizle boğuşan Sağlık emekçilerinin bu miktarı ödeyecek durumları yoktur.Zaten dönersiz maaşımızla ay sonunu degil ayın yarısını bile getirememekteyiz.Ha siz diyorsaniz ki evinize ekmek de almayın ama ben bunu alırım o da sizin vicdanınıza kalmış bir durumdur.

Peki yetkili sendika Sağlıksen 2019'da Danıştay böyle olumlu bir karar verdiğinde sen neden bunu bir yönetmelik haline getirterek bu konunun hukuki altyapısını sağlamlaştırmadın?Sendikacılık sadece bakanla görüşüp ne görüştüğünü ne kararlar aldığınızı demeden sosyal medyada resim atmak demek midir?

Sayın Sağlık Bakanlığı kendi personelinize mahkemenin verdiği olumlu bir hakki temyiz edip iptal ettirerek başınız göğe erdi mi?

Sevgili Danıştay vermis olduğunuz karar ne hukukidir ne de vicdani 1 yıl arayla birbirinin tam zıttı 2 karar verebilmek?

Temennimiz bu konunun hakkaniyetle yeniden incelenerek yeniden olumlu kararlar çıkmasından yanadır ,hiç umudumuz olmasa da...

Sağlıkçı Mehmet / Sağlıkçı Hakları

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (8)
laborant 2 ay önce
İlçe devlet hastanesinde görev yapan laboratuvar teknikeriyim.İlçelerde acil laboratuvar yoktur,1 tane laboratuvar vardır ve acil dahil hastanenin tüm yükünü çeker.Örnek verecek olursak,bayramda devlet hastanelerinin poliklinikleri kapalı fakat ben en az 3 tane 24 nöbet tutacağım.Acil laboratuvarı da yok,ben niye çalışıyorum o zaman,niye bayramda işe gidiyorum.Ramazan ayında hakkımızı yiyorlar,pandemi parası bile vermediler pcr çalışmıyorsunuz diye.Torpille işe giren güvenlikçi,temizlik personeli benden daha fazla maaş aldı.5,6yıldır döner hiç alamadım bu arada...
cuneyt 2 ay önce
bu tanimlamalari neye gore yapiyorlar? 7 gun 24 saat tek rontgenle yemek arasi molasi olmaksizin kapanmaksizin ayni personellerle acile hizmet veriyoruz.bunun yaninda baska rontgen olmadigi icin ayni personel kismi zamanli olarak poliklinik saatlerinde poliklinik hizmeti vermek durumunda kaliyoruz ama acil hizmeti o sureler icinde ertelenmiyor aksine acil hastalar oncelikli olarak hizmete devam ediyor buda yetmezmis gibi acil covid biriminden gelen hastalarada yine ayni personellerle 7 gun 24 saat olarak cekim yapmak durumunda kaliyoruz.ve bunlara ek dis cekimleri ve skopiyede cikmak durumunda kaliyoruz..ayri bir rontgen cihazi kurulmamasi ve acilde olmamamiz bu gercekleri degistirmez yada hizmeti degistirmiyor..eleman sayimiz eksik oldugu icinde fazla calismak durumda kaliyoruz.Şimdi soruyorum biz neyiz? acil rontgen degiliz onu anladik ne rontgeniyiz biz?? 7 gun 24 saat araliksiz acile hizmet veren acil rontgenmi bunun yaninda 7 gun 24 saat araliksiz acil covide hizmet veren acil covid rontgenmi üstüne hafta içi mesai zamaninda kismi olarak poliklinige hizmet vermek durumundada kalan poliklinik rontgenmiyiz?gerekceli kararda su yaziyor
Bu nedenle, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun Ek 33. maddesi ve yukarıda anılan Toplu
Sözleşme hükümlerinde tahdidi olarak sayılan diyaliz, ameliyathane, yoğun bakım, acil servis ve 112 acil
sağlık hizmetleri birimlerinde çalışan personelin görevinin sürekli özen ve dikkat gerektirmesi, öte yandan
bu birimlerde görevli personelin daha fazla sorumluluk üstlenmesi gibi hususlar dikkate alındığında, %50
artırımlı nöbet ücretinden yararlanma koşulunun hizmet değil birim bazında değerlendirilmesi gerektiği ve
bahsi geçen birimlerde görev yapmayan personele nöbet ücretinin %50 artırımlı ödenmesine hukuken
imkan bulunmadığı görülmektedir.
Burada calisan personelin ozen dikkat gostermesi daha fazla sorumluluk ustlenmesi nedeniyle denmis ? simdi biz tek rontgende calisanlar olarak keske bir tane daha rontgen cihazi olup sadece acil hizmeti verip sadece oraya ozen gosterebilseydik.hem fazla calismak zorunda kalip 7 gun 24 saat acil rontgen gibi acile hizmet vermek yaninda acil. covid hastalarina hizmet etmek ayni zamanda da poliklinik hastalarinida cekmek daha az sorumluluk ve ozen gerektiren bir durum demekki.bu sartlar altinda ustune eleman yetersizliginden dolayida fazla calisip haklarimizin geri alinmasi ve onumuze buyuk tutarlarda borclarin cikailmasi adaletlimidir.2019 da bu sizin hakkiniz degip kendinizin verdigini yine yok degil degip almak ne kadar dogru ..bundan sonra her bu hakkiniz verilsin diye yazidan sonra geri alinmayacagina karsi bi yazimi istemeyeliz guvence olarak.bu geri alinmak istenen paralarla ozet olarak yazilabilicek tek cumle var oda; ne kadar emek o kadar ceza..
OSMAN BÖLÜKBAŞI IĞDIR 2 ay önce
YETKİLİ SENDİKA VEYA PERSONELLER ANAYASA MAHKEMESİNE İTİRAZ EDEREK 2019-2020 DANIŞTAY KARARLARINI EKLEYEREK HAKLARINI İSTEYEBİLİRLER COVİD-19 SALGIN HASTALIĞINDA EN ÇOK COVİTCİLERLE KARŞI KARŞIYA KALAN RADYOLOJİ VE LABORATURCILARDIR BENCE ANAYASA MAHKEMESİ ADİL BİR KARAR VERİR.
Sağlık çalışanı Rize 2 ay önce
Bu kararı verenleri acile davet ediyoruz. Baksınlar bakalım o riskli değil dediğiniz birimler şu sıkıntılı süreçte ne kadar fedakarça yüreklerini ortaya koyarak kendilerini riske sokuyorlar... bi kere mantıklı bi iş yapsalar bi kararı 2 kere değiştirmezler...!
buğün susuyoruz 2 ay önce
Buğün de her zaman ki gibi susuyoruz çünkü savunacak kimsemiz tutunacak dalımız yok ne bakanımızdan ne sendikamızdan hayır var alacağımız var iken borçlu çıktık ya ben hakkımı helal etmiyorum en baştakinden en sonundakine ...
kulagı kesik rontgenci 2 ay önce
sendika uyuyor 2014 te de aynısı oldu 2 yılda 1 toplu sozleme oluyor neden tek rontgen tek labaratuvarı riskli birim arasına almadılar . suclu sendıka umarım duzelır ama zor yazıklar olsun .kac sefer yazdım bu ısı duzeltın dıye ama dınleyen nerde varmısın sendıkamızdan ıstıfaya ...
Fadl 2 ay önce
"Acil farkı" almayan röntgen ve labaratuvar "ACİLE HİZMET VERMEME" hakkına da sahipse karar yerinde olmuş olacaktır. Bu karar ile beraber "ACİLE HİZMET VERMEME" hakkı istiyoruz.
Labarant 2 ay önce
Bunun siyasi bir cevabı olacaktır.. Uysal koyun değiliz Hakkımız haram olsun.
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?