Danıştay Kararından Sonra Laborant ve Röntgen Teknikerleri İcra Tehlikesi İle Karşı Karşıya!

Laboratuvar ve röntgen teknikerlerinin 'acil çalışanı' sayılmaması gerekçe gösterilerek, 2 yıl boyunca kendilerine ödenen nöbet ücretleri geri istenmeye başlandı

Ekonomi 01.07.2021, 11:42 Güler Sağlam
Danıştay Kararından Sonra Laborant ve Röntgen Teknikerleri İcra Tehlikesi İle Karşı Karşıya!

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nün 15 Nisan 2021 tarihinde bir sağlık memuruna gönderdiği yazısında, yüzde 50 artırımlı nöbet ücretleri için gerekli hesaplamaların yapıldığı, ödenen fazla nöbet ücretleri için de borç açıldığı bildirildi. Borç kaydının 30 gün içerisinde yatırılması istendi.

Birçok laboratuvar ve röntgen teknikerlerine bu taleplerin iletildiği ve icra tehlikesiyle karşı karşıya kalabilecekleri öğrenildi.

"ÖDEMEZLERSE İCRA İŞLEMİ BAŞLATILACAK"

Bu konu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde de gündeme geldi. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, sağlık çalışanlarının icra tehlikesi ile karşı karşıya olduklarına dikkat çekti.

CHP'li Aydın, "Röntgen ve laboratuvar çalışanlarından, acil ücret farkları 30 Haziran'a kadar geri ödeme emriyle istenmekte ve ödenmediği takdirde icra işlemleri başlatılacağı yazıyla bildirilmiş. Bu konunun bir an önce düzeltilmesi ve onların bu fedakarlıklarının karşılığı bu şeklide cezalandırılmamalı." şeklinde konuştu.

"FEDAKARLIĞIN KARŞILIĞI BU OLMAMALI"

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Covid-19 salgının başladığı andan itibaren sağlık çalışanlarının canla, başla çalıştığını ifade eden Erkan Aydın şunları söyledi;

* Gece nöbet tutuyorlar, ailerinin, çoluk-çocuklarının yüzlerini görmüyorlar. 500'e yakın sağlık çalışanı da hayatını kaybetti. Bunların arasında röntgen ve laboratuvar çalışanları da var.

* Maalesef nöbet tuttukları halde, acil ücret farkları geri ödeme emri ile istenmekte. Bu arkadaşlarımız 2 yıldır çok küçük ücretler ile aldıkları paraları peşin olarak, ödemeleri talep ediliyor.

* Ödenmediği takdirde icra işlemleri başlatılacağı kendilerine yazı ile bildirilmiş. Onların fedakarlıklarının karşılığı bu olmamalı bu hatanın biran önce düzeltilmesi gerek

GERİ İSTENEN ÜCRET 15 BİN TL'Yİ BULUYOR

Öte yandan röntgen ve laboratuvar personeline acil farkı olarak 2 yılda ödenen ve geri istenen nöbet paralarının en yükseği 15 bin TL, en düşüğü ise 3 bin TL.

SÖZCÜ

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
Sağlık çalışanı 6 ay önce
Bu dönemde fedakarça mücadele eden sağlık çalışanlarına bunlar yapılmamalı... Yazık ne diyelim...
Labarant 6 ay önce
Acilde Nöbet tuttur sonra paramı kes Pandemi servisinde yatan hastaların her türlü tahliline baktır sonra ek ödeme yapma Bizde malız ya gene size oy veririz
Yılmaz Uçar 6 ay önce
Bizde aynı dertten muzdaribiz, iki yıldır inanın çok zor şartlarda çalışıyoruz, hem hasta olmamak hemde çocuklarımıza bulaştırmamak için gayret sarfediyoruz, doyasıya çocuklarımıza sarilamiyoruz. İşin garibi iki yıl önce bu kararı veren danıştay şimdiki kararı verende danıştay, bizim burda suçumuz ne varın siz karar verin
RADYOLOJİ ÇALIŞANI 6 ay önce
YEMİN EDERİM PANDEMİ SÜRECİNDE FEDAKARÇA ÇALIŞTIKÇA YIPRATTINIZ BİZLERİ... YAZIKLAR OLSUN... ŞU SÜREÇTE BAKANLIK, PERSONELİNE SAHİP ÇIKMASI YERİNE KARŞIMIZA GELDİKLERİ MEVZULARA BAK...!
SAĞLIK ÇALIŞANI.. 6 ay önce
PANDEMİ DÖNEMİNDE TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARI ZORUNLU OLARAK FAZLA MESAİYE BIRAKILMIŞ ADAM OLMADIĞI İÇİN HEPSİ GÜN AŞIRI NÖBETLERDEN AİLESİNE VAKİT DAHİ AYIRAMAMIŞTIR. 2 KİŞİ KOSKACA HASTANENİN YÜKÜNÜ ÇEKEN SAĞLIKÇILAR BUĞÜN SİZ FAZLA PARA ALDINIZ ŞU YADA BU SEBEPTEN DENMEKTEDİR. YAZIK BU KADARMI DÜŞTÜNÜZ...ALIN TERİ O KUTSALDIR.....ÇIKAR AHESTE AHESTEEE.
Ayşen Ayşen 6 ay önce
Ancak gariban sağlık çalışanına gücünüz yeter. k.Maraş il sağlık müdürlüğünde çalışan birçok ensesi kalın torpilli tipler filyasyona isimlerini yazdırıp gitmeden havadan para alıyor,mesela Özkan k. Kimse bunlara bişey diyemez tabi
Bakanım beni İcraya Verme 6 ay önce
Bakanım Fahretin KOCA beni icraya verme tvit etkinliği ile sesimiz duyurulabilir.
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?