PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Cumhurbaşkanı: Yarın Asgari Ücret Zammını Açıklayacağız

AK Parti Grup Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılına ait asgari ücret zammının yarın açıklanacağını söyledi.

Ekonomi 21.12.2022, 13:47 Cansu Polat
Cumhurbaşkanı: Yarın Asgari Ücret Zammını Açıklayacağız

Milyonların gözü kulağı asgari ücrete çevrilmişken Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika asgari ücret zammı açıklaması geldi.

İşçi, İşveren ve Hükümet kanadından temsilcilerin katıldığı Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 3 toplantı sonunda nihai sonuca varamadığı biliniyor.

Asgari ücretle ilgili Son dakika gelişmesi ise Cumhurbaşkanı erdoğan’dan geldi.

"Yarın açıklayacağız"

AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı asgari ücretinin yarın açıklanacağını söyledi.

Erdoğan, "Asgari ücretten, emeklilik düzenlemesine kadar gündemimizdeki diğer başlıkları da kısa sürede hal yoluna koyacağız. Bugün bakanımla bir kez daha konuşacağız ve yarın asgari ücreti açıklayacağız. Böylelikle asgari ücret konusunu da yoluna koymuş olacağız." dedi.

Türk-İş Başkanı Atalay: Bizim teklifimiz 9 bin TL

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun, 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleme çalışmaları kapsamında yaptığı üçüncü toplantı sona erdi. Toplantının son bölümüne TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay da katıldı.

Atalay, toplantının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, asgari ücret görüşmelerinin yaklaşık 20 gündür sürdüğünü belirterek, şunları söyledi:

"Bir saat evvel beni de buraya çağırdılar. TÜRK-İŞ, 40 senedir açlık ve yoksulluk sınırıyla ilgili araştırma yapıyor. TÜRK-İŞ'in açlık sınırı 7 bin 785 lira, yoksulluk sınır ise 10 bin lira. 20 gündür TÜRK-İŞ'in talebinin 7 bin 785 lira olduğunu söylüyorlar. Bizim hiçbir teklifimiz olmadı. Şimdi teklifi Bakan Beye ve Komisyona söyledim. TÜRK-İŞ'in teklifi 9 bin lira. Verirlerse masaya oturup imzalarız, vermezlerse o meselenin içerisinde olmayız."

ASGARİ ÜCRET NET 5 BİN 500 LİRA

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirasını brüt asgari ücret, 1003 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

Yorumlar (5)
asabi 1 ay önce
işçiler @akpartinin oy potansiyeli, adını bile yazamayan insanlara kadro verdi. onlara vereceği zam mı memura vermeyecek. @akparti memur düşmanı, o yüzdem heves etmeyin asgariye söyle zam gelirse memura bu kadar gelir diye beklemeyin
Vatandaş 1 ay önce
Asgari ücreti c.baskani açıklar ise zam iyidir ama sıradan bir sözcü çıkıp açıklarsa o zman beklenen olmaz. Bol keseden ata ata asgari ücretin artırımını bitirdiler. Bakalım şimdi nasıl bir çakallık bizi bekliyor...
BANKER BİLO 1 ay önce
KOMİSYON NEDEN VAR O ZAMAN BUNLAR NEDEN BOŞ BOŞ TOPLANIYOR BİR KARARA VARAMIYORLARSA LAVEDİLSİN GİTSİN EN AZINDAN MİLLET UMUTLANMASIN.
Asgari 1 ay önce
Asgariye yüzde 50den fazla zam, araba vergisine yüzde 60 zam, yemeye içmeye malzemeler iki katı fiyata çıkmış bana da yüzde 20-30 zam öyle mi ? Seçim varken seçimden önce vermezsen seçimden sonra ne vereceksin ? Demek ki memuru gözden çıkardınız diye düşünürüm.
Düşünüyorum 1 ay önce
Asgari ücret bu gidişle %55 zam yine göründü gibi
Memurlara da bu oranda zam olmayacak 1/2 yıla memurda asgari ücret çalışmış olur .
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.