PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Cumhurbaşkanı: Öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülkeyiz

2021 öğretmen atamalarının gerçekleştirildiği sırada kuraya katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eğitime ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan "Avrupa'da son 20 yılda öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülke Türkiye'dir." dedi.

Ekonomi 03.09.2021, 14:35 Güler Sağlam
Cumhurbaşkanı: Öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülkeyiz

Türkiye'nin birçok Avrupa ülkesine oranla eğitim ve öğretmen hakları noktasında ileri seviyede olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, OECD verilerini de açıkladı.

2002 yılında 500 bin civarında öğretmen olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sayının 1 milyon 200 binlere ulaştığını belirtti.

"ÖĞRETMEN MAAŞLARINI EN ÇOK İYİLEŞTİREN ÜLKE TÜRKİYE'DİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitime ayrılan bütçenin tüm kurumlar arasında ilk sıraya çekildiğinin altını çizerek, "Bu sürecin asli unsuru olan öğretmenlerimizin özlük haklarında büyük iyileştirmeler yaptık. Nitekim Avrupa'da son 20 yılda öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülke Türkiye'dir. AB'nin bu konudaki raporuna göre Avrupa'da öğretmenler için zorunlu ders saati en düşük ülke yine Türkiye'dir." dedi.

"TÜRKİYE'DE ÖĞRETMENLERİN STRESİ YÜZDE 20 CİVARINDA"
Eğitime ayrılan bütçenin tüm kurumlar arasında ilk sıraya çıkartıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan "Öğretmenlerimizin özlük haklarında büyük iyileştirmeler yaptık. Avrupa'da öğretmenlerin yaklaşık yarısı işlerinde stres yaşarken bu oran Türkiye'de yüzde 20 civarında." dedi.

"700 BİN ÖĞRETMENİ DÖNEMİMİZDE ATADIK"
Yüz binlerce öğretmen ataması yapıldığına dikkat çeken Erdoğan, "Okullarda görev yapan öğretmenlerimizin 700 binini bizim dönemimizde atayarak öğretmen ihtiyacımnızı hızla kapattı.

İnşaa ettiğimiz okullar ve dersliklerle sınıfların öğrenci mevcutlarını azalttık. Geçmişte ortalama 30 civarındaki saısıyla OECD üleklerinin çok üstünde olan sınıf mevcutlarımız 22 civarındadır." ifadelerini kullandı.

"OECD ORTALAMASINI YAKALADIK"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün artık Türkiye'deki sınıf ortalama mavcutları İngiltere, Avusturalya, Fransa gibi ülkelerdekinden daha düşük, Almanya ve ABD'yle yaklaşık aynı seviyededir.

Yaptığımız atamalarla ilkokullarda 15, orta okul ve lisede 13 öğrenci düşen OECD ortalamasını yakaladık." açıklamasında bulundu.

Kaynak: Kaynak: Anadolu Ajansı
Yorumlar (18)
Farazi 12 ay önce
Hekimler açısından baktığı hasta sayısı ve yaptığı işe göre en düşük maaş alınan ülke de Türkiye olsa gerek
hemşire 12 ay önce
sallama lan hekime kadar bize değer verilse bu türkiyede hiç hasta kalmazdı
doktora değer verildi de ne oldu küçük bir virüste bir şey yapamadılar
......... 12 ay önce
Hangi ülke ile karşılatırıyoruz,çok merak ettim
CovidAcil 12 ay önce
Papua Yeni Gine olabilir!
Sağlıkçı 12 ay önce
Sağlıkçının (dr dışı) streside %100.. hasta sayısına düşen sağlıkçı sayısı sıfır. keske ab standarlarına oda getirseniz de sağlıkçının yüzü gülse. Ayrıca dr dışı personelin maaşına 1000 tl iyleştirme şap şart
Galiba drum 12 ay önce
Galiba gerçekleri bilmiyorsunuz hep böyle konuşuyorsunuz. Yahu artık hastanelerin çoğu ek ödeme dağıtamıyor, doktor olarak aldığımız sadece maaş+sabit onunda toplamda ne kadar olduğunu çok iyi biliyorsunuz (7400tl) Hala dr dışı zam diyorsunuz, ne kadar utanmaz rezil varlıklarsınız. Biz gereksiziz zaten hastanelerde, hastaların tedavilerini de siz yapın bizim aldığımızı hayal ettiğiniz ama alamadığımız para helal olsun size. Bizde sizin işinizi yaparak aldığınız maaşa razı olalım. Herkes mutlu mesut olsun.
hemşire 12 ay önce
usta diş hekiminden tabii ki fazla alacaz sonuna kadar hakkımız
Usta 12 ay önce
Diş hekimi ile aynı maaşı alıyorsunuz. Buna da itiraz etsenize. Ek ödeme sabit zammı, bir de seyyanen zam derken uzman Dr ile aynı alacaksın. Sen ne okudun,ne vasfın var, ne donanımın var da uzman hekimle aynı alacaksın? Ne kadar bencil varlıklarsınız. Ne hased varlıklarsınız. Hepimize zam verin yok, Dr dışı zam verin diyor. Hekim arkadaşlar kimlerle çalıştığınızı görün, sizin hakkınızda tam olarak böyle düşünüyorlar ama yüzünüze söyleyemiyorlar. Çünkü onurlu değiller. Bu ikiyüzlü bir tavırdır. Bakmayın abi bunların hastalarına. Zaten eş dost komşu kim varsa rica ediyorlar.
Midem bulandı 12 ay önce
Doktor kadar başına taş düşsün hemşire. Dr la uğraşacağına bak ttkomculara her bayram için bin lira ikramiye, 850 lira seyyanen zam verilmiş onlarla uğraş. Zaten sizler gibi düşman varken hepimizin bu halde olmasına şaşmamalı. Sizin derdiniz iyi maaş almak değil, Dr kadar almak. Pratisyen hekimle zaten yakın alıyorsun ama size yetmez uzman hekimle aynı alman lazım. Hekimleri küstürüyorsunuz ya kendi ayağınıza sıkıyorsunuz. Bir sürü mezun var diye düşünmeyin tıp, uzmanlık eğitimleri çok kötüleşti. Yakında ne siz ne biz hekim bulabileceğim kendimiz ve çocuklarımız için
hemşire 12 ay önce
nick ve yorum uyumu
doktor ne yapıyor ki sadece ilaç yazıyor geri kalan tüm tedavi ve tanı işlemlerin hepsini biz yapıyoruz
Ustaya cevap 12 ay önce
Bundan 20 yıl önce hemşire doktor ile aynı alıyordu. Şimdi sağlıkçılar çalışıyor kaymağını doktor yiyor. (Dönere bak, perfırmansa,covid, nöbete bak anlarsın ) kimin bencil mahluk olduğu olduğu ortada. Alınan ücrette uçurum var. İşinize gelince sağlık ekip işi işşnize gelmeyince böyle. Eşit dağıtın döneri, performansı, covidi görüyüm sizi. Yimedi demi
Ustaya cevaba cevap 12 ay önce
Ne kadar nitelikli iş yapıyor da sağlıkçı, hemşire doktorla aynı maaşı alacak? Sağlık bir ekip işidir ama bir hiyerarşisi vardır. Hayatınız boyunca ne kadar emek verirseniz, çalışma hayatına başladıktan sonra ne kadar kafa yorar, sorumluluk alırsanız o kadar kazanırsınız. Konu bu kadar basit. Zaten sorun sizde değil, bu performans sisteminde. Doktorunu sizler gibilerle şu tartışmaya sokan sistem utansın.(Yanlış anlaşılmaya sebep olmamak için söylüyorum, hiç birimiz hak ettiğimizi kazanmıyoruz. Diğer sağlıkçılar da tıpkı doktorlar gibi hak ettiğinin çok altında kazanıyor. Başkasını aşağı çekmek yerine hepimiz yukarı çıkmalıyız. Anlayana)
Ucuz iş gücüsün sadece 12 ay önce
Senin yapacağın işi yoldan geçen adama bir haftada öğretirim ama benim yapacağım işe aday bile olamazsın sen. Senle eşit para alacak Dr da hasta bakacak öyle mi ? Dr özele geçse iki kat para alıyor, sen geçsen asgari ücret alıyorsun. Demek ki reelde senin ehemmiyetin ederin kadar
Reis aslan 12 ay önce
20 yıl önce muayenehanecilik vardı. Dr maaşını bile çekmezdi öyle para kazanıyordu. Aynı parayı kazanacaksa mal mı neden senden daha çok okusun. Muhakeme yeteneğin daha fazla olsa sınavda daha çok başarı gösterebilirdin. Karşılaştırma yapacaksan her açıdan bakabilmelisin. Tabi o zeka nerde. Lan ameliyat olacağın zaman hemşire arkadaşına git kendinizi de bir halt sanmaya başladınız.
Sgk 12 ay önce
Sağlıkcılara lütfen yeter bunların gözü ac doyuramazsınız millet asgari ücretten geçiniyor bunların maaşlarıda asgari ücret olsun hak hukuk adalet istiyoruz
Ustaya cevap2 12 ay önce
Dr ise başlar acikdeki isi işleyişi hemşirenin öğrenir, gider tsm idareciligi tıbbi sekreterler öğrenir, ambulansa biner att öğrenir. Bilgi sıfır, sosyal hayat sıfır, bildikler gordukler kadavra. Sonrada yag gibi üste çıkarlar. Ben böyle 10 tane dr bilgiyle gömerim. Sonrada en çok maaşı alir. Adalet bu olsa gerek. Önce kibirden kurtulmalı bazı dr.
Amaç da bu değil mi 12 ay önce
Arkadaşlar birbirmize düşürülüyoruZ diye sürekli konuşuyorum, lütfen dikkat edelim. Bir adaletsizlik var ve sınır tanımadan devam ediyor. Doktor şu kadar alıyor vs vs boş muhabbet. Doktorlardada okusaydın gibi cevap vermesi buda anlamsız. Tek doğru Adalet. Hiçbir sağlık çalışanı adaletli bir maaş almıyor. Gelişmiş ülkelerde, hatta gelimemiş ülkelerde örnek uygulama;hekim ve sağlık çalışanları arasında ki fark 3 katı geçmez. VE özellikle söylüyorum 1 hekime 6 hemşire olması gerekirken Türkiyede 1 e 1 gibi neredeyse, o yüzden lütfen birbirimize sahip çıkıp sesimizi duyuralım. İsyanımız bu şekilde değil yazdığıma yönelik olsun artık, yoksa arzulanan gerçekleşip aramızda kavga edeceğiz...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?