PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asgari Ücret ve EYT’yi Arka Arkaya Açıklayacağız

ATV’de canlı yayına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret ve EYT düzenlemesi ile ilgili “bunları arka arkaya açıklayacağız. 2023’e bunları açıklayarak girmiş olacağız” dedi.

Ekonomi 03.11.2022, 01:34 03.11.2022, 02:28 Cansu Polat
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asgari Ücret ve EYT’yi Arka Arkaya Açıklayacağız

Milyonların heyecanla beklediği emeklilikte yaşa takılanlar ile asgari ücrete zam konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika açıklaması geldi.

Aralık ayının yaklaşması ile beraber emeklilikte yaşa takılanlar yasalaşacak düzenlemeyi beklerken yeni yılla birlikte asgari ücrete yapılacak zam da merak konusu olmaya devam ediliyor.

CUMHURBAŞKANI: “EN ÖNEMLİSİ…”

ATV’de katıldığı canlı yayında asgari ücret ve EYT ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “en önemlisi” tanımı yapması gözlerden kaçmadı.

2023 yılında asgari ücret ne kadar olacak? EYT son gelişmeler neler? Milyonlar bu 2 kritik sorunun cevabını bekliyor.

ASGARİ ÜCRET KULİSLERE YANSIDI!

Asgari ücret artışı ile ilgili kulislere yansıyan bilgilere göre 8500 TL ile 10.000 TL arasında bir tutar olacağı konuşulurken, konuyla ilgili gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına çevrilmiş durumda.

ERDOĞAN: VEDAT BEY ÇALIŞIYOR

Aralık ayının son haftasında açıklanması beklenen asgari ücretle ilgili canlı yayında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vedat Bey çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor” dedi.

CUMHURBAŞKANI ORTAK CEVAP VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem EYT hem asgari ücret hemde sözleşmeli personele kadro ile ilgili ortak cevap vermesi ise dikkat çekti.

CUMHURBAŞKANI: ARKA ARKAYA AÇIKLAYACAĞIZ

Canlı yayında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleşmeli personel, EYT ve 2023 asgari ücret zammı ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde oldu: “Şu anda Vedat Bey çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ettiriyor. İnşallah önümüzdeki ay ve yeni yıl, bunların arka arkaya açıklandığı aylar olacak. Bunların en önemlisi asgari ücretin yeniden tespiti çalışması olacak. Gerek sözleşmeliler, gerek EYT, arka arkaya... 2023'e bunları da açıklayarak girmiş olacağız.”

TOPLAM YÜZDE 82 ZAM YAPILMIŞTI

Asgari ücret tespit Komisyonu %52’lik bir zamma imza atarak net 4253 TL olarak belirlenmiş, Temmuz ayında %30’luk ikinci bir zam yapılmıştı. Enflasyonun ilk altı ayda %70’i aşması nedeniyle haziran ayında enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücrete ikinci bir zam yapıldığını açıklamıştı.

Asgari ücret son yapılan açıklamayla %30 zamlanmış ve net 5.500 TL’ye yükselmişti.

Yorumlar (8)
MEMUR 1 ay önce
ASGARİ ÜCRET İLE MEMUR MAAŞINI EŞİTLEDİNİZYA HELAL OLSUN.
BÖYLE DEVAM.KİMSE OKUMAK İÇİN YILLARINI HEBA ETMESİN.20 YILI YAŞLARDA 40 GİBİ GÖZÜKMENİN ANLMI YOK.STRES YAPMAYIN.EVİNİZİN YANINDA ASGARİ ÜCRETLİ Bİ İŞ BULUN RAHAT EDİN.KİRA DERDİ YOK AYRICA AKRABALARINIZA ARKADAŞ ÇEVRENİZE YAKIN OLURSUNUZ.
OKUYUP SINAVLARI KAZANIP BİLMEDİĞİNİZ Bİ İLE ATANIP 10 BİN MAAŞ ALIP 6000 KİRA ÖDEMEYİN.
Asgari ücretli 1 ay önce
Tamam asgari ücret 10 bin olsa diyelim bunları çalıştranlar hergün herseyin etiketini değiştirenler bu seferde maliyet çok arttı bir kişi çalıştırmanın maliyeti bana şu diyecek ekmek 4 tl den 10 tl yağ 5lt 170 den 270 herşey yine fırlayacak parada sıfırdan yok atalım yani lütfen terazi misali dengeyi iyi sağlamak lazım birde şunu demeden geçemeyeceğim usta ile çırağın maaşı aynı oldu herkes asgari ücret veriyor 18 yıllık kamu işçisi ilerde yeni işe başlayan aynı maaş bir dengesizlik var
Hemsire 1 ay önce
10 bin alan lisanscmezunu hemsireyim tesekkurler
mahmut arslan 1 ay önce
asgari eyt den sonra inşAllah hastanelerde çalışan hizmetlilerin de kadrosunu memur vhki kadrosuna geçirmeyi açıklarsınız
vhki 1 ay önce
Sen memur musun memur kadrosuna geçme hayali kuruyorsun ne içtin bize de söyle nasiplenelim
??? 1 ay önce
asgari ucret 8500tl olursa biz memurlar ne alacagiz? benim suan maasim asgari ucretin 2 kati...gecmiste 2.5 katiydi...bize de bu oranda maas artisi yapacaklar mi?
Hamide 1 ay önce
Hastanede mutfak çalışanlara kadro gelir inşAllah
T saglikci 1 ay önce
Asgari ücreti devley 2 yıl pas geçip sabit ek ödeme eklersen piyasalarda ragatl ama olur nasılmı ülkede milyonlarca kişi malesef asgati ücretli bir mağazada asgari ücretli 5 çalışandan birini isveren bahane edip çıkarmadan devlet tıpkı adalet ve saglikra olduğu gibi ek odeme sabır ek ödeme uygulamadına geçmeli bunuda turkite döner sermaye sistemi kurarak yapabilir bu maaslarda ne yapılır işverenin yükü azalirsa kimse işsiz kalmaz en ax benim şöyle görmüşüm var asfari ücretliye sabıt ek ödeme bu rakamlar evli olanlar için 4000 tl bekar için 3000 tl asfari ücrete pas zam ne oldu dolaylı yüzde 70 zam geldi işverene yük olmadan ne olacak kaynak işsizlik fonu bes ten her ay yüzde 10 tüm vergilerden yüzde 1 turkiye döner sermaye sistemine dahil wdilmeli