Corona Hastanesinde Sağlıkçılara Nöbet Parası Kalktı! Akıl Alır Gibi Değil!

Samsunda'da göğüs hastalıkları hastanesinin karantina hastanesi olmasının ardından hastanede görevli bazı sağlık çalışanlarının nöbet paralarının hasta sayısı düştüğü gerekçesiyle kaldırıldığı iddia edildi.

Ekonomi 27.03.2020, 11:38 27.03.2020, 12:14 Güler Sağlam
Corona Hastanesinde Sağlıkçılara Nöbet Parası Kalktı! Akıl Alır Gibi Değil!

Dünyayı kasıp kavuran ve ülkemizde de her geçen gün vaka sayısı yükselen coronavirüs (Covid-19) nedeniyle Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı DR. Kamil Furtun Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi, 'karantina merkezine' dönüştürüldü. 

Karantina hastalarının tutulduğu hastanede bu değişiklik sağlık çalışanları açısından daha riskli olurken, hasta sayısı düştüğü gerekçesiyle 'nöbet ücretleri' kaldırdıldı.

Samsun ve ilçelerinin dışında bölgeden gelen göğüs hastalarının da tedavi merkezi olan hastaneye, 'corona karantina hastanesi' olması nedeniyle bir kaç gündür normal hasta alınmamaya başlandı. Bazı birimlerinde değişiklik yapılan hastanede, daha önce günlük ortalama 750 hasta gelirken, şimdi risk grubu olan corona şüphelisi hastalar ve çok acil vakalara hizmet vermeye başlayan hastanede bazı sağlık çalışanlarkının 'iş yükünüz azaldı' gerekçesiyle nöbet ücretlerinin kesildiği öğrenildi. 

TIKLAYIN

SAĞLIK RİSKİMİZ NE OLACAK

Sağlık çalışanları idarenin aldığı bu karar karşısında adeta şok olurken, hastalık risklerinin artmasına rağmen, nöbet ücretinin kesilmesi, 'herkesçe yaptıkları çalışmalarla ayakta alkışlanan sağlık çalışanları açısından' ücret dengesizliğine dönüştü. Hastanenin riskli olmasına rağmen gece gündüz çalışan sağlık çalışanları uygulamanın düzeltilmesi gerektiğini belirtirken, "Normal çalışmalarımızda yaklaşık nöbet ücreti alırken, sağlık riskimiz arttı bu kez de nöbet ücretlerimiz kesildi. İcapcı gibi bir uygulama corona hastanesin'de olabilir mi" diye tepki gösteriyor. Bu arada hastanede görev yapan sağlık çalışanları, Vali Osman Kaymak ve İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr.  M. Ali Oruç'un sorunlarıyla ilgilenmesini istedi. 

RİSK ARTTI AMA ÜCRETLER DÜŞTÜ

Türkiye, sağlık çalışanlarını vefakar çalışmalarını 'ayakta alkışlarken', karantina hastanesine dönüştürülen Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde 'iş yükü azaldı' gerekçesiyle bazı sağlık çalışanlarının 'nöbet ücreti' kesildi. Sağlıkçılar şaşkına döndü. 

Kaynak: Zekeriya FIRAT

Yorumlar (16)
BJK 11 ay önce
Milli eğitim bakanlığı öğretmen lere çalışmadıkları halde ek ders verir bizimkilerde elimizde olanları alma derdindeler
ali vefa 11 ay önce
milli eğitim bakanı çalışmayan öğretmenlerine ek ders ücreti verirken sağlıkçılar bu zor koşullarda çalıştığı halde nöbet ücreti alamaması...çok büyük başarı...tebrik ederim
Gözlerini korona doyursun 11 ay önce
Hepsini bu bıyıklılar yemek istiyor. Gözlerini korona doyursun ne diyelim.
Myamed 11 ay önce
Böyle yöneticilerin görevine son verilsin. Çakallıklarının bedeli bu olsun.
Sağlık 11 ay önce
Ankara Şehir Hastanesinde de durum aynı nöbet ücretleri kaldırıldı bizim durumumuzuda haber yapın lütfen
Acilci 10 ay önce
Evet birçok hastanede artık nöbet ücreti yok, fazla mesai ücreti yok, ek ödeme size yeterli deniyor. Ek Ödeme çıktı fazla mesai öldü.
Sağlık memuru 11 ay önce
Bizim hastane esnek mesaiye geçtiği için fazla olan mesaileri ödemeyeceğini söyledi. Diğer hastanelerde durumlar nasıl acaba?
Bagımsız saglıkcı 10 ay önce
Siz önce liyakatsız beceriksiz virüs bulaşmasın diye odasından cıkamayan yetkili sendika refaraslı beceriksizlerin parasını kesin Ayrıca ek ödemeye %100 zam yaptık diyip insanlara 15 tl yi layık gördünüz onuda alın belki yardımı olur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
0
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?