CHP’li Özel: Sağlık Personellerine En Az Bir Maaş İkramiye Ödenmeli!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, atanamayan sağlıkçıların atanması, sağlık çalışanlarına en az bir maaş ikramiye verilmesi, sahtecilikle mücadele için gerekli caydırıcı tedbirlerin alınması gibi Komite tarafından alınan 18 öneriyi açıkladı.

Ekonomi 17.03.2020, 22:13 17.03.2020, 23:03 Güler Sağlam
CHP’li Özel: Sağlık Personellerine En Az Bir Maaş İkramiye Ödenmeli!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Koronavirüs İzleme Komitesi toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında küresel bir pandemiyle karşı karşıya olunduğunu, belirterek, “Aile sigortasının bir hafta içinde hızla geçirilirse, bu kriz sürecinde özellikle yoksul vatandaşların hem barınmaları, hem beslenmeleri için en önemli katkıyı yapmış oluruz. Bunu tüm siyasi partilere önemli çağrımızdır” dedi.

“BU KRİZ EN ÇOK YOKSULLARI BULUYOR”

Özel yaptığı açıklamada, “11 yıldan fazla süredir toplanmayan Ekonomik ve Sosyal Konsey'in bir an önce toplanması ve alınacak önlemleri değerlendirip, gerekli tedbirler konusunda uyarılarda bulunmasını son derece önemsiyoruz” dedi. Özel sözlerini şöyle sürdürdü;

*Bu kriz en çok yoksulları buluyor. Yoksulların çocuklarının beslenmesi normal zamanlardan daha da zor bir hale geliyor. Bu konuda en önemli eksikliğimiz aile sigortası.

*Bütün gruplara çağrı yapıyoruz. Aile Sigortası Kanun Teklifimizi kamuoyu biliyor. Parlamentoya defalarca sunduk.

*Aile sigortasının bir hafta içinde hızla geçirilirse, bu kriz sürecinde özellikle yoksul vatandaşların hem barınmaları, hem beslenmeleri için en önemli katkıyı yapmış oluruz. Bunu tüm siyasi partilere önemli çağrımızdır.

“KRİTİK MALZEMELERDE KDV SIFIRLANMALI”

Sağlığa ve krizin sağlık alanındaki yönetimine ilişkin önerileri olduğunu ifade eden Özel, şunları söyledi;

*Dezenfektan, alkol, maske, kolonya, ateş ölçer ve ihtiyaç duyulan tüm tıbbi malzemelerin erişiminde ve fiyatlandırılmasında ciddi spekülasyonlar oluyor.

*CHP olarak bu malzemelerin tümünde KDV'nin salgın süresince sıfırlanmasını, bu ürünler de sabit bir kar marjıyla otorite tarafından bu ürünlerin perakende satış fiyatları için bir üst sınır belirlenmesini öneriyoruz.

TIKLAYIN

*Bu üst sınırın üzerindeki satışın cezalandırılmasını öneriyoruz. Tüm sağlık malzemeleri ve bu tür maddelerin ithalatı üzerindeki tüm vergilerin, sınırlamaların ve ithalatı geciktirici prosedürlerin salgın süresince ertelenmesini öneriyoruz.

*Bu süreçte ihtiyaç olacak kritik malzemelerin ihracatına yasak getirilmesini öneriyoruz. Sahtecilikle mücadele için gerekli caydırıcı tedbirlerin alınıp bir an önce duyurulmasını öneriyoruz.

“SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKARILMALI”

Atanamayan 620 bin sağlıkçı olduğunu belirten Özel, “Bu sene 14 Mart'ın ana teması sağlıkta şiddet yasasıydı. Sağlıkçılar en önemsedikleri bu yasa için geçtiğimiz Pazar günü yapacakları mitingleri, salgınla mücadele ettikleri için samimiyetle iptal ettiler. Meclis çalışacaksa, sağlıkçılara psikolojik bir destek, önemli bir kazanım olması açısında, siyasi partiler ittifakla bu
yasayı çıkarmalıdır”
 dedi.

“EN AZ 1 MAAŞ İKRAMİYE VERİLSİN”

Sağlık ordusunun güçlendirilmesine ihtiyaç olduğunu söyleyen Özel, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Bu aşamada atanmamış sağlık personelinin önemli bir kısmının atanması için büyük bir fırsatla karşı karşıya olduğumuzu, buna da ihtiyacımızın olduğunu ifade ediyoruz.

*Fazla çalışmaları, ekstradan katlanmak durumunda kaldıkları masrafları telafi etmek üzere sağlık çalışanlarına ek ödemeler yapılmalı, bu süre içinde sağlık çalışanlarına en az 1 maaş ikramiye verilmesi de Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından hızla değerlendirilmelidir.

‘YOĞUN BAKIM ENVANTERİ MERKEZİ OLARAK YÖNETİLMELİ'

Üniversite hastanelerinin bu konuda doğrudan desteklenmesi gerektiğini ifade eden Özel, “Biliyoruz ki İstanbul, Ankara, Adana, Erzurum ve İzmir'de test yapılıyordu, Samsun buna eklendi. Testin 81 ilde yapılmasını sağlayacak tedbirlerin bir an önce yapılması lazım. Yoğun bakım kapasitesinin artırılması için her türlü tedbirin bir an önce alınması lazım” dedi.

‘İYİ Kİ KAPATILAN HASTANELER SATILMADI'

‘Keşke boş yatak esasına göre çalışan askeri hastaneleri kapatıp bir kısmını da sivilleştirmeseydik” diyen Özel, “İyi ki şehir hastaneleri yapıldı diye kapatılan hastaneler planlandığı gibi satılmadı, yıkılmadı, iyi ki tekrar açabildik, karantina hastanesi olarak tekrar kullanıyoruz. Bu hiç unutulmasın. O hastanelerin ne kadar önemli birer milli varlık olduğunu
hatırlatıyoruz. İyi ki o hastanelerin yerlerinde AVM'ler yükselmedi de biz oraları kullanabiliyoruz” dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
sağlıkçılar 11 ay önce
Putin ayrıca, virüsün yayılmasını alınan tedbirler doğrultusunda engellemeyi başardıklarını ifade etti.
Toplantının ardından Rusya’da görev yapan doktor, hemşire ve sağlık görevlilerinin tüm izinlerinin iptal edildiği hatırlatılarak koronaya karşı gösterdikleri yoğun çaba ve mesaileri için tüm sağlık çalışanlarının maaşlarına zam yapılacağı açıklandı.
biz sağlık çalışanlarının yıllardır beklediği müjdeyi hükümetimizde bizlere yapar inşAllah
chp bir maaş ikramiye verilsin diyor
bir maaş ikramiye sizlerin olsun çalışmalarımız halkımıza milletimize helal hoş olsun biz sağlıkçılar olarak kamuda endüşük maaşı alıyoruz bir an önce maaşlarımızın iyileştirlmesi,3600 ek göstergenin tüm sağlık çalışanlarına verilmesi,sabit ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını ,son 10 yıldır alamadığımız döner sermayelerin verilmesini istiyoruz
Serkan yağmur 11 ay önce
Maaş ikramiye istemiyoruz. Bizden alınan döner sermaye geri verilsin yeter . Radyoloji tek
Ali Yıldız 11 ay önce
Son açıklanan,koronu ile ilgili önlemler paketinde, Hizmet sektörlerini,Diş Klinik ve Polikinlikleri,Ağız Diş Sağlığı Merkezleri,Muayeneler,Saç ekim merkezleri gibi içinde bulunduğumuz ortamdan maddi olarak en çok etkilenen sektörleri ilgilendiren hiç bir tedbir bulunmamaktadır.Binlerce kurumları da yardım paketi içesisine alınmaması büyük hatadır.Bunlarında da haklarının iadesi için gerekli girişimin yapılacağı dileğiyle.Saygılarımla.
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?