Cem Küçük: Emekliye Yüzde 30 yada 40 Zam Yapılacak!

Asgari ücrete 2022 yılında yapılacak zammın belli olmasının ardından gözler emekliye yapılacak zamma çevrildi. Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük katıldığı bir canlı yayında emeklilere yüzde 30 ile 40 arasında zam yapılacağını iddia etti.

Ekonomi 26.12.2021, 10:20 27.12.2021, 15:46 Zeynep Elmalı
Cem Küçük: Emekliye Yüzde 30 yada 40 Zam Yapılacak!

Emekliye verilecek zam miktarı için nefesler tutulurken iktidara yakın Cem Küçük canlı yayında  emekli maaşı zammı için oran yönünde rakam verdi. Emekliye maaşı zammı ne kadar olacak sorusuna cevap veren Cem Küçük dikkat çeken ifadeler kullandı.

Asgari ücret zammı sonrası 10 milyonun üzerinde emekli maaşı zammı için nefesler tutuldu. Emekliye zam için günler sayılıyor. Dün akşam Habertürk TV ekranlarında Enine Boyuna programında konuk olan Cem Küçük emekliye maaş zammı oranı için yaptığı görüşmeyi anlattı. Hükümete yakın gazeteci Cem Küçük emekliye ‘çok iyi zam yapılacağı’ savundu. Küçük, AK Partili yetkililerle konuştuğunu ve emekliye yüzde 30 ila 40 arasında zam yapılacağını ileri sürdü.

Zamlarla ilgili konuk olduğu Enine Boyuna canlı yayınında konuşan Cem Küçük, “Emekliye çok iyi zam gelecek. AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu geçtiğimiz gün benim konuğumdu, asgari ücret gibi enflasyon farkları içinde en az yüzde 30-40 zam gelecek. Maaşlar düzeltilecek.” dedi.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

3 BİN 500 LİRAYA ÇIKABİLİR

İnternethaber'in haberine göre emeklilere normal zam olarak, ocak ayında, geçmiş 6 aylık TÜFE kadar zam yapılacak. Bu da tahmini olarak yüzde 13-14 civarında bir zammın zaten garanti olduğunu gösteriyor. Ancak emeklilerin gerçek hayat pahalılığı karşısında daha fazla mağduriyet yaşamamaları için TÜFE yüzde 14 gerçekleşse bile bu zammın yüzde 50.51'lik zamma tamamlanacak şekilde yükseltilebileceği de ifade ediliyor.

Buna göre en düşük emekli aylığının 3 bin ila 3 bin 500 liraya kadar çıkabileceği, bu artışın ise oransal zammın yanı sıra seyyanen zamla gerçekleştirileceği konuşuluyor. Diğer emekli aylıklarının da en düşük emekli aylığı dikkate alınarak yükseltilmesi bekleniyor.  Şimdi yeni yıldan itibaren bin 200 liralık farkın korunması halinde bile en düşük emekli aylığına bin 427 lira zam yapılarak en az 3 bin 53 lira civarına yükseltilmesi gerekiyor.

1.200 LİRALIK FARK AÇILMASIN
Asgari ücret zammından önce asgari ücretli işçiyle en düşük emekli aylığı arasında bin 200 liralık bir fark vardı. Asgari ücret 2 bin 826 lira, en düşük emekli aylığı da Hazine'nin aradaki farkı ödemesiyle birlikte bin 626 lira düzeyinde bulunuyordu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
Harbi midem bulanıyor artık 1 ay önce
Ya tamam da kimisi zamanında üstten ödemiş bağkur u, ssk da fazla yatırmış patronu, maaştan ekstra kesinti olmuş mesela. Dönüp gelip herkesin maaşını birbirine yaklaştırmak nedir ? Sandıkta ne kadar birikimi varsa o kadar emekli maaşı ve ikramiye olmalı. Herif zamanında ayda 100 lira yatırmış bağkuru 3 bin alacak, diğeri ayda bin lira yatırmış 3500 alacak. Kimi yıllarca yatırmamış sonra bir af çıkmış dışarıdan biraz yatırmış, emekli olmuş. Adalete , saçmalığa bak. Kimisi kredi ile borç harç ev alıyor, 20 sene ödüyor, kimisine koca binaya imar affı, hazine arazisine çökenlere düşük bir karşılıkla imar izni. Bedavadan oturduğu yerden zenginlik. Sonra kira ile yaşıyor çalışmıyor bile hırsız. Böyle ülke mi yönetilir, ne vergi adaleti, ne gelir adaleti ne af adaleti ? Yani dürüst esnaf, memur, çalışan mağdur, nerde bir torpilci, yolsuz, hırsız, uyanık varsa haram rahat ve lüks içinde yaşıyor. Herşeyi öbür tarafa bırakmış kendimizi teselli ediyoruz resmen. Çocuk çocuğa acıyorum, keşke bir imkan çıksa da çekip gitsem başka bir kültürde yetiştirsem onları
hemşire 1 ay önce
doktorlara verilen 5 bin zam yerine emekliye versenize işte
Xmen 1 ay önce
Sana vermişler gerçeklerini
Çakma hemşiresin 1 ay önce
Sahte hemşire o kadar beyinsiz ve bilgisizsin ki. Trol isen çok başarısız birisin, hemen görevden alınmalısın. Hasta isen psikiyatriste, psikologa gitmelisin. Sevgilin terketti ise katlanacaksın. O zam hekimlere ve sağlık çalışanlarına verilecek sen de eşşek gibi anırıp, tepinip sabahlara kadar ağlayacaksın. Kara kaşına kara gözüne verilmiyor o zam. Çünkü kimse artık çalışmak istemiyor bu şartlarda. Randevular uzuyor, ameliyatlar yapılmıyor. Devlet geç olur ama zaman mecbur kıldığında eksiği, sorunu görür ve toplumsal hizmetin aksamaması için sonunda düzeltir.
gerçek 1 ay önce
Niye emekliye veriyorsunuz ki hemşireye de verin (!)
-4
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?