Çalışma Bakanlığı: Eski kazanımlar korunacak

Hükümet ve memurlar arasında gerçekleştirilen 5. dönem toplu sözleşme görüşmeleri uzlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından memurlar.net’de yer alan bir haberde, Bakan Selçuk’un önceki dört toplu sözleşme döneminde elde edilen kazanımların devamı için de, bir anlaşmaya yanaşmadığı ve eski kazanımlar için de Hakem Heyetini adres gösterdiği iddia edilmişti. Bunun üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bir açıklama yayınlayarak ski kazanımların aynen devam edeceği belirtildi.

Ekonomi 22.08.2019, 19:19 Güler Sağlam
Çalışma Bakanlığı: Eski kazanımlar korunacak

Bugün bir internet sitesinde çıkan haberde, önceki dört toplu sözleşme döneminde elde edilen kazanımların tehlikeye girdiği, (Örneğin, öğretmenlerin nöbet ücreti, veznedarların mali sorumluluk tazminatı, mübaşirlerin tazminatı gibi) ve bu kazanımlarında Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun takdirine bırakılacağı iddia edilmişti.

BAKANLIK AÇIKLADI: ESKİ KAZANIMLAR KORUNACAK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri, memurlar.net’de çıkan haber üzerine,bir açıklama yaparak, eski kazanımların aynen devam edeceğini belirtti. Açıklamayla beraber, Ağustos ayı sonuna kadar karar vermek için süresi bulunan Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun, sadece 5. dönem toplu sözleşme talepleri ve eski kazanımlarla ilgili istenen artış ve genişletme konularını karara bağlayacağı öğrenildi.

SAĞLIK-SEN: UZLAŞMA ÇIKMADI

Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen, dün akşam saatlerinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamayla, 5. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadığını duyurmuştu. Dün akşam saatlerinde kamu işveren heyetinin daveti üzerine, Sağlık-Sen Genel Merkez Yönetiminin tekrar Sağlık ve Sosyal Hizmet kolundaki talepleri görüşmek üzere Çalışma Bakanlığına gittiği, daha ilk maddelerde Sağlık-Sen’in haklı talepleri Kamu İşveren Heyetince yine reddedilince kamu işveren heyeti ile yürütülen müzakere sürecinden 2. kez de olumlu bir netice çıkma imkanı kalmadığı için masadan kalktıkları duyuruldu.


TIKLAYIN

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-11
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?