PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Çalışma Bakanı: Temmuz ayında memurları koruyacak düzenlemeler yapacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Isparta’da yaptığı konuşmada enflasyon sürecini takip ettiklerini belirterek "temmuz ayında işçilerimiz başta olmak üzere kamu çalışanları, memurları ve emeklilerimizi koruyacak düzenlemeleri yapacağımızın haberini vermek istiyorum" açıklamasında bulundu.

Ekonomi 21.04.2022, 23:11 23.04.2022, 11:07 Cansu Polat
Çalışma Bakanı: Temmuz ayında memurları koruyacak düzenlemeler yapacağız

Çalışma Bakanı Bilgin, Süleyman Demirel Kongre Merkezi’nde tertip edilen Isparta Valiliği il Özel idare çalışanları iftar programına katılarak önemli başlıklar da açıklamalarda bulundu.

Enflasyon sürecine dikkat çeken Çalışma Bakanı Vedat Bilgin enflasyonist ortamda çalışanları ve emeklileri korumaya çalıştıklarına dikkat çekerek şu ifadelerde bulundu:

"Isparta'dan bir haberi vermek istiyorum. Özellikle enflasyon sürecinin tahribatlarına karşı önümüzdeki temmuz ayında yeniden işçilerimizi, kamu çalışanları, memurları ve emeklilerimizi koruyacak düzenlemeleri yapacağımızın haberini vermek istiyorum. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl başında Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı politikalarla biz en düşük emekli aylığını 1500 liradan 2500 liraya getirmiştik. Ayrıca yüzde 30'un üstünde enflasyon farkını içeren bir artış gerçekleştirmiştik. Temmuz ayında da emeklilerimizi koruyacak benzeri bir düzenlemeyi, şimdiden haberini sizlere vermek istiyorum. Enflasyonun, bugünkü ekonomik şartların ağır yükünü biliyoruz. Bu ağır yükün önemli bir kısmı bildiğiniz gibi Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamaktan geliyor. Türkiye yaklaşık 50 milyar dolar petrol, doğal gaz, enerji ithal ediyor ama buna rağmen bu yükün milletimize yansımaması için elinden geleni yapıyor. Doğal gazda evlere, küçük esnafa aynı şekilde petrolde ciddi sübvansiyon uygulamalarıyla bunu hafifletmeye çalışıyoruz ama enerji maliyetlerinin yüksekliğine karşı bunun yetersiz kaldığının farkındayız. Bunun için asgari ücrete, emeklilere yaptığımız zammın, toplu sözleşmelerde verdiğimiz değerlerin artış oranlarının erimemesi için öncelikle enflasyonu kontrol altına alarak bu olağanüstü süreçte sosyal koruyucu tedbirleri, politikaları uygulamaya devam edeceğiz."

Asgari ücreti de aralıkta yeniden gündeme alacaklarını belirten Bilgin, "O tarih geldiği zaman bütün bu şartları dikkate alarak yeniden asgari ücreti değerlendirirken de Türkiye'nin çalışanlarını koruyacak bir seviyede belirleyeceğimizi şimdiden ifade etmek isterim." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin refahını artırarak enflasyonu yenme konusunda kararlıyız"

Ekonomik şartların bütün insanların, çalışanların üzerinde bir baskı oluşturduğuna değinen Bilgin, "İnanın bunu aşacak güce sahibiz, bunu aşacak güç Türkiye'nin üretim gücüdür. Türkiye, sanayisinin en kötü zamanında yüzde 13 büyüyerek bu süreçten nasıl çıkılacağının, çarkların dönerek Türkiye'nin üretim gücünü artırarak çıkacağının örneklerini vermektedir. Dolayısıyla geleceğe karşı asla kaygı duymuyoruz. Sorunumuz enflasyon, enflasyonist gidişatı kontrol altına almak. Bunu üretim artışıyla, ihracattan değer transferiyle, Türkiye'nin üretim ve ihracat gücüyle, Türkiye'nin refahını artırarak enflasyonu yenme konusunda kararlıyız. Dolayısıyla gelecekten endişemiz yok, uyguladığımız politikalar konusunda güvenimiz var. Enflasyonun çalışanların emeğini olumsuz etkilemesine karşı da sosyal politika tedbirlerinden de asla vazgeçmeyeceğiz." diye konuştu.

Yorumlar (10)
Yavuz 1 ay önce
Taşeron başta diyecektiniz
dr 1 ay önce
enflasyon zammını sağlık çalışanına zam yaptık diye yutturacağız desenize
Kaiser 1 ay önce
Piyasaya öyle açıklanır ama mızrak çuvala sığmıyor artık, doktorlar özellikle uzmanlar tüm hızıyla istifa ediyorlar... Komple doktorluğu bırakıp sektör değiştiren bile var. Randevu yok, ameliyat yok... Bunu kandırmaca ile önleyemezler. Doktorların sorunları çözülmediği gibi halkın sorunları da çözülmemiş olur. Valla artık birkaç bin doktora zam yapmayacağız diye diretip de sağlık sisteminin tamamen çöküşüne göz yumarlarsa kendileri kaybeder.
Sağlık camiası 1 ay önce
VALLAHİ AZ ÖNCE İFTAR AÇTIK KARNIMIZ YOK. YEMEZLER ARTIK.
Neslihan 1 ay önce
Ne yapacasınız? en fazla istediğiniz oranda açıkladığınız enflasyon oranında maaş güncellemesi yapacaksınız. O da zaten mecburi.
aslanbey 4 hafta önce
geçin dalganızı ama bizler sizin o kandırdığınız eğitimsiz insanlar değiliz oyun çoktan bitti
Sağlık Memuru 1 ay önce
şu sözde işçi kelimesini bir kaldırın artık ya yandaş deyin ya da hamal falan akpli kesim yeter artık. Görgüsüz insanlar sizi. Hakkımız aldığınız haram maaşlarla öbür dünyada görüşeceğiz…
Knn tprk 4 hafta önce
Niye Haziran’da değil de Temmuz’da ??
Semih gidecek,hamsici gelecek 4 hafta önce
Temmuzda meclis kapalı.düzenlemeleri herhalde miami sahilinde yapacaklar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
4
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?