Çalışma Bakanı: Hemşire 3600, Sağlık Müdürü de 3600 Olmayacak!

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin Cnn Türk'de katıldığı programda 3600 ek gösterge düzenlemesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunurken, hemşirelerin 3600 ek göstergeye kavuştuklarında sağlık müdürlerinin 3600 ek göstergesinin artacağına işaret etti.

Ekonomi 08.01.2022, 20:32 09.01.2022, 00:55 Zeynep Elmalı
Çalışma Bakanı: Hemşire 3600, Sağlık Müdürü de 3600 Olmayacak!

* Dünyanın yaşadığı büyük bir kriz var. Pandemiyle ilgili bir kriz en çok gelişmiş ülkeleri vurgu. Bir dalgalanma diğer ülkelerde fırtınalara yol açıyor.

* Son varyant öncesi durulma görülmüştü. Türkiye tamamen kapandığı zaman bile üretimine devam etti. Yer yer olumsuz etkileri her yere yayıldı.

* Tüm dünyada maliyeti enflasyon olarak ortaya çıktı. İngiltere okyanustan petrol çıkarıyor ama zorluk çekti. Lojistik sorunlar yaşadı.

* Türkiye çok dayanıklı çıktı. Ancak enflasyon oldu tabii. Büyüme içinde olan bir ülke çünkü. Ben başarılı buluyorum Türkiye'yi. Türkiye olumlu ayrıştı. 

* OECD içinde büyüyen ilk 2 ülkeden biri oldu. 3 çeyrek üst üste büyüdü. Baz etkisinden arındırılmış haliyle yüzde 10 üzerinde büyüme gerçekleştirdi. 

* Türkiye zor şartlarda sosyal devlet olmanın zorunluluğu ile bunu gerçekleştirdi. Yüzde 36 enflasyon karşısında yüzde 50 maaş yükseltti.

* Sayın Cumhurbaşkanımızın da inisiyatifiyle yüzde 50 artış oldu. İşçilerimize bu desteği verirken, işverenimize de vergi muafiyeti sağladık.

3600 EK GÖSTERGE

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

* 3600 toplu sözleşme maddesi haline getirildi. Bir önceki seçimde Sayın Cumhurbaşkanımız gündeme getireceğini söylemişti. Artık söylem olmaktan çıkardık. Geri dönüşü yok artık. Kanun hükmündedir. Bakanlık içinde çalışmalarımızı yaptık.

* Esas düzenlemeyi 3600 ek gösterge emekliliklerinde yapıyor. Yıllar içinde daha da artan farklılaşma var. Bakanlık içinde çalışma tamamlandı bitti. Sendikalarımızla müzakere edeceğiz. Kamunun diğer kuruluşlarıyla onlarla müzakere edeceğiz. Meclis'e ilk 6 ay içinde en geç Mayıs-Haziran'da intikal ettiririz. Bu yıl içinde tamamlanacak.

* Kamuda bir sorun daha var. Toplu sözleşmede çözülmesi gereken madde olarak ortaya koyduğumuz nokta sözleşmeli personeller.

* Sözleşmelileri kadrolularla benzer haklara sahip noktaya getireceğiz. Çok fazla statü var, karışık. Sadeleştireceğiz ve isteyenler için böyle bir çalışma yapıyoruz. Onu da bu yıl içinde bitireceğiz. Önümüzde ödev olarak duruyor. Meclis'e haziranda gelmiş olur.

İstanbul'da bir işyerinde işçileri kapının önüne koymuştu. İşçileri yarın işe almazsanız çalışma izinlerinizi iptal ederim demiştim. Ondan sonra da başka bir sendika geldi. Sizin bu sözünüzü duyduk yanımızda olur musunuz dediler, çözmek üzereyiz.

* Biz bu süreçte memurlarla ilgili önemli düzenleme yaptık. Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasıyla ilgili memurlarımızdan da talep oldu. Tüm çalışanlarımızın gelirlerini Asgari Ücret dışında bırakınca memurlara 300 TL'ye yakın ek yapmış olduk.

* O konular çok açık. Asgari geçim indirimi kalktı diye memurlarda çocuk parası vs bunlar AGİ kapsamında değil memur statüsüyle ilgili kanunla düzenlenmiş. Alakası yok. Yanlış bilgi. O devam ediyor. Memurlar artış elde etti.

* Çocuk yardımı aile yardımından da mahrum olmadılar. Memurlara yüzde 31 civarı zam yapıldı. Enflasyonla ilgili rakam ortaya çıkınca 6 aylık zam yüzde 31 zam. Yıllık enflasyon yüzde 36. Temmuzda da zaten düzenleme yapılacak. Yüzde 3 puan refah payı artışı verildi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (20)
Ömer doktor 2 hafta önce
Herkese eşit olamaz. Bir doktorla hemşire aynı gösterge de olabilir mi?
Ahmet 2 hafta önce
Reisi tebrik ediyorum inşaAllah Dr lere zam falan vermez özelikle Ömer'e tüm yorumları kin nefret kibir aç gözlülük paragozluluk kokuyor Dr oldunada inanmıyorum bu Ömer'in maşAllah heryerde yorum yapıyor içindeki kötülüğü kusuyor
Doğrusu 2 hafta önce
Hemşire ismini kullanan biri her haberin altında kin ve nefret içeren ayrıştırıcı nir uslubla provokatif yorumlar yapıyor. Dikkatli olun önemsemeyin
dr 2 hafta önce
herkese eşit olsun eşit bir toplumdayız zaten 2008 sonra emekli maaşlarına hiçbir faydası yok
isterse benim ek göstergemi 0 yapsın 1tl bile oynamıyor 2008 sonrası emeklileri düşünen yk
Hemşire 2 hafta önce
Burda bir sıkıntı hemşire kadrosu dışında çalışan sağlık profesyonelleri olan Laborant, Rontgen teknisyeni , ebe, sağlık memurunun 3600 dışı tutulmasını anlayamıyorum… bu düzenlemenin ortak şartlarda çalışan bu birimleride kapsaması gerekmiyormu ….
Hemşire 2 hafta önce
Bunu hiç bir zaman unutmayın kaşıkla verilip kepçeyle alınır.
Gih 2 hafta önce
GIH personelleri unutan hükümet
hemşire 2 hafta önce
haksızlık sadece bizle öğretmen ve polise gelecekti güya şimdi herkese geliyor ve tüm göstergeler de 600 ek gösterge artıyor buunn hiçbir anlamı yok ki
tüm her şeyin oranı da ona göre artacak
Messi10 2 hafta önce
Hepimiz memur olabiliriz ama farklı mesleklerdeyiz artık anlasanız şunu.Bir doktorun,hakimin,mühendisin hemşireyle yada daha az kıdemli biriyle aynı göstergede olmasını mı bekliyorsunuz el insaf...
hemşire 2 hafta önce
bize söz verildi sizin maaşınız zaten ek göstergeye tabii değil size farklı zam veriliyor bize niye karşı çıkıyorsunuz
Ne bekliyorsun 2 hafta önce
Niye sadece siz, siz sadrazamın solumusunuz. Isinize geldiğinde kendinizi doktorla kiyaslamasini biliyorsunuz. Niye sürekli bir ayrıcalık pesindesiniz.
... 2 hafta önce
imam>bekçi>laborant>hemşire>vali>belediye başkanı>doktor
SİNAN PAŞA 2 hafta önce
İŞTE HER YANI KOMPLEKS BÜROKRASİ !!!.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-4
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?