PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Çalışma Bakanı: EYT Emeklileri 1 Mart’ta İlk Maaşlarını Alabilecekler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yaptığı açıklamada kapsama giren emeklilerin martın birinde ilk maaşlarını alabileceklerini söyledi.

Ekonomi 25.01.2023, 01:13 Cansu Polat
Çalışma Bakanı: EYT Emeklileri 1 Mart’ta İlk Maaşlarını Alabilecekler

Mecliste yasal düzenleme yapılacak olan EYT ile ilgili 1 Mart tarihinde ilk maaşlarını alabileceklerini söyleyen Bakan Bilgin, şu an ellerindeki dosyanın geçici işçilerle ilgili olduğunu duyurdu.

Geçici işçilerle ilgili mevzuyu çözeceklerini söyleyen Bakan Bilgin, bu işçilerin kadro sorunlarını çözerek dosyayı kapatacaklarını belirtti.

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kapsama giren çalışanların ilk maaşlarını 1 Mart 2023’te almalarını sağlayacak kanuni düzenlemenin meclisten çıkacağını söyleyen Bakan Bilgin, Bengi Türk TV canlı yayında önemli değerlendirmelerde bulundu.

"EYT ile ilgili 9 Eylül 1999 tarihinin geriye doğru esnetilmesi mümkün olur mu?" sorusunu cevaplayan Bilgin, "Olmaz, çünkü EYT dediğimiz şey, 8 Eylül'de geçerli olan yasanın değiştirilerek yaş şartı konulması. Dolayısıyla bu tarihte çalışan olması lazım ki o yaşa takılsın." diye konuştu.

"Staj yapanlar, iş yerinde çalışma ilişkisi kurmuyorlar, iş akdi gerçekleşmiyor. Dolayısıyla işveren onlar için prim ödemiyor. Yani onlar için geçerli olan bir durum değil. Onlar bir eğitim için gidiyorlar oraya. O eğitim sürecinde başlarına bir şey gelmesin diye devlet onlara sağlık sigortası yatırıyor, koruyucu sigorta düzenlemesi yapıyor. Onunla iş akdini birbirine karıştırmamak lazım. Orada öyle bir karışıklık var. Borçlanma vesaire bunlar söz konusu değil. İşvereniniz kim olacak, kimin adına borçlarınızı yatıracaksınız? Yani iş akdinin gerektirdiği şartların ve standartların hiçbirisi onlarda söz konusu değil."

Yorumlar (2)
Ekll 1 gün önce
Nerde adalet soruyorum önlisans mezunlarina 3600 ü verdiniz.Biz boşuna mı okuduk....
BRAVO 1 gün önce
SAYIN BAKANIM SİZDE KENDİ ÇALIŞANLARINIZA İKRAMİYE VERİN .DİĞER KAMUDA ÇALIŞANLAR VE HELE HELE YHS BU ÜLKENİN EVLADI DEĞİL.ONLAR GAVUR EVLADI.SAĞLIK BAKANI SINAV KAZANAN 2351 VHKİ’Yİ ATAMAZ NÜFUSLU KİŞİLER BELEŞ HİÇBİR ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULMADAN ,İDARECİ ATANIR.VE YİNE BU ÜLKENİN İÇ İŞLERİ BAKANI İTFAİYE ERLERİNİ,ADALET BAKANI MÜBAŞİRLERİ SINAVSIZ SINIF ATLATIR.TAŞERONA VAR,SÖZLEŞMELİYE VAR,KIZILAYCIYA VAR,İTFAİYE ERİNE VAR,MÜBAŞİRE VAR.110000 GAVUR EVLADI OLAN YARDIMCI HİZMETLER SINIFINA YOK.ANAYASA EŞİTYA AL SANA ÖRNEKHAK,HUKUK,ADALET.KUSURA BAKMAYIN BİZDE SANDIĞA GİTMEYECEĞİZ VE LOKMAMIZI KÜÇÜLTENLERE OY VERMEYECEĞİZ.
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.