PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Çalışma Bakanı: Çalışanlarımızı Enflasyonun Tahribatından Kurtaracağız

Temmuz ayında asgari ücrete yapılan zammı hatırlatan Çalışma Bakanı Bilgin, “Aralık geliyor. Aralıkta da yapacağız” dedi.

Ekonomi 21.09.2022, 20:20 Cansu Polat
Çalışma Bakanı: Çalışanlarımızı Enflasyonun Tahribatından Kurtaracağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “asgari ücrete geçtiğimiz dönem tarihin en yüksek oranında zam yaptık” dedi.

Temmuz ayında yapılan zammı tarihin en yüksek zammı olarak değerlendiren Çalışma Bakanı, aralık Ayı’nın geldiğini ve aralık ayında da zam yapacaklarını, çalışanları, emekçileri enflasyonu tahribatından kurtaracaklarını söyledi.

Bakan Bilgin: (Asgari ücret) Geçtiğimiz dönem asgari ücrete tarihin en yüksek oranında zam yaptık. Temmuzda da yaptık. Aralık geliyor, aralıkta da yapacağız. Biz, çalışanlarımızı, emekçilerimizi enflasyonun tahribatından kurtaracağız. İnsanlarımızı rahatlatmamız lazım.

“Prim-gün sayısındaki farklılığı eşitleyecek bir düzenlemeyi yapacağız”

Esnafın korunarak sorunlarının çözülmesi gerektiğini kaydeden Bilgin, şöyle devam etti:

“Sorunların bazıları mevzuatla ilgili sorunlardır. Onlarla ilgili konuşuruz, çalışmaları başlatırız. Kaydı bulunamıyor, yararlanamıyor. Veri kaydı var, o varsa onunla çözebiliriz. O talimatı verdim, çözülecek bunlar. Bu çözülebilecek sorunları hemen çözmemiz lazım. İnsanlarımızı rahatlatmamız lazım. Bu prim-gün sayısındaki farklılık. Bu ciddi bir sorundur, bunu eşitlememiz lazım. Bunu eşitleyecek bir düzenlemeyi yapacağımızı size söyleyeyim. Burada emekli olanlar arasındaki farklılaşmayı, emekliliği hak etme şartlarını standardize etmemiz lazım. Bu hem farklı düzeylerde, farklı mesleklerde çalışan insanlar arasında adaletsizlik duygusunun oluşmasını ortadan kaldırır hem de toplumda bir güven duygusu, devletle toplum arasındaki güven ilişkisini güçlendirir. Bu konularda hangi sorununuz varsa o sorunun çözülmesi için biz adresiniziz. Biz o sorunu çözmek için kendimizi görevli sayıyoruz. Bakanlığımız her insanımızın, emekçimizin, esnafımızın, işverenin de yanındadır.”

“Enflasyonun meydana getirdiği sorunları asgari ücretle çözeceğiz, 3600 ile çözüyoruz,

EYT

ile çözeceğiz”

“Bugün içinde yaşadığımız konjonktürün meydana getirdiği bir negatif tablo var. En azından endişeler var. Nedir o tablo, işte enflasyon meselesi var. Türkiye’nin bu işsizlik problemi var. Enflasyona karşı muhtelif mücadele yaklaşımları var” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye’nin önündeki sorunların çözüleceğini belirterek şunları aktardı:

“Biz ne yapıyoruz, enflasyona rağmen Türkiye büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz iki çeyrekte yüzde 7,5 ve 7,6 Türkiye büyüdü. Büyüyerek ne yaptı, yaklaşık bir milyona yakın istihdam üretti. Sorunun çözümü bu. Enflasyona karşı küçülerek değil, büyüyerek enflasyonu çözeceğiz. Üretimle, ihracatla çözeceğiz. Türkiye ne kadar ihracat yaparsa, döviz geliri elde ederse, turizm geliri elde ederse enflasyona karşı o kadar üretime dayalı gücünü kullanarak bu sorunu aşma kabiliyetine sahip olur. Bu konuda tereddüdünüz olmasın. Enflasyonu kontrol altına alıp büyüme yoluyla enflasyonun meydana getirdiği tahribatı aşacağız. Biz de Bakanlık olarak sosyal politikalarla enflasyonun meydana getirdiği eşitsizlikleri, sosyal sorunları çözeceğiz. Asgari ücretle çözeceğiz, 3600 ile çözüyoruz, EYT ile çözeceğiz. Bunların hepsi önümüzdeki dosyalarda birer birer çözülüyor. Geçici işçiler sorununu çözeceğiz, taşeronların kamuya alınmasında o yıllarda yaklaşık 90 bin kişi dışarıda kalmıştı. Onların sorununu çözerek, bütün bunları çözerek ilerleyeceğiz.”

TESK Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kurulu Toplantısı, Bakan Bilgin’in konuşması sonrası basına kapalı olarak devam etti.

Yorumlar (8)
Kamil 2 hafta önce
Memur ile işçi arasında fark yok. Kamu işcisi fazla almaya başladı. Seksenler doksanlardaki komik durumlaı yaşıyoruz.
erkek hemşire 2 hafta önce
seçimden sonra kurtarırsınız acele etmeyin
memur 2 hafta önce
Ülkeyi de biz sizden kurtaracağız Allah'ın izni ile...
Hak Din Islam... 2 hafta önce
Ülkenin bütün ayarlarını oy kaygısı ile bozdunuz derdiniz oy ülke yönetmek değil. Zam oranlarını siz değil oranını düşürdüğünüz gercek olmayan enfilasyon verdi. Cok zam yaptık algısı yapmayın millet salak değil.
Mustafa 2 hafta önce
Az kaldı seçime
alp 2 hafta önce
demogoji değil gerçeklik hakikaten her hafta alışverişe gidiyorum her hafta zam olur mu ya maaş zammı ilk ay uçtu.................
Saglikci 2 hafta önce
Bunlara saray ver aylık 1 milyon para ver yaranamazsiniz iscisinede memurunada
İşçi 2 hafta önce
Sayın bakanım temmuz zamından önce maaşım 6400 TL idi 3100 ekmek yapıyordu şimdi 8600tl 2100 ekmek yapmakta 1000 ekmeğim kayıp ekmeğimi ıstiyorum ve hakkımı aramayan 6 masayada hakkımı haram ediyorum ben foğrulatla sizden iyi muhalefet ederim inanmayanlar zamdan önce maaşıyla 2 TL den kaç ekmek alabildiğine zamdan gonca kaç ekmek ettiğine kolayca hesaplayıp görebilir
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?