Çalışma Bakanı Bilgin: Kamu İşçilerinin Maaşlarını Artırarak Sosyal Denge Sağladık!

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, kamu işçilerine verilen seyyanen zam ve diğer iyileştirmeler konusunda açıklamada bulunarak "işçilerimize seyyanen 400 liranın üzerinde bir zam yaparak, maaşlarını 4 bin liraya çektik ondan sonra da yüzdelik zammı konuştuk, bunu da gerçekleştirdik" dedi.

Ekonomi 11.10.2021, 16:11 Zeynep Elmalı
Çalışma Bakanı Bilgin: Kamu İşçilerinin Maaşlarını Artırarak Sosyal Denge Sağladık!

Bakan Bilgin, Afyonkarahisar'da bir termal otelde düzenlenen "Türk-İş'in Bölgesel Şube Başkanları ve İl Temsilcileri Semineri"nde, Kovid-19 salgını sürecinde neoliberalizmin bütün dünyanın ekonomik ve sosyal dengelerini paramparça ettiğini anlattı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Biz en düşük ücret alan işçilerimize seyyanen 400 liranın üzerinde bir zam yaparak, onları 4000 liraya çektik ondan sonra da yüzdelik zammı konuştuk, bunu da gerçekleştirdik. Bu Türk kamu çalışma hayatında kamu işçileri açısından sadece bir ücret artışı değil bir sosyal dengenin kurulması açısından da önemli bir adımdır." dedi.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin ekonomik politikalarıyla sosyal devlet anlayışını tahrip ederek, insanlara çok büyük maliyetler ödettiğini ifade eden Bilgin, gelişmiş ülkelerin sağlık sistemlerinin salgın karşısında perişan olduğunu bildirdi.

Bilgin, bazı ülkelerdeki hastane önlerinde, sokaklarda ölen insanların manzaralarını izlediklerini vurgulayarak, Türkiye'nin bu süreçte sosyal devlet uygulamalarıyla salgının yarattığı bütün sorunlara en insani cevabı verdiğini söyledi.

Türkiye'de tüm sağlık hizmetlerinin ücretsiz olduğunu dile getiren Bilgin, "Bir Kovid-19 hastasının yaklaşık maliyeti Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Avrupa ortalamasında 11 dolar. Türkiye bunu 5 kuruş almadan bir sosyal devlet sorumluluğuyla gerçekleştirmiştir." ifadelerini kullandı.

- "Düşük gelirli işçileri korumak mecburiyetindeyiz"

Bilgin, kamuda düşük ücretli işçilere en yüksek zammı gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bir iş yerinde çalışanlar arasında ücret farkı ülkenin yaşadığı gelir dağılımı sorunlarından daha farklı bir düzeydeyse, daha göze batan bir düzeydeyse orada iş barışı olmaz. Yani bir yerde asgari ücretle çalışıyor, orada işçiler arasındaki fark, mesafe, makas açılmışsa orada iş barışı olmaz. Önce düşük gelirli işçileri korumak mecburiyetindeyiz, ondan sonra yüzdelik zammı tartışabiliriz ve konuşabiliriz. Onun için biz en düşük ücret alan işçilerimize seyyanen 400 liranın üzerinde bir zam yaparak, onları 4000 liraya çektik ondan sonra da yüzdelik zammı konuştuk, bunu da gerçekleştirdik. Bu Türk kamu çalışma hayatında kamu işçileri açısından sadece bir ücret artışı değil bir sosyal dengenin kurulması açısından da önemli bir adımdır."

Türkiye'nin, sosyal hayatında, sosyal dengelerinde yapılacak düzenlemelerle daha ileriye mesafe kat etmesinin mümkün olduğunu vurgulayan Bilgin, sosyal devlet uygulamalarından vazgeçmeden Türkiye'yi büyütmenin mümkün olduğuna dikkati çekti.

- "Enflasyonun özellikle dar gelirlilere yansıyan yönünü bertaraf edeceğiz"

Dünyada bir enflasyon eğilimi olduğunu ifade eden Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Günümüzde enflasyon, hayat pahalılığı ortaya çıkmaktadır. Elbette Türkiye bu süreci bu enflasyonla ilgili sorunları aşacak bir ülkedir. Yapılacak düzenlemelerle, hem bizim uyguladığımız sosyal politikalarla hem uygulayacağımız sosyal politikalarla bunun zararlarını asgari düzeye indirecek, aynı zamanda kısa vadede ekonomi politikalarıyla enflasyonun özellikle dar gelirlilere yansıyan yönünü bertaraf edeceğiz, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye ne bağımsızlığından taviz verecektir ne sosyal politikasından taviz verecektir ne de dar gelirlisini, çalışanlarını emekçilerini enflasyona mağlup edecektir. Enflasyon üstünde bir gelir dağılımını düzenleyecek sosyal politika hedefinden asla uzaklaşmayacağız."

Bilgin, önümüzdeki dönem asgari ücret görüşmelerinin başlayacağını ifade ederek, bu görüşmenin bütün sosyal alanları düzenleyeceğini sözlerine ekledi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (16)
hoş adam 2 hafta önce
afferim sana. sosyal denge temizlikçi ile hemşire aynı maaşı alarak sağlanmış oldu.
sağ..mem 1 hafta önce
sen de rakıyı az çek..sen zam degil rakıyı düşünü yon.
Yorumsuz 2 hafta önce
Emek vererek gelen ve emeksiz insanlar basıl aynı kefeye koyuluyor sayın bakanım yaptığı işte cabası şuan da böyle sosyal adalet değil adaletsizlik olur
sağlık personeli 2 hafta önce
nasıl sosyal dengeyi buldunuz hayret 4 yıllık hemşireyi maaşları geçti bumu sosyal dengeniz bumu sizin adaletiniz yazık onun için biz ilerliyemiyoruz kafa yapısına bakarmısınız
kardeş 1 hafta önce
ne emek ver din senin nası girdi gini bil miyor mu yuz.seni cebin den çıkar cak adam lar dışar da
Hakannnn 2 hafta önce
Bizim bozulan dengeyi kim kuracak
hem.ri 1 hafta önce
az iç.şarabı
Sağlıkcı 2 hafta önce
Yandaşına kazanla veriyor vermeyede devam ediyor ve çoğu ilk okul mezunu yıllarca emek harcamış lisans mezunu bir sağlıkçı dan ikramiye ile tediye ile gece farkı ile daha sayamadığım bir sürü fark ile kat ve kat almaya başladı bumu adalet bumu sizin Müslümanlığınız hangi dinde var bu ne yandaşınız nede siz doymadınız be vAllahi de doymadınız billahide doymadınız haram zıkkım olsun hiç bir emek vermeden bir yere gelen insanlara...
Hemşire 2 hafta önce
Bence de afferin çok güzel dengeyi bozdunuz o kadar biz emek vererim gecemizi gündüzümüzü katarım hemşire olarım diye çaba sarf ederim adamlar elini kolunu sallayarak işe girsinler bizden fazla ücret alsınlar afferin adaletinize bütün dengeyi çok güzel bozdunuz millet okuduğuna bin pişman oldu sayenizde birde iyi bir şey gibi anlatıyor bizler boşuna stres altında okuyup emek vermişiz yazık hakkımızı sizlere helal olmasın bütün kurumlardaki memurlar sizlere tepkili adamlar herşey onların hakkı gibi iki çıkıp bağırıyor bizim hakkımız diye ne hakları varda hak istiyorlar ancak böyle yaparak tehdit ederek grev yaparak narkörlük yaparlar...
Bjk 2 hafta önce
Çalışma barisininda içine ettiniz
Sağlıkçı 2 hafta önce
Denge kurma sırası bizde.????????
hemşire 2 hafta önce
4 yıl üniversite oku annen baban seni okutmak için olmadık sıkıntı çeksin kpss ye gir kazan işe başla ama hepsi boşuna bir partiye üye ol onun sayesinde işe gir IQ seviyen yerlerde olsun okuma yazma bilme bu insanlardan fazla maaş al ALLAH din kuran diyerek en ön safta yürü ama kul hakkı yemeye gelince 1 numara ol Hiç birinize hakkımı helal etmiyorum yaptığınız bütün adaletsizlikler öbür tarafta burnunuzdan gelsin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?