Çalışma Bakanı: 3600 Ek Gösterge Konusunda Gelecek Hafta Açıklama Yapacağız!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den 3600 ek gösterge konusunda son dakika açıklaması geldi. Bakan Bilgin gelecek hafta 3600 ek gösterge hakkında açıklama yapacaklarını söyledi.

Ekonomi 09.11.2021, 16:45 09.11.2021, 17:01 Zeynep Elmalı
Çalışma Bakanı: 3600 Ek Gösterge Konusunda Gelecek Hafta Açıklama Yapacağız!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret, EYT ve 3600 ek gösterge konularına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Bilgin'e yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle;

EYT konusunda çalışmanız var mı?

"Bu konular zaten işimiz, çalışıyoruz ama karar aşamasina gelince paylaşırız. Şu anda önümüzde olan konuların başında asgari ücret ve 3600 ek gösterge geliyor. Bakanlıkta bu calışmalarımız bitince başka bakanlıkları da ilgilendiriyor. Ekonomi, devlet personel başkanlığı bir araya gelip ancak o zaman kamuoyuyla paylaşacağız.

50 yaş sınırı tartışılıyor, böyle bir çalışmanız var mı?

Şu anda herhangi bir şeyi tartışmıyorum yaş vs. Çalışmamız bütün bu konularla ilgili ayrıntılı bir açıklama yaparız. Bütün bu konular gündemimizde. Henüz bakanlık bünyesinde ilgili maliyetleri ve kapsamları çalışıyoruz. Bunlar bitince ilgili bakanlıklar ve sendikalarla paylaşacağız.

3600 ek göstergenin kapsamı ve maliyetiyle ilgili çalısma ne durumda?

Kasım ayında Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplanacak. Orada açıklayacağım bazı şeyler var. Önümüzdeki hafta üçlü danışma kurulunu toplayacağız. Orada da açıklamalarımız olacak.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR ARTACAK?

Kamuoyu anketinın detayları nedir?

Kapsamlı bir çalışma olacak. Farklı işletme düzeylerinde, 1-10, 10-20, 20-50, 50-100, 100-250, 250 ve üzeri çalışanı olan işletmelerle yapılıyor.

Profesyonel yöneticiler, işletme sahipleri, işçiler... Örneğin mühendis, memur, eczacı, ögretmen sokaktaki insan yani.

Kim yürütüyor bu çalışmayı? Bir üniversite ile mi anlaşıldı?

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

İsmini açıklamayayım ama evet. Çalışılıyor.

Asgari ücretle ilgili bir hedef var mı?

Tabii ki var ama şimdi açıklamayacağız. Çalışma sürüyor. Aralıkta asgari ücret tespit komisyonu toplanacak, ondan önce elimizde olur. Talep edilen rakam kamuoyunun beklentisi açıklanacak.

Anket sonucu ne zaman açıklanacak, toplumun beklentisi şu rakam denilecek mi?

Kamuoyuna bilgi verilecek. Araştirma ve anket sonucunu açiklayacagiz. Hangi meslek guruplari ne bekliyor gecim durumları hayata bakış tarzları. Hayat standatları neler ücret durumları v.s.

Asgari ücretli olmayanlar da var ankette. Onların beklentileri de var. Onlar asgari ücretli calışanlarla kurulan ilişkilerin sürdürülebilirliği açısından önemli.

Muhalefet asgari gelir vergisi alınmasın önerisi yaptı. Bu konu gündeminizde mi?

O konuda da bir çalışmamız var. Alternatif vergi modelleri var. Alternatif düzenlemeler var, inceliyoruz. Vergi oranları var.

Ne kadarlık faydası olacak?

Vergi geliri olarak ne kadarından vazgeçtiğimize bağlı.

Yasal düzenleme gerekiyor mu?

Bazıları için yasal düzenleme bazıları için Cumhurbaskanı kararı yeterli. Belirlediğimiz kritere göre Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun alacağı karar da yeterli olabilir.

3600 ek göstergenin çıkması halinde maaşlar ve emekli maaşı ne kadar etkilenecektir?


3600 Ek Gösterge Çıkarsa Hemşire Maaşı Ne Kadar Olacak? Örnek Bordrolu Anlatım! - TIKLAYIN


Bu soruya en doğru yanıt memurlar.net maaş robotunda yapılacak bir güncelleme ile verilebilir. Bu kapsamda, memurlar.net maaş robotunda, daha önce kamuoyuna yansıyan 4 unvan grubu için düzenleme 3600 ek gösterge düzenlemesi yapılmıştır.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
T 4 hafta önce
Haftaya açıklama yapılacakmış, gerek yok. Memur seçimi bekliyor.
TÜRK Vatandaşı 4 hafta önce
işçiye 12+7 verirken memura verilen zama sesini çıkarmayıp kazanım diyen sarı sendikaaaaa sana da selam olsunnn
........... 4 hafta önce
Lisans mezunları hariç, hiç kimseyi kapsamamalıdır.
Doktor düşmanı troll hemşire 4 hafta önce
Ahlak nedir bilmez. Din iman Allah korkusu nedir bilmez. Aynı işi yapıyorsak adımız niye farklı?? Geçen bir hekim arkadaşımız 4 trilyon 750 milyar ceza aldı. Sen hastayı öldürsen sana ceza yok malpraksis yok cezayı yine doktor çeker. Tam bir trollsün. Söz senin ek göstergeni 10800 yapacam troll hemşire
Vatandaş 4 hafta önce
Sakın sadece 4 kamu görevlileriyle sınırlandırmayın bu 3600 ü. VHKİ, Bilgisayar işletmeni.şef,düz memur ve gardiyanlar.. bunları da kapsayacak şekilde olmalı.
SANDIK GELDİ 4 hafta önce
3600 ek gösterge 2008 yılından sonra göreve başlayan emekli sandığı çalışanını etkilememekte yani verilse bile maaşında ve emekli maaşında bir artış olmayacaktır Bunun gözden kaçırılmaması gerekir.Örneğin ben 2007 yılında 4/B sözleşmeli olarak kamu da işe başladım 2011 yılında kadroya 657 geçtim ama bana 3600 verilse bile maaş ve emekli maaşıma bir etkisi yok Bu eşitsizliğin düzeltilmesini İSTİYORUZZZZZ SANDIKTA
hemşire 4 hafta önce
başkanım ya doktorların 4800e yükseltilecekse bizim de yükseltilsin ya da onların da 3600 bizim de 3600 kalsın onlarla aynı işi yapıyoruz sonuçta
5
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?