Bazı Memurlara Ödenen ve 4 Yıldır Değişmeyen Ödeme Kalemi 2021'de Artacak!

Kamu'da görev yapan memurlardan bazılarının yararlanabildiği mesai saatleri dışında ve tatil günleri sürelerinde katılım sağladıkları yabancı dil kurslarına ödenen ücretin bir kısmı 2017, 2018, 2019 ve 2020 yılları için hep 447 TL olarak belirlenmişti. Nihayet bu ödeme kalemi 2021'de artacak.

Ekonomi 28.10.2020, 09:16 28.10.2020, 09:23 Güler Sağlam
Bazı Memurlara Ödenen ve 4 Yıldır Değişmeyen Ödeme Kalemi 2021'de Artacak!

Yabancı dil kursuna katılan personelden hangilerinin kurs ücretinin ne kadarının kurumlarınca karşılanacağı hususu ilgili yılın bütçe kanunu ile belirlendiğinden, TBMM’de görüşülmekte olan 2021 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifinde kurs ücretinin 2021 yılına ilişkin belirlemeleri de yer aldı.

Katıldıkları yabancı dil kursu ücretinin bir kısmı kurumları tarafından karşılanan kamu görevlilerine kurumlarınca yapılacak ödemenin tavan miktarı 2017, 2018, 2019 ve 2020 yılları için hep 447 TL olarak belirlenmişti. Bu miktar 2021 yılı için 43 TL artırılarak 490 TL'ye yükseltiliyor.

Kimlerin yabancı dil kurs ücreti karşılanacak?

2021 yılında katılacakları yabancı dil kursu için ödeyecekleri ücretin bir kısmı kurumlarınca kendilerine geri ödenecek olan kamu görevlilerinden bazıları şunlar:

1- Kurumların üst yönetim görevlileri ile ilgili mevzuatları gereği mesleğe özel yarışma sınavıyla (özel kanunlarla bu mesleklere atananlar ve iç denetçiler dahil) atanmış olanlardan, yabancı dil kursuna katılmaları ilgili veya bağlı bulundukları bakanın onayıyla uygun görülenlerin yabancı dil kurs ücretinin bir kısmı kurumlarınca karşılanacak.

Yabancı dil kursuna ödenen ücretin bir kısmının karşılanabilmesi için (TSK’nın yurtdışı kadrolarında görevlendirilenler ile lisansüstü eğitim amacıyla yurt dışına gönderilenler hariç); kurslara normal çalışma saatleri dışında veya tatil günlerinde katılmış olmaları, devam edecekleri kursun yurt içinde yerli veya yabancı derneklerce/vakıflarca/kuruluşlarca açılan ve yeterlilikleri Milli Eğitim Bakanlığınca kabul edilmiş kurslardan veya üniversitelerin açtığı dil kurslarından olması gerekecek.

2- TSK’nın yurtdışı kadrolarında görevlendirilecek olanların yabancı dil kurs ücretinin bir kısmı kurumlarınca karşılanacak.

Bunların yabancı dil kurs ücretinin bir kısmının kurumlarınca karşılanabilmesi için, ilgili personelin göreceği kursun Milli Savunma Bakanlığınca belirlenen yabancı dillere ilişkin olması ve 2021    yılında kursa gönderilmeleri uygun görülen 100 kişi arasında olmaları gerekecek.

TIKLAYIN

3- Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının yurtdışı kadrolarında görevlendirilecek olanların yabancı dil kurs ücretinin bir kısmı kurumlarınca karşılanacak.

Bunların yabancı dil kurs ücretinin bir kısmının kurumlarınca karşılanabilmesi için, ilgili personelin göreceği kursun İçişleri Bakanlığınca belirlenen yabancı dillere ilişkin olması ve 2021 yılında kursa gönderilmeleri uygun görülen 20 kişi arasında olmaları gerekecek.

4- Uzmanlık programlarına ve mesleki eğitimlere devam için ön şart olarak yabancı dil kurslarına katılmaları gerekenlerin ders ücretlerinin bir kısmı kurumlarınca karşılanacak.

Kurs ücretinin yarısı kurumlarca karşılanabilecek

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifindeki belirlemeye göre, yukarıda sayılan kamu görevlilerine, 2021 yılında katılacakları yabancı dil kursları için ödeyecekleri ders ücretlerinin %50’si (gelir vergisi kesintisi yapılmadan) kurumları tarafından ve aylık "490 TL"yi geçmemek üzere karşılanacak.

Öte yandan, kamu çalışanlarına en çok 9 aylık kurs ücretinin bir kısmı ödenecek olup, 9 aylık sürenin hesabına daha önceki yıllarda ödeme yapılan aylar da dahil edilecek.

Kurumların hizmet satın almak suretiyle açacakları yabancı dil kurslarından yararlanılması da yukarıda belirtilen esaslara tabi olacak.

Öte yandan, ilgili mevzuatı uyarınca lisansüstü eğitim amacıyla yurt dışına gönderilenlerin yurt dışında katıldıkları zorunlu yabancı dil kurslarının, sömestre esasına göre olması halinde bir sömestre, sömestre esasının bulunmadığı hallerde 3 aya kadar olan giderleri kurum bütçesinin ilgili tertibinden karşılanabiliyor.

Memurun Yeri

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
sınavsız ünvan değişikliği 3 ay önce
sayın @admin güzel @admin biz neden bilgisayardan bu siteye girince ters tıklayıp yeni sekmede bazı haberleri açamıyoruz. Bizim bilgisayar mı güncel değil yoksa sizin program mı bu şekilde tasarlandı? Bunu dikkate alırsanız sevinirim. Çünkü ilgimi çeken haberleri okumak için yeni sekmede açıp sıraya koyuyorum. Saygılarımla....
Admin 3 ay önce
Haberlerimizi kaynak göstermeden aldıkları için sağ tık pasif yapılmıştı. Ctrl basılı iken tıkladığınız da yeni sekmede açılır ama sizin için sağ tık pasif özelliğini kaldırıyorum. Saygılarımızla..
-12
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?