Bakan yardımcılarının aynı anda üç maaş alma formülü!

631 sayılı KHK sınırlama getirse de istisnalar arasında olan En yüksek devlet memuru maaşının 1,5 katı maaş alan bakan yardımcıları, Cumhurbaşkanı Kararnamesi değişikliğiyle bu maaşa ilaveten emekli maaşı da almaya başlamıştır.

Ekonomi 14.10.2021, 17:39 Zeynep Elmalı
Bakan yardımcılarının aynı anda üç maaş alma formülü!

Bu çerçevede, 1 Nolu Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 504 üncü maddesinde; "....Bakan Yardımcısı kadrosuna atananların varsa emeklilik veya yaşlılık aylıkları kesilmez. Ayrıca bu kadroya atanmadan önce veya atandıktan sonra emeklilik ya da yaşlılık aylığına hak kazananlara, talep etmeleri halinde mevcut görevleriyle ilişikleri kesilmeden emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanır." hükmüne yer verilmiştir.

Bu hükme göre kamuda ilk defa memur statüsü sonlandırılmadan emekli maaşı bağlanması formülü getirilmiştir. Bu düzenleme öncesinde memur statüsü emeklilik onayı ile sonlandırılmadan emekli maaşı bağlanmazdı.

Bu düzenelem ile birlikte 30.275 TL görev maaşı alan bakan yardımcılarının ilaven emekli maaşı almalarının yolu da açılmış oldu. Eğer emekli olduğu halde görev yapan bakan yardımcısı bir de yönetim kurulu üyeliğine atanırsa toplamda aynı anda üç maaş alır hale getirilmiştir.

Bu tür düzenlemeler sonucunda oluşan yüksek maaşların kamuoyunda eleştiri konusu yapıldığı dikkate alındığında hukuki düzenleme yapılmasının zaruri hale geldiğini ifade etmek isteriz.

Ekonomik sıkıntı döneminde asgari ücretle geçinmeye çalışanların çoğunlukta olduğu düşünüldüğünde birden fazla maaş alanlara çeki düzen verilmesi gerektiğini müekkeden belirtmek isteriz. Biraz can sıkıcı ama maalesef gerçek.

Kaynak: Kaynak: Memurlar.Net

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Vatandaş diyorki 1 hafta önce
Haksız Yere Devleti Sömüren Ve Fazla Maaş Alan Herkim Olursa Olsun 84 Milyon İnsanın Hakları Hartam Olsun.Amin
........... 1 hafta önce
ALLAH'ım bana da nasip et. Benim başım kel mi?
SAĞLIKÇI 1 hafta önce
SAĞLIKÇILARA AKTARILSIN
ahmet 1 hafta önce
vay gözlerim doldu yemin ediyorum bu haberle ilgili bir yorum değil ama şunu demek istiyorum ilk defa haberlerin içinde SÜREKLİ İŞÇİ MAAŞI İLE İLGİLİ HABER YAPILMAMIŞ EDİTÖRLER MALZEMEMİ BİTTİ GARDAŞŞŞŞŞ
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?