PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bakan Koca’dan Toplantıda Önemli Açıklamalar: Sözleşmeli Yöneticilerin Maaşları Düşecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın tamamı uzman hekimlerden oluşan 53 doktorla yaptığı görüşme hala devam ederken toplantıdan çok önemli başlıklar haber merkezimize gelmeye başladı.

Ekonomi 21.06.2022, 20:41 22.06.2022, 12:06 Cansu Polat
Bakan Koca’dan Toplantıda Önemli Açıklamalar: Sözleşmeli Yöneticilerin Maaşları Düşecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Sağlık Bakanlığına davet edilerek fikir alışverişinde bulunmak üzere düzenlenen uzman hekim toplantısı haberimiz yayına verildiği sırada hala devam ediyor.

Toplantıdan gelen bilgilere göre performans sisteminin aşamalı bir şekilde tamamen değiştirileceğini anlatan Fahrettin Koca, aile hekimliği sisteminin baştan sona revize edileceğini, bina vs Bakanlık tarafından yapılacağını, 2. Basamağın güçlendirileceğini ve bu şekilde 3. Basamaktaki yükün azaltılacağını söylediği aktarıldı.

SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİ MAAŞLARI DÜŞECEK

Bir başka önemli açıklama ise Valilerin tepkisi nedeniyle sözleşmeli yöneticilik yapan Başhekim, sağlık müdürlüklerindeki başkan ve benzeri idarecilerin yüksek maaşlarının vali maaşlarının altına indirileceği Bakan Koca toplantıya katılanlara iletildi.

UZMAN DOKTOR MAAŞI 2 KATINA ÇIKACAK

1 Temmuz itibari ile ek ödeme ile ilgili çıkaracakları yönetmelikle katsayılarım artırılacak uzman hekimlerin mevcut aldıkları toplam ücretin 2 katı tutarına çıkacağını aktaran Fahrettin Koca tüm yandal uzmanlarının da sözleşmeli statüye geçirileceğini açıkladı.

FARKLI BRANŞLARIN PUANI AYNI OLMAYACAK

Dahili branşta görev yapan bir hekimin yapacağı bir puanın karşılığı ile cerrahi branşta görev yapan hekimin bir puanının karşılığının aynı olmayacağını söyleyen Bakan Koca intörn ve son sınıf diş hekimlerine yarım asgari ücret tutarında ödeme yapılacağını aktardı.

Toplantıya katılan Prof. Dr. Özcengiz, Bakan Koca'nın anlattıklarıyla ilgili şu paylaşımı yaptı:

“X ray de koyacağız hastane girişlerine dedi. Performansı kaldıracaklarını ifade etti. Aynı şehirde hatta ülkede aynı işi yapanın aynı parayı alacağını söyledi. Pratisyen, asistan, uzman, yan dal uzmanı şeklinde bir hiyerarşik ücretten söz etti. İyileştirmeler olacakmış. Emekliliğe yansıyan düzenlemeler yapılmış. Genel olarak bir iyileştirme olacakmış. Bunun hissedilmesi 15 Ağustos’u bulacakmış.

Üniversiteler bu işlerden en az nasiplenecek yerler halinde. Asistanların gelirleri düzeltilecek ve hepsi SBA kadrosuna alınıp, kadim üniversitelerde görevlendirilecekmiş. Yan dal ödüllendirilecek ve katsayısı yükseltilecekmiş. Yan dal uzmanları sözleşmeli çalışabilecekmiş. 1.basamak yani aile hekimliği eski sağlık ocağı sistemine benzer bir yapıya dönüştürülüp, bina vs. Bakanlık tarafından yapılacakmış. Yine 2. basamak güçlendirilecekmiş. Bunlar yapılarak 3. basamaktaki yük azaltılacakmış.”

Prof. Dr. Özcengiz sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Kim ne kadar ücret alacak bilmiyorum. Sır olan bu kısmı. Sayın Bakan bazı rakamlar telaffuz etti ama bunu söylemeyeceğim. Herkes aynı parayı alamaz bunu da biliyorsunuz. İyi şeyler olacak gibi duruyor. Bakan da ümit tacirliği yapmadı bunu da söylemiş olayım.”

Yorumlar (55)
Toplantı 1 hafta önce
Ben şu an toplantidayim yazdiklarinizin alakasi yok
Doktor 1 hafta önce
Yalan konuşma bunlar konuşulmuş. Sen toplantıda filan değilsin. Toplantıdaydan gerçek kimliğini yazarsın
Sağlık Olsun 1 hafta önce
Gerçekten mi? Mutlu Tayfaya kıyacak mısınız? Öncelikle bu tayfayı tamamen ortadan kaldırın. Bunlara verilen maaşlar bu ülkenin ekonomik durumuna göre çok ama çok fazla. Fiyat performans düşünüldüğünde fiyat çok performans sıfır.
Dr 1 hafta önce
Onun yerine hekim hemşirelerin ve sağlık çalışanlarını alacakları üstte ceksenize

Başka bir gazeteci de hekim maaşlarını işçi maaşına esitledil diye seviniyordu

Yemin ederim şaka gibi ulkeyiz

Neyin ne olduğu belli olmayan sözde fenomenle söz etme saçmalık da ney
Antipatik 1 hafta önce
Kaynak gluteus mu
1 hafta önce
yalan haber yapmaya utanmıyor musunuz
Oku 1 hafta önce
Haber metni atmasyon yapılmış,
Kayde değer okuncak değeri yok
Sağlık camiası 1 hafta önce
HARAM OLSUN. VALLAHİ BİNALARDAN ODALARINDAN ÇIKMADILAR LİYAKATSİZ ADAMLAR.DEVLETİN DEĞİL PARTİ MEMURLUĞU YAPTILAR. ÖYLE ADALETSİZLİK YAPTILAR Kİ YAZIKLAR OLSUN.
#Memurlarsecimistiyor 1 hafta önce
Artik algılarınız sizin olsun sandık zamanı geldi.
Garabet 1 hafta önce
Boş algi operasyonu.. Samimi degil.. Bunlarin nesi samimi ki.. Az kaldı
Yhs 1 hafta önce
Yhs kadro bekliyor taşerone sözleşmeliye mubaşirlere var bize neden yok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?