PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bakan Koca’dan Özlük Hakları ve Maaş İyileştirmesinin Detayları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Plan ve Bütçe Komisyonu‘nda kabul edilen ve yarın Meclis Genel Kuruluna gelmesi beklenen özlük hakları ve maaş iyileştirmesinin ayrıntıları ile ilgili yaptığı özel açıklamalar..

Ekonomi 13.06.2022, 10:22 13.06.2022, 11:40 Cansu Polat
Bakan Koca’dan Özlük Hakları ve Maaş İyileştirmesinin Detayları

Twitter’da Tıbbiyeli kullanıcı hesap sahibi hekimlerin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı Twitter sohbet odasına davet etmelerinin ardından ilginç bir gelişme yaşandı. Bakan Koca telefonla hesap yöneticilerini arayarak son gelişmeler ve Meclis Genel Kurulunda görüşülecek düzenleme hakkında detaylı bilgi verdi.

Bakanın aktardıklarını yorum katmadan (rakam vermeden) aktarıyoruz:

MAHSUPLAŞMA DEVAM EDECEK

Hekim ve Hekim harici sabit ek ödemeleri Üniversite hastaneleri de dahil olmak üzere genel bütçeden ödenecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı ikna edilemediği için mahsuplaşma devam edecek. Ancak performans ek ödemesinde tavanların sabit ek ödemeler kadar artırılacağı, bu sayede de hekimlerin kazancına artışın yansıması sağlanacağı ifade edildi.


-Meclisteki yasayı görüşen milletvekilleri dâhil kimse iyileştirmeler hakkında rakamsal verileri bilmiyor. Dar bir ekip tarafından çalışmalar yapılıyor. Rakam verilip Aralık ayındaki gibi olması istenmiyor.
-Hekimlerin fiks kazancı net olarak artacak.
-Hekim kazançlarının enflasyon karşısında ezilmemesi için ek bir yönetmelik çıkarılacak.
-Düzenlemelerin yansıması Ağustos ayında görülecek.
-Hekimlerde emeklilikte 2008 öncesi/sonrası ayrımı kaldırılıyor.
-Emekli maaşı 4 yıllık profesör emekli maaşının bir alt kademesinde olacak. Aynı düzeyde olması için ısrarcı olduğunu fakat hiyerarşik düzende kabul görmediğini iletti. Aralık ayındaki düzenleme de aynı nedenden dolayı iptal edilmiş.
-Asistan hekimler pratisyen hekim ve uzman hekim arasında bir konumda olacak.
-Sözleşmeli hekim kadroları yaygınlaştırılacak. İhtiyaç nerede varsa bölge şartı olmadan (İstanbul, Ankara vs.) oraya sözleşmeli kadro verilecek. 2022 yılı için ek kadro alındı. Yeni yılda da 10 bin kadro talep edildi. Özellikle tüm yan dal hekimlerinin sözleşmeli çalışması gerektiğini söyledi.
-Malpraktis yasasının kıymetinin tam anlaşılamadığını, hiçbir ülkede hekimi koruyan böyle bir yasa bulunmadığını, kasıtlı hastaya zarar verme harici hiçbir şekilde tazminatın hekime rücu edilmeyeceğini söyledi.
-Sağlıkta şiddetin katalog suç olarak alınmasına rağmen yerleşmiş içtihatlar nedeniyle şu an sorunların yaşandığını, süreç içinde bu sorunların aşılacağını belirtti.
-Ekleme: Yapılacak olan iyileştirmeler Temmuz ayında yapılacak maaş zammından bağımsız olacak.

Yorumlar (67)
Sağlık çalışanları 3 hafta önce
Hani burada sağlık çalışanları nerede ne verdiniz anlatın da bilelim
Üzgünüz çünkü yine üzdünüz 2 hafta önce
İyileştirme diye bişey mi var
Kaiser 3 hafta önce
Haklısınız bence sağlık çalışanları tepki olarak bir an önce istifalara, özele geçmeye ve yurtdışına göçmeye başlamalı
İYİLEŞTİRME YOK 3 hafta önce
DETAYDA DALGA VAR. SAĞLIK ÇALIŞANLARI BİR KEZ DAHA ÜZÜLDÜ
ephe 3 hafta önce
şaka gibi diyor ki "Hekimlerde emeklilikte 2008 öncesi/sonrası ayrımı kaldırılıyor" 5510 lu diğer sağlık çalışanının suçu ne burda. böyle bir ayrım olabilir mi. bu meclise gelen çalışma görünüyor ki sadece ve sadece hekimlere gelmiş, aslında onlar bile mutlu değil
Zeki 3 hafta önce
Sağlık personeli kocaman hiçbir şey aldı
Diş hekimi 3 hafta önce
Alamadığımız döner artmış :)) eskiden 5 alamıyorduk artık 10 alamayacağız..
Sağlıkçılar 3 hafta önce
O kadar gizli ki bakanlık bile bilmiyor, ilahi takdire kaldık
Nihat 3 hafta önce
Seyyanen zam yapılmadığı sürece rakamlarla oynayacağınız açık insanların aklıyla dalga geçiyorsunuz sıra bize de gelecek
İbrahim 3 hafta önce
Tabip dışı sağlık çalışanları enflasyon farkı alır susar ve yeter de denilir. Hekimler için güzel şeyler olması lazımdı umarım tatmin edici düzeyde olur. Ülkede doktor kalmazsa bunun sorumlusu bakanlıktır.
zeyn 3 hafta önce
neredesin sağlık sen atıp tutuyordun var mı doktor harici sağlık çalışanına bir şey. adamlar 2008 sonrası dr bile 2008 öncesine eşitlediler. hakkımı aramayan yetkili sendika ve onu yetkili sendika yapan üyeleri hakkımıza girdiniz. helal etmiyorum hepinize
Biyolog 3 hafta önce
Hekim hekim hekim, eee nerde diğerleri, sağlık çalışanlarına iyileştirme demeyin madem hekimlerin özlük haklarını iyileştiriyoruz deyin
Gerçekler 3 hafta önce
Biyolog arkadaşım bu yasa ile çalışan doktorlara getirilen tek bir iyileştirmeyi yazabilir misin?
Saglikci 3 hafta önce
Eger bisey varsa yapildiysa da hekim disindaki hiçbir saglikcuya iyilestirme yok zaten tavanda döner alan yok alamadigin birseyi arttirmanin anlami yok hatta tavan arttirilinra drlarin dönerden alacagi pay artacacu icin az da olsa döner alan doktor harici saglikcilarin döneri azalacaktir . Herkez memun ki malumsen yetkuli sendika hem saglikta hem tum memurlarda neyse
hakkı 3 hafta önce
yapılacak çalışmayı tarih yazacak diyordu sayın bakan. evet tarih yazacak tüm bunları
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?