PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bakan Koca’dan Beyaz Reformu Ek Ödemeyle İlgili Kapsam Dışı Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca beyaz reform diye nitelendirdiği Ek Ödeme Yönetmeliğiyle ilgili “beyaz reform evrensel küme, kapsam dışını içeriyor” açıklamasını yaptı.

Ekonomi 22.08.2022, 18:53 22.08.2022, 19:09 Cansu Polat
Bakan Koca’dan Beyaz Reformu Ek Ödemeyle İlgili Kapsam Dışı Açıklaması

Sağlık Bakanı Koca beyaz reformunun evrensel küme, kapsam dışını içerdiğini belirtse de özellikle 81 ilde Halk Sağlığı Labaratuvarları Sorumluları (Tabip Dışı, Mühendis, Kimyager ve Biyolog) Yönetmelikte kat sayıları bile bulunmuyor. Katsayıların tanımlanmasının unutulduğumu yoksa bilerek mi sağlık lisansiyerlerinin lise mezunları ile aynı taban ödemeyi almasının istendiği ise merak ediliyor.

Çıkarılan yönetmelikle temel birimlere 0.80 taban ek ödeme katsayısı belirlenmesi ve teşvik kapsamında yer almaması ile diğer branşlara göre ¼ oranında daha az ücretlendirme yapıldığı da biliniyor.

Sağlık Çalışanları Hangi Zamanda Diyor?

Bakan Koca’nın evrensel küme kapsam dışı gibi açıklamaları sonrasında sahada görevli sağlıkçılar kast edilen ödemelerin hangi zamanda yapılacağının somut açıklanmasını bekliyor.

Pandeminin Kahramanlarına 732 TL Reva Görüldü!

Sağlık Bakanının sık sık attığı tweetlerle özlük haklarının iyileştirildiğini öne sürdüğü beyaz reformu ek ödeme yönetmeliği ile 1. basamakta görev yapanların gelirlerinde ciddi düşüşler yaşandığı görüldü. Pandeminin kahramanı olarak bilinen sağlık personeline yönetmelikle reva görülen ücret ise sadece 732 TL olmuştu.

Diğer taraftan Yönetmeliğin İl Sağlık Müdürlüğü kısmında da ciddi eksikler bulunduğu, hekim olan halk sağlığı laboratuvarı sorumlularının da katsayılarının eksik olduğu, 4C statüsünde görev yapan personelin ise 500 TL civarında kaybının olduğu öğrenildi.

Uvanlar Arası Önem Yok Sayıldı!

Kimyager, Biyolog, Mühendisi ile Lise Mezunu Teknisyenlerin taban katsayısını 0,32 olarak belirlenmesi sonrasında Beyaz Reformun Unvanlar arasında önem sırası düşünülmeden gelişigüzel yazıldığı iddialarını güçlendirdi.

Alınan Risk Görmezden Gelindi!

Öte yandan hekim olan TSM sorumlu Tabiplerininde unutulduğu hiçbir katsayılarının mevcut olmadığı özetle; halk sağlığı laboratuvarı sorumluları ile TSM sorumlu hekimlerinin aldıkları riskin karşılığının çıkarılan beyaz reform ek ödeme yönetmeliğinde bulunmadığı görünüyor.

Sitemize gönderilen yönetmelikle ilgili bir eleştiri aynen yayınlıyoruz: "Merhaba. Bizler İSM de doktor ve dişhekimi olarak görev yapmaktayız. Bırakın yeni yasayla iyleştirme yapılmasını, ek ödeme+maaş ile elimize geçen total para azalmıştır. Hem teşvik yani performans ücretimiz kesilmiş hemde taban ek ödeme çarpanımız 0.75 olmuştur. Bizler hergün sahada denetim yapmaktayız.Binbir sıkıntı ,direnç ve yerine göre şiddetle karşılaşmaktayız. Çalışmalarımızın gözardı edilmesi ve teşvik ödememizin kesilmesi bizleri çok yaraladı. 1.basamakta sağlık hizmeti sunan tüm sağlık çalışanlarının bu mağduriyetimizin en yakın zamanda giderilmesini talep ediyoruz.Sesimizi duyurmak adına sizden yardım bekliyoruz.TEŞEKKÜRLER."

Yorumlar (24)
Fiyasko yönetmenlik 2 ay önce
1. Basamak çalışanları 0.32 katsayısını 0.75 ile çarparak 1. Basamak yok sayılmıştır. Hekim dışına yokmuş gibi sabit rakamlar uygulanmış. Seçim yakın...!
Biyolog 2 ay önce
Biyolog katsayıları düşürülerek elimizdeki hakkımız alınmış olup, ciddi haksızlığa uğradık bu yanlıştan dönülmesi gerekir.İyileştirme beklerken hakkımız olanıda aldılar.
dr 2 ay önce
adam sağlık bölümü bile okumadı beyin cerrahi ile aynı sabite sahip olmalıyız diye savunuyorlar

bu ülkede acilde çalışan adama ameliyathanede çalışan adama hakkını vereceksin hemşiresinden hekime herkese
Uzm.Dr. 2 ay önce
Halk sağlığı laboratuvarlarında çalışan mikrobiyoloji ve biyokimya uzmanları da çok zor durumda. Hastanede çalışan uzmanlar daha çok alıyor. Hak, adalet, hakkaniyet bunun neresinde. Legal olarak kul hakkının ihmal edilmesidir. İnşAllah sayın Bakan bu hatayı bir an önce düzeltir.
Uzman Biyolog 2 ay önce
Halk sağlığı Laboratuvarları Daire Başkanı görevden alınmış. Halk sağlığından saçma sapan katsayılar yüzünden olduğu söyleniyor. Ben Halk Sağlığı Laboratuvarında çalışıyorum ve benim gelirim düştü. 966 tl performans aldım geçen ay bu ay ise 602 tl taban ödemesi aldım. Başka ödeme yok HSLde
Entegre Hastane Hekimi 2 ay önce
Entegre hastaneler bünyesindeki Acile rağmen yok sayıldı.
Hemsirelisans 2 ay önce
Entegre acilde deli gibi 24 saat calisiyorim. 1. Basamak geciyor diue bebjm ne sucum var ? Hasta bakmayalim ozaman bizde.
Fzt 2 ay önce
Lan dal hastanesinde fizyoterapistim, hangi diyetisyen 4.500 tl almış bırakın bu işleri, ayrıca direk tıbbi bir bölüm okuyan hekimden sonraki lisans mezunlarıyla diğerlerinin farkı da olması lazımdı. Benden çok alan mühendis olabilir mi sağlık bakanlığında? Yıllardır böyle artık olmasın. Başka bakanlıkta ne alırsa alsın orası ayrı
Ask doktoru 2 ay önce
Ödemesini begenmeyen istifa edebilir kimseyi zorla calistirmiyor bu devlet. Yiyorsa ozelde calisin bakalim ne kadar maas veriyorlar size.. 8 saatin kac saati calisiliyor kamuda devlet bilmiyor sanki :)
pratisyen hekim 2 ay önce
İl ve İlçe Sağlıkta çalışan Pratisyen Hekim ve Diş Hekimlerinin 18-19 bin aldığı,Emeklisinin ise 17 bin aldığı bir ortamda çalışmanın bir anlamı yok.Emekli olmak en iyisi....
Uyy 2 ay önce
“Kimyager, Biyolog, Mühendisi ile Lise Mezunu Teknisyenler”Okuyun ileri katsayıları alın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?