PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Bakan Koca'nın Gözünüz Aydın Dediği Yönetmelikten 400 Lira Çıktı!

Güya sağlık çalışanları bu gece de zam aldı. Sağlık Bakanlığı bürokrasisi yine sahayı yanıltmadı ve aile sağlığı çalışanlarına şartlı 400 TL iyileştirme yaptı.

Ekonomi 25.08.2022, 09:52 25.08.2022, 12:20 Cansu Polat
Bakan Koca'nın Gözünüz Aydın Dediği Yönetmelikten 400 Lira Çıktı!

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ek Ödeme Yönetmeliğinde yapılan değişiklik 5988 sayılı Resmi Gazete ile bugün yürürlüğe girdi. Düzenleme adı altında ASM çalışanlarına 400 TL (ihtar puanı yoksa) ödeme yapılması kararlaştırıldı. 

1. Şart koşulan ceza puanlarını anayasa mahkemesi anayasa'ya aykırı buldu, muhtemelen Daniştay kısa sürede bu ceza puanlarına dair maddeleri iptal edecek. Bu durumda bu şart kadük olacak. 
2. Birinci Basamakta amaç koruyucu sağlık hizmeti iken Bakanlık tedavi edici sağlık hizmetini öne çıkarmış, bu koruyucu sağlık hizmetine darbe yapmaktır. 
3. Aile Sağlığı Çalışanlarının  alabileceği ek ödemeyi onlarla ilgili olmayan bir konuya, hasta muayene sayısına baglamış ki bu onlara yapılmış bir haksızlık 
4. Randevulu muayene gibi gayet modern ve kaliteli hizmet sağlayan uygulamayı bitirmeye çalışmış, amaç hasta istediği anda bir doktor bulsun gerisi boş. 
5. Liyakatsız il idarecilerinin açtığı anlamsız soruşturmalar yüzünden sahada neredeyse ceza almayan bir çalışan olmadığını çok iyi biliyorlar. Bu sayede bütçeden anlamlı bir para çıkmayacak. saglikpersonelihaber.net
6. Yine işini layıkıyla yapana değil  mış gibi yapana ödül vermişler.

Sağlık Bakanlığı gece yayınladığı yönetmelik ile dedi ki; (Yönetmeliği incelemek için tıklayınız.)

Hastasını dinleyen, onun derdini sorgulayan, ona BiyoPsikoSosyal yaklaşan ve hastasını tam muayene eden hekim istemiyorum. Vatandaş kapıdan girsin iki dakikada işini gör, gitsin. Ha bir de uslu ol, eylem filan yapma.

Hem HYP yapan hem de günde 76 hasta ortalamasını tutturan ve hiç ceza puanı olmayan hekim kümesinin eleman sayısının sıfıra yakın olduğu ileri sürüldü.

(Alıntı)

Diğer taraftan Sağlık Bakanı Koca yönetmelik değişikliğiyle ilgili "AİLE HEKİMLİĞİ sözleşme ve ödeme yönetmeliğinde yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu önemli gelişme ile, Aile Hekimlerimiz ve ASM çalışanlarımız kendileriyle ilgili mevzuatlar çerçevesinde taban ek ödemesi ve teşvik ödemesinden yararlanacaklar. Hayırlı olsun." ifadesini kullandı.

Yorumlar (27)
TSK 1 ay önce
TSK da bir astsubay şartsız şurtsuz ortalama 18.000 alıyor. Oda masa başı oturan dogu hizmeti olmayan. Adamların heryerde otelleride var. Sağlık bakanlığı şova döndürmeye başladı işi
dr 1 ay önce
bürüt mü oha brüt ü bürüt yazan ilk kez gördüm

bence tam tersi olmalı hemşire daha çok aile hekimi daha az almalı
gerçek 1 ay önce
Askerlik yapan arkadaşlar bilir. Askerlik çok zor iştir. Aldıkları parayı generalinden uzman erine kadar hepsi fazlası ile hak ediyor. Gün geliyor dağda aç susuz km lerce yürüyorlar ..
15 yıllık Aile hekimliği Çalışanı 1 ay önce
1- ahb nın nüfusu 4000 olsa bile günlük hasta sayısı 30-50 civarında olur, bunun da çoğu rpt dir.
Şart ise aile hekiminin ihtar puanı olmamalı. Entegre aile hekimliğinde nüfuslar genelde 2 bin civarında bunun muayene ortalaması da 27 dir. Tecrübe ile sabittir. Ayda 800 civarında muayene olur. Tavan ücret 16277 TL yüzde 42 si hekime yüzde 3 asç ye destek ödemesi tabiki damga vergisi düşecek.(aile hekimi 16277x42/100=6836)( aile sağlık çalışanı 16277x3/100=488tl) 2-Muayene desteği ise muayene sayısı 41-60 arasında olursa tavan ücretin yüzde 10 hekime 1627 tl- damga vergisi, asç ye ise 40-60 muayene arası tavan ücretin yüzde 1.5 uğu verilecek buda 162,7 tl- damga vergisi düşecek.
Özetle aile hekimi ihtar puanı yoksa ve en az 41 adet günlük muayene ortalaması tutturdu ise 8400 küsür- damga vergisi alacak. ASÇ ise cezası yoksa ve en az 40 muayene ortalaması tutarsa, 732tl -damga vergisi kadar alacak.
Kendi yorumum ise; amaç aile hekimini mesaisine teşvik etmek sonuç olarak 2, ve 3 basamak hasta sayısını düşürmek ve MHRS yoğunluğunu azaltmak gibi görünüyor. Ama bunlar palyatif tedbirlerdir sorunu çözmez, daha karışık hale getirir.Asıl olan aile hekimliklerinin nüfusları düşürülmeli idi. Hastalara bir şekilde sorumluluk verilmeli idi. Bu sistemle doktor adeta otobüs terminali simsarı gibi olması gerekir. Asç ücretleri ise yönetmeliğe göre; brüt maaş, tavan ücretin 1,5 katını aşamaz dediğinden ve bu madde hala yürürlükte olduğundan asç ler için hiç bir anlam ifade etmez. Çoğu asç sistemden çıkacaktır. Bu rakam hekimler için 6 kattır. Sadece yama yapılmış ve yapılmış olmak için yapılmış değişiklik. Yinede meslektaşlarıma ve aile hekimlerize hayırlı olmasını dilerim. Saygılar..
çok ayıp ettiniz sağlık çalışanlarına 1 ay önce
ayıp bir rakam. insan utanır bu rakamı yazmaya da dillendirmeye de. buna rağmen nasıl olmuş da yönetmeliğe girmiş bu rakam. hangi vicdansızın teklifi bu rakam merak ediyorum ve kimler bu rakama onay damgası bastı?
Saglik 1 ay önce
Allah sizi nasıl biliyorsa oyle yapsın bu adaletsizlik yanınıza kalmayacaktır...Cezanızı da Rabbim kesecek ama bu dunya da ama oteki dunyada acaba hicbir hükümet bu kadar haksızlık yaptı mi
Yorumsuz.. 1 ay önce
Aldığı ve sosyal hakları var mesela 5senede bir sıfır araba alma hakları var OYAKbanktan mesela kredi oranları çok uygun mesela doğu gorr ine giden bir subay astsubay ev araba alabiliyor mesela mesela ama en çok koyan ne biliyorsunuz biz calistigimiz hastanede önceliğimiz yok iken onlar da oda var sonra derler ki doktor geç kaldı şöyle böyle....yazıktır kul hakkı ödenmez ..çıkar aheste aheste...
Astsubay 1 ay önce
Astsubaym , eşim hemşire , astsubay şartsız surtsuz 18 bin alıyor dediğin tamamen yalan , piyade komando doğu tazminatı ile 18 alıyorum ki vergi dilimindeyim bin tl gitti 17 alıyorum, batıda masabasi arkadaşım 15 bini anca görmüyor bile. Tsk ve polis maaşlarını abartılı söyleyenlerden BIKTIM
Uzm.Dr. 1 ay önce
1.basamak hiç bu kadar mağdur edilmemişti. Üvey evlat muamelesi devam ediyor.
TSM, İSM 112 hekimleri(Uz.dr, pratisyen Dr) 1 ay önce
Ek yönetmelik ile maaşı düşen 1. Basamak da çalışan TSM, İlçe sağlık müdürlüğü ve 112 hekimleri (Uz.dr, pratisyen dr) oldu bakanlık inşAllah bizide görür. Mağduriyetimizide giderir
ademoglu 1 ay önce
Maaşınızı yükseltmek istiyorsanız 2. basamağa geçebilirsiniz. Hadi 112'yi anlarım da TSM-İSM hekimlerinin arasıra denetimlere eşlik etmek dışında nasıl bir iş yükü var merak ediyorum.
hayrullah 1 ay önce
nesini beğenmediniz, mis gibi para:))))))))))))
Aile hekimi 1 ay önce
günde 50 den fazla hasta bakmak biraz zor .ama bakan aile hekimi varsa alsın .herkes ye kendini kendi statüsündekilerle kıyaslasın.hemşire kendini öğretmenle kıyaslasın lütfen doktorla değil.aynı yerde çalışmak aynı statüyü getirmez.
kayseri 1 ay önce
1. basamak dedikte sayın bakan doktor harici çalışanlarınız da var sizin biyolog kimyager avukat sosyolog psikolog vb bizim hakkımızı neden gasp ettiniz?
misafir 1 ay önce
tavan ödeme yaklaşık 22.00 gibi. destek ödeme542 +
teşvik ödeme %42 =tavanın toplam %84 'ü yapar.
bu 400 tl ye mi karşılık geliyor.
darısı diğer 1. basamak il ve ilçe sağlık çalışanlarının başına
Asç 1 ay önce
Tavan ücret 16277 TL dir sallama.
Ayrıca Şartta bağlanmış o şartları yerine getirmek biraz zor görünüyor.
Vatandaş 1 ay önce
Bizim asmdeki çalışma düzenini anlatayım. Hemşire hanım sabah 10gibi anca gelir. 11buçuğa doğru öğle arasına çıkar. O arada en az bir defa kahve molası iki üç defa da sigara molası verir. Öğlen evine çocuklarına yemek hazırlamaya gidiyormuş gitsin, dönüşü Asmye 2buçuk gibi olur yine kahve molasıyla taçlandırır. Sonra da 4e gelmeden iyi akşamlar diyip ayrılır. Günde çalıştığı 2 saati bile yoktur onda da gayet keyif çatar. Kendisini görünce eşimde bende kızımıza hemşire ol dedik diyoruz, zira bu rahat hiçbir yerde yok.
hemmm 1 ay önce
kötüden örnek olmaz. senin kızın büyük ihtimal gecesi gündüzüne karışan alın teri ödenmeyenlerden olacak. lakin dediğin gibi çalışan hemşire yok kadar az
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?