ATV Haber: TBMM'de Sağlık Personelinin Maaşının Artırılması İçin Görüşme Yapılacak!

Hem ATV ANA HABER, hem de Türkiye Gazetesinden Yücel Kayaoğlu, 4 Ocak ta açılacak Meclis'te yapılacak görüşmelerde sağlık personelinin maaşlarında yapılacak iyileştirme maddesi de var dedi.

Ekonomi 03.01.2022, 08:06 03.01.2022, 09:03 Zeynep Elmalı
ATV Haber: TBMM'de Sağlık Personelinin Maaşının Artırılması İçin Görüşme Yapılacak!

 Yılbaşından önce gündeme gelen ancak, daha sonra rafa kaldırılan sağlık personelinin ücretlerinin artırılmasını öngören yasa teklifi yeniden gündeme alınacak.

TBMM Genel Kurulu, 2021 yılında toplam 106 birleşim yaptı ve yaklaşık 800 saat çalışarak, 62 uluslararası anlaşma ve 25 kanun teklifini yasalaştırdı. Hayvan Hakları Yasası ve Paris İklim Anlaşması başta olmak üzere bir çok önemli düzenlemenin hayata geçirildiği Meclis'te, yeni yılda da kamuoyunun beklentilerini karşılaşacak yeni adımlar atılacak.

Önümüzdeki süreçte TBMM gündeminde gelmesi beklenen önemli bazı düzenlemeler şöyle:

6. YARGI PAKETİ: Mesleğe yeni başlayan avukatlara düşük faizli kredi imkanı getirilecek. Zorunlu müdafi ücretleri artacak. Kamuda çalışan avukatların özlük hakları iyileştirilecek. Avukatların ödediği vergilerde indirime gidilecek.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU: Öğretmenlik mesleği, aday öğretmenlik döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılacak.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

3600 EK GÖSTERGE: Öğretmen, polis, hemşire, din görevlileri ve yöneticilerin maaşlarında, emekli aylıklarında ve emekli ikramiyelerinde artış olmasını sağlayacak 3600 ek gösterge düzenlemesi bu yıl sonuna kadar çıkarılacak.

SAĞLIK PERSONELİ MAAŞLARI: Yılbaşından önce gündeme gelen ancak, daha sonra rafa kaldırılan sağlık personelinin ücretlerinin artırılmasını öngören yasa teklifi yeniden gündeme alınacak. Sadece doktorların değil, hemşire, ebe, ambulanslarda görevli sağlık personelinin ücretleri de artırılacak.

STOKÇULARA CEZA: Stokçuluk yapanlara yönelik para cezasının alt ve üst sınırını artıran yasa teklifi ilk gündem maddelerinden biri olacak. Bu kapsamda, halen 50 bin lira ile 500 bin lira olarak uygulanan ceza miktarı 100 bin lira ile 2 milyon liraya çıkarılacak.

KRİPTO PARA YASASI: Kripto para kazançları vergilendirilecek. Kripto para platformları ve hizmet sağlayıcıları izin verme yetkisi Sermaye Piyasası Kuruluna verilecek.

SÜRESİZ NAFAKA VE BOŞANMALAR: Hazırlanan taslak ile boşanma davaları kısa sürede sonuçlandırılacak, diğer talepler için dava ayrıca devam edecek. Yıllardır tartışma konusu olan süresiz nafaka uygulamasına son verilecek. Adalet Bakanlığının hazırlıklarını sürdürdüğü taslak ile nafakanın evlilik süresiyle sınırlandırılması, bu süre eşin iş bulamaması veya herhangi bir gelirinin olmaması halinde, devletin maddi destek vermesi öngörülüyor.

SOSYAL MEDYA YASASI: Sosyal medya platformlarında yalan haber ve dezenformasyonla mücadele için yeni bir yasal düzenleme yapılacak.

SEÇİM BARAJI: Seçim barajının yüzde 10'dan yüzde 7'ye düşürülmesi ve siyasi partilerin seçime girebilmeleri için gerekli olan Meclis'te grup kurma şartı kaldırılmasını öngören düzenleme mayıs ayına kadar Meclis'ten geçirilecek.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (20)
O iş iptal 3 hafta önce
İptal ettiren de belli. Kazanılmış hakkımızı iptal ettiren sendika ve onla birlikte eyleme katılan ysp lerdir.
Ysp 3 hafta önce
Biz niye iptal ettirelim kardeşim kanunda eksiklik var sen alırken üniversite hastanesi nde ki profesör almıyorsa ve sen Dr olarak prof. fazla maaş alırsan o kanunda topal ördek misali iptal olur.
Herhangi biri 3 hafta önce
Ferit hayatında hiç özel sektörden hizmet almadın mı ? Ulan cuhela serviste para bayılırsın, ustaya bayılırsın, mühendis proje çizer o binleri ister, avukat danışma ücreti ister,davaya ne paralar ister sesiniz çıkmaz. Sağlığa gelince üç kuruşa hizmet oldu canım. Eee Maho her yerde parasız kim napıyor ki ? Kim ucuza hangi kalifiye işi yapıyor ? Ya o parayı vereceksin yada hizmet alamayacaksın. Herkes aydı , bıktı artık ne ameliyat yapıyor ne de daha fazla hasta alıyor. Memlekette bir sürü insan parayı kolay yoldan vuracak biz uğraşıp duracaz ama bize gelince para yok. Hani hipokrat yemini etmiştin denilip bedavaya çalışacaz ha hadi ordan. Parası kadar çalışılacak artık. Sen dahil tüm sağlıkçılara zam lazım. Onca eziyet çekiyoruz, bari değsin
Ferit 3 hafta önce
Bence yeryüzünde bu Dr lar kadar paragöz ve aç gözlü başka bir meslek gurubu yoktur:))))
Ali 3 hafta önce
Ya bı gözünüz doysun saglik personeli Dr lara zam yapilmasin demedi tüm sağlık personeline yapılsın dedi çok iyi yaptı sendika bozuk sâat gibi bile olsa bazen doğru yapıyor oh olsun size bu bir ay size yeter aç gözlüler
Biri 3 hafta önce
Saçmalamayin arkadaslae ysplerle bi alakasi yok. Size verilen zam geri cekilsin diyemi grev yapildi saniyorsunuz hala pes dogrusu. Hepimiz ayni gemideyiz sataşmanin zamani degil
BU DEFA TAMAM 3 hafta önce
Allahın izniyle inşAllah olacak. Umutluyum.
Mert 3 hafta önce
Beyler sabite zam tüm sağlık çalışanlarını kapsamayıp sadece ebe hemşire att leri kapsıyor. Neiş bilen varmı
feti 3 hafta önce
sozlesme yapilali bir yil oldu yeni bi haber degol bu herkesi kapsiyor 3haber ileri gitseniz goreceksniiz zaten.Bu haber ek zamdan bahsesiyor kabaca sadece doktorlari degil saglik calisanlarinu kapsayacak demis
DOKTORRRRRR 3 hafta önce
bakalım ek zam alan bu saydıklarınız yollara dökülüp bizimkini iptal edin herkese verin diyeceklermi,merak ettim şimdi!!
Dr mann 3 hafta önce
Mahsuplasma kalkmazsa dr istifalari aynen hizlanarak devam edecek 1000 dolara hekim afrikada bile yok
senegalli.arif 3 hafta önce
senegalde zorunlu hizmet yapıyorum. 1000 dolar + antilop veriyorlar. trden iyi. yalnızca sabah hastaneye giderken iki kez aslan saldırdı.
TÜRK 3 hafta önce
sen okuyup doktor olup hala bu kadar KIT BEYİNLİYSEN Hay Goyayım O Kafaya!
Şive Rumdan döndüm diyor ama 3 hafta önce
Sen önce o arkandakini, agzındakini çıkar da sonra beylik lafı et pasif keyif düşkünü
hahaha 3 hafta önce
serviste çok durma baş ağrıtma diye söyleniyor o sözler. sende kendini bi bok sandın demek.
Seviyesiz 3 hafta önce
Seviyen yazından belli. Ama yanıma gelince hocam var mı bir isteğin çay kahve ister misin? Dersin klavye delikanlısı
işçi 3 hafta önce
Sağlıkta İŞÇİ de var Sağlık işçisi unutmayın.Hadi işçi düşmanları tıklayın beğenmedimi nasıl tıklıyorsunuz hemen değimi yapıyorsunuz haaha ha
osman 3 hafta önce
isciye su anki aldigi para bile cok bence. adam okuma yazma bilmiyor girmis temizlige asgari ucretten 1500-2000 tl fazla aliyor sicak yerde cay sigara oh ne ala.
sağlıkçı 3 hafta önce
yahu hükümet şu doktorlara ne istiyorlarsa verin yaa bıktık. durup durup bize çatıyorlar bizi bahane gösteriyorlar. rahat bıraksınlar bizi biz kendi başımıza ilaç bulamıyorken.
Yardımcı değil asli sağlıkçı 3 hafta önce
Doktorlara 5 bin bize 2 bin yapılacaksa hiç yapılmasın
Asıl çalışan biziz fark açılmasın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-2
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?